Eesti Politsei teeb seda jälle ja saadab kõigile suurematele liiklushuligaanidele meeldejääva pühadetervituse. Tänavu saavad politseilt hoiatava pühadekaardi ligi 800 inimest, kes on aasta jooksul liiklusnõuete vastu eksinud viis või enam korda.
Kaart jõuab nendeni, kes on alates möödunud aasta novembrist kaheteist kuu jooksul toime pannud viis või enam liiklusalast rikkumist.
Lisaks liiklusseaduse rikkumisele kuulub siia hulka ka eksimine autoveoseaduse, liikluskindlustusseaduse, teeseaduse või ühistranspordiseaduse nõuete vastu või mootorsõiduki juhtimine joobeseisundis, mis on kaasa toonud kriminaalkaristuse.
PPA juhtivkorrakaitseametnik Sirle Loigo sõnul tuletab politsei kaardiga rikkujatele meelde, et liiklusnõuetest kinnipidamine on vajalik kõigi liiklejate turvalisuse huvides.
„Hooletus ja tähelepanematus teedel või oma sõiduki seisukorra osas ning liiklusnõuete eiramine võivad kaasa tuua tõsiste tagajärgedega õnnetused. Liiklusnõuded on mõeldud täitmiseks just selleks, et kõik õhtul turvaliselt koju tagasi jõuaks,“ räägib Loigo.
Kõige enam liiklusrikkumisi pani sel aastal toime 31-aastane Indrek, kellel kogunes aasta peale 22 rikkumist. 17 rikkumist saatis korda 21-aastane Henry ja 16 rikkumist 18-aastane Steven.
Kokku on kaardisaajaid ligi 800, kellest suuremal osal on aasta jooksul 5-9 rikkumist. 10-15 rikkumist on toime pannud 36 inimest.
Rikkumiste hulgas esineb kõige rohkem lubatud sõidukiiruse ületamist, mis moodustab ligi viiendiku kõigist liikluseksimustest. Sellele järgneb juhtimisõiguseta sõitmine ja tehnonõuetele mittevastava sõiduki juhtimine.
Kokku on kaardi saajad toime pannud 5320 rikkumist. Tänavuste kaardisaajate hulgast 106 said politseilt pühadekaardi ka möödunud aastal. Hoiatavaid pühadekaarte on politsei korduvatele liiklusrikkujatele saatnud alates 2011. aastast.
[dropcap]YLLE KOMM [/dropcap]Accelerista vastutava toimetajana löön igal varahommikul arvuti lahti ja loen läbi politsei saadetud uudised. Täpsemalt, selle osa, kus on kirjas, mitu roolijoodiukut ja – narkomaani eelmisel päeval kinni püüti ning mitu liiklushuligaani korrale kutsuti.
Statistika on kole, et mitte öelda õudne. Enamasti on joodikute numbrid kõige suuremad pühapäeval-esmaspäeval, kolmapäeval muutuvad numbrid ühekohaliseks, et siis reedest jälle hooga suuemaks kasvada. Kui mõelda, et kätte saadud roolijoodikute hulk on tilk meres, võrreldes sellega, kui palju johmaseid juhte tegelikult liikleb, ei tahakski nagu väga enam autoga sõita…
Midagi on selles maailmas väga, väga korrast ära. Jah, ma aiman, et meie joomarluse ja seadusekuulmatuse juured on baasturvalisuse puudumises: üleüldine ebastabiilne olukord, palgapäevast-palgapäevani elamine, kehv kliima ja näiline ajanappus, mis inimestevahelised päris suhted sassi keerab.
Minnalaskmise meeleolu, karistamatuse tunne; lõpuks ka see “15 minutit kuulsust” nagu siinse loo peategelasel, 31-aastasel Indrekul, kel aastaga kogunenud 22 rikkumist ning kellest tänased päevalehed võtavad pikemalt kirjutada. Mees, sa oled 31-aastane ja sa ei hooli ei endast, ei teistest. Mis sul viga on?
Kas see jõulukaart midagi muudab? Žestina on ilus küll, kergelt irooniline – “sa oled meil meeles”. Aga mitte keegi peale politsei ja sinu enda seda kaarti ju ei näe. Tõenäoliselt viskad sa selle prügikasti või jätad kuskile lauanurgale vedelema. Või näitad mõnel järjekordsel saunakal sõpradele, et näe, mind peeti meeles, ma olen tegija…
Sel kaardil oleks suurem jõud, kui see isiklikult üle antaks või siis võtaks ERR enne, kui Politsei jõulutervitusi postitama asub, nimeliselt kõiki kaardisaajaid teavitada. Paraku keelab andmekaitseseadus sellise tegevuse. Seega, palju õnne, kaardisaajad, teid on meeles peetud politsei poolt. Aga meie, kaasliiklejad, tahaksime teiega mitte kunagi kohtuda…
Allikas ja meedia: Politsei- ja piirivalveamet