Reede, 15. november 2024
Elektrilevi sai kätte esimesed kolm Nissan e-NV200 elektrikaubikut, millest üks läheb Tartusse ja kaks jäävad Tallinna tööd tegema. Sügisel lisandub ettevõtte autoparki kaks Hyundai Kona täiselektrilist kõikjalsõitjat.

Elektrilevi sai eile kätte kolm esimest elektrikaubikut, mida ettevõtte insenerid ja automaatikud hakkavad kasutama erinevateks võrgutöödeks. Elektrilevi plaanib sel aastal osta veel kaks elektriautot ning tulevikus minna valdavalt üle elektriautodele.

Elektrilevi ostis kolm Nissan e-NV200 elektrikaubikut, millest kaks hakkavad tööle Tallinnas ja üks Tartus. Neile lisandub sügisel kaks Hyundai elektrimaasturit, millest üks läheb Tallinnasse ja teine Tartusse.

„Tegime arvutused, mis näitasid, et majanduslikus mõttes on elektriautode ostmine mõistlik. Suurema soetusmaksumuse teevad hinnanguliselt seitsme aastaga tasa kordades madalamad hooldus- ja kütusekulud,“ võrdles Elektrilevi elektritranspordi juht Marko Viiding omavahel sama tüüpi diisel- ja elektriautosid.

Viiding täpsustas, et ühe elektrikaubiku hind on ligikaudu 30 000 eurot, sama tüüpi diiselkaubiku oma 20 000 eurot. Iga-aastased kütuse ja hoolduskulud on elektriautol aga ligikaudu 3-4 korda madalamad.

„See näitab elektritranspordi arengut. Paljudel ettevõtetel ja ilmselt ka kodudel on täna teatud sõiduharjumuste juures juba mõistlikum soetada elektriauto, kuna see on rahakotile kasulikum,“ lisas ta.

Elektrilevi elektriautod hakkavad valdavalt tegema linnasõite. „Diisel- ja bensiiniautod on ökonoomsemad ennekõike maanteel, suurema kiiruse ja stabiilse sõidu juures. Elektriautod on aga ökonoomsemad just linnas, kus auto kasutab ära pidurdusenergiat, mida salvestatakse akusse,“ ütles Viiding.

Võrguettevõte plaanib tulevikus autopargis veelgi elektrilisi muudatusi teha. Firmas autopargis on ligikaudu 200 autot. Järgmise aasta lõpuks võiks elektriautode osakaal Elektrilevi autopargis olla 20%.

5-10 aasta jooksul loodetakse elektrile üle viia kuni 75% autopargist. Tundub loogilise plaanina, arvestades et kõigil suurematel tootjatel on selleks ajaks valikus vähemalt üks täiselektriline sõiduk.

Võimalik, et viie aasta pärast on ka vesinikautod saanud reaalsuseks ning laadimismure on jäänud eilsesse päeva. Algatus – olgugi esialgu vaid mõne auto suurune – on igatahes järgimist väärt. Riigiasutused ja ka me riigiametnikud võiksid sõita keskkonnasõbralike liiklusvahenditega.

Elektrilevi on suurim võrguettevõte Eestis, hallates üle riigi ligikaudu 60 000 kilomeetrit elektriliine ja 24 000 alajaama. Lisaks haldab Elektrilevi tänavavalgustusvõrku Tallinnas ja Tartus ning ehitab tervet Eestit katvat kiire interneti võrku.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.