Esmaspäev, 23. detsember 2024
Viimsis, Randvere lasteaia juures paigaldati ülekäigurajale hoiatustuledega liiklusmärgid. Need annavad autojuhile märku teed ületavast jalakäijast. Tegemist on pilootprojektiga, mis, kui end õigustab, võib laieneda ka muudesse kohtadesse.

13. detsembril said Viimsis Randvere lasteaia juures üles hoiatustuledega liiklusmärgid. Edaspidi peaks autojuht kaugemalt märkama, kui jalakäija on teed ületamas.

Kollased vilkuvad märgutuled paigaldati ülekäiguraja märkide külgedele. Jalakäija tuvastatakse soojuskaamera pildi abil ning jalakäijate liikumistrajektoore on võimalik programmeerida, et süsteem tuvastaks ainult teed ületada soovivad jalakäijad.

„Tegemist on pilootprojektiga, kus katsetame uut lahendust. Eesmärk on vähendada teeületamisel jalakäija eesõiguse eirajate arvu ning muuta teeületamine jalakäijatele ohutumaks,“ lausus Maanteeameti liikluskorralduse arendustalituse juhataja Janno Sammul.

Seadmed paigaldas Safelight OÜ, kes teostab ka seadmete hooldust kahe aasta jooksul pärast nende esmapaigaldust. Täiendavalt on tellitud süsteemi liikluskäitumuslik uuring mõju hindamiseks, mis valmib järgmise aasta lõpuks.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Plinkivad liiklusmärgid pruugivad suur kasu tuua pimedas ning viletsate teeolude korral – näiteks läbi lumesaju on isegi heledalt riides ja helkurdatud jalakäijat kaugelt raske märgata. Ehkki kõige moodsamatel autodel on peal jalakäija tuvastussüsteem, on neid me liikluses vaid üksikuid.

Lapsed, kes tihtipeale ülekäigurada kiirustades ja uisapäisa läbivad, võivad samuti tekitada autojuhile peavalu: oletame, et tee on ka libe, õues valitseb pimedus – täiesti võimalik, et äkkpidurduse teekond venib liiga pikaks ka linnakiirustel.

On veel üks nõmedus, mille vastu pruugib (aga pole kindel) uudne lahendus aidata – roolis muude asjadega tegelemine. Roolimobiilikud on liigeldes otsesõnu debiilikud, kes ei märka, ei saa aru, ei suuda reageerida. Ehk nüüd, kui märk kaugelt vilgub, on mingigi võimalus näha?!

Igal juhul tuleb Maanteeameti algatust kiita ja innovatsioonist võtta, mis võtta annab – koguda andmeid, neid analüüsida, ja võimalusel ülekäiguradadel liikuvad inimesed autojuhile paremini nähtavaks teha.

Kaanepilt: Pixabay. Allikas ja meedia: Maanteeameti pressituba

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.