Neljapäev, 7. november 2024
Alates 21. septembrist on ETV eetris kümneosaline lavastuslik liiklussaade “Punane sekund”. Palusime saate tegijatel lähemalt rääkida, milline töö saate eetrikõlbulikuks saamisele eelneb. Seekord saab sõna Autolehe toimetaja Margus Pipar.

Margus Pipar ja Kristjan Ojang (samuti Autolehest) olid need kaks meest, kes koos Maanteeameti ja PPA ametnikega pidid end “läbi närima” tervest hulgast kaasustest, et leida saatesse sobivamad lood. Ei ole väga suur kirjanduslik liialdus, nimetada tehtud tööd kangelaslikuks saavutuseks.

Kaasuste lahtikirjutamine oli kokkuvõttes kuudepikkune protsess: materjalid, kaasa arvatud pildid reaalsest õnnetusjuhtumist tuli põhjalikult läbi töötada, kirjutada välja olulised märksõnad, leida spetsialistid liiklusõnnetust kommenteerima, jne. Kõige lõpuks tuli valmis kirjutada stsenaariumi põhi, mis omakorda režissööri ja teletoimetaja lauale rändas.

“Tööd oli… palju. Kaasuseid, mille vahel valida oli ju sadu. Lõplikud otsused said muidugi tehtud Maanteeameti spetsialistidega koos,” meenutab Margus Pipar.

“Paljud juhtumid näitasid, et väike teadlik rikkumine või halb otsus võib viia väga kurbade tagajärgedeni: sõidan natuke lubatust kiiremini, riskin natuke möödasõiduga, sõidan sügisel kulunud suverehvidega jne. Tavaliselt ei juhtu ju midagi, aga teinekord on just see pealtnäha väike asi otsustavaks teguriks, miks raske liiklusõnnetus juhtub.”

Pildimaterjal, mis on kaasustele lisatud, on enamasti õõva tekitav. See pole fotomaterjal, mida avalikkusega jagada, õnnetuskohal tehtud pilte kasutavad uurijad oma töö tegemiseks. Margus Pipar ütleb, et pilte õnnetuste kohta näeb meediast kogu aeg ning inforohkus muudab inimesed tuimaks, nõnda jaksas ta oma tööd liigsete emotsioonideta teha. “Jah, masendav oli muidugi…”

Saate tegijalt on paslik küsida, mis on “Punane sekund” muutnud tema elus, kas ja kui palju näiteks juhtimisharjumused on muutunud?

“Mis mind üllatas, oli see, kui paljude õnnetuste juures mängis rolli autode tehniline seisukord: küll pidurite ja roolisüsteemi vead, kehvad rehvid. Kõrvalistujana õpetan nüüd teisi senisest rohkem, sest päris selgeks sai, kui ohtlik võib olla väike pikivahe või roolis telefoniga rääkimine,” tõdeb Margus.

“Mulle sai veelgi selgemaks, et liikluses ei tasu võtta mingisuguseid liigseid riske. Võib öelda, et “Punane sekund” muutis mind rahulikumaks ja ettevaatlikumaks juhiks.”

“Punane sekund” on ETV eetris neljapäeviti kell 20:30. Saadet rahastasid Maanteeamet ja ERR, saate tegemist on toetanud oma oskuste, teadmiste ja vahenditega PPA ja Info Auto. Režissöör Martin Korjus. Esimest saadet saab uuesti vaadata siin.

28. septembri saate teemaks on riskikäitumine. Noortega juhtunud ränkade liiklusõnnetuste puhul algab sündmuste ahel tihti sellest, et grupis olles kiputakse võtma riske, mida üksinda ei võetaks. Kui riskantne grupikäitumine jõuab liiklusesse, on sageli tulemuseks väga ohvriterohked ja šokeerivad liiklusõnnetused.

Saate veebilehele saab siit

Kaanepilt: Pille Russi, Autoleht

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.