Reede, 8. november 2024
Škoda Octavia Combi uue põlvkonna CNG autod jõudsid Eestis müügile. Uudismudel on järg kolmanda põlvkonna CNG Octaviale ning seda on oluliselt täiustatud. Nn rohegaasil sõitvad Octaviad on hea variant keskkonnast ja mõistlikest kuludest hoolivatele kasutajatele.

Uue põlvkonna Octavia Combi CNG hübriidmudel on saanud uue keskkonda säästvama ja võimekama DSG automaatkäigukastiga kombineeritud 96 kW mootori ning selle sõiduraadius on rohegaasi toel kasvanud 540 kilomeetrini, millele lisandub 300 kilomeetrit bensiiniga sõitu.

2017 aastal Eestis müüdud 278 CNG hübriidi moodustasid Octaviate kogumüügist juba 21,3%. Kasutajad on CNG mudeli rõõmuga vastu võtnud – olgu näitena toodud kasvõi Taxify “rohesabad”, kes sõidavad rohegaasil varsti juba kümme kuud ning on väga rahul.

CNG kasuks räägib auto ökoloogiline jalajälg, mis võrreldes tavalise sisepõlemismootoriga autoga on oluliselt väiksem. Ka auto ülalpidamiskulu on väga mõistlik: keskmiselt on CNG hübriidmudeli rahaline kulu 3,1 eurot 100 kilomeetri kohta.

AASTA LÕPUKS 15 CNG TANKLAT

Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) ootab parasjagu juba kolmandat korda taotlusi uute CNG jaamade rajamiseks Eestisse. Eelneva kahe toetusvooruga on rajatud 10 tanklat ja selle aasta jooksul lisandub täiendavalt veel 5.

CNG tanklad on täna Tallinnas aadressidel Suur-Sõjamäe 56a, Tehnika 150, Vinkli 2a ja Gaasi 5. Jüris leiab CNG jaamad Ringi tee 1, Tartus Tähe tee 135e, Pärnus Pärlimõisa tee 29, Savi 39 ja Võrus Kose tee 6 aadressilt.

Uued tanklad avatakse sellel aastal Tallinnas aadressil Peterburi tee 77 ja Tartu mnt 87b, Viljandis Planeedi 11, Rakveres Rägavere tee 47, Jõhvis Jaama 53a. Tanklate täpseid asukohti saab vaadata ka kaardilt.

SURUMAAGAAS EHK ROHEGAAS

CNG-d ehk suru(maa)gaasi loetakse taastuvaks energiaks. Selle kogus ja saadavus ei ole sõltuvuses naftast ning seetõttu ei sõltu ka CNG hind nafta maailmaturu hinna kõikumistest. CNG rohegaasiga sõites on võimalik kütusekuludelt kokku hoida ligi pool või isegi rohkem.

Lähiulevik tundub (kuniks pädevate särtsukateni) olevat pigem surugaasi-sõidukite päralt, sest IEA (Rahvusvaheline Energiaagentuur) analüüsi põhjal on just CNG see, mis käegakatsutavalt õhu autode heitgaasidest vabastab: surugaasil liikuv keskklassi sõiduk on täna kuni kolmandiku heitmevabam bensiinimootoriga analoogist.

Surugaas (CNG – compressed natural gas) on kokkusurutud maagaas, milles metaani (CH4) sisaldus on vähemalt 97%. Sõiduki paagis on surugaas 200-baarise rõhu all. Võrreldes vedelkütusega, on maagaasi energeetiline tihedus normaaltingimustes väike.

Ohutuse seisukohalt on see suur eelis- lekke korral hajub õhust kergem surugaas atmosfääris. Surumaagaasi süttimistemperatuur on, võrreldes bensiini või LPG-ga, kõrge- 600°C. Ka ei ole maagaas toksiline. Põledes lahustub metaan veeks ja süsihappegaasiks.

Kui uskuda CNG-sõidukite omanikke, on ka autode hooldamine lihtsam, vähem esineb filtrite ummistumist ning mootoritõrkeid. Kui võrrelda 150 000 km hoolduskulusid, siis on CNG auto praktiliselt hooldusvaba, korralise teeninduse ajal tehakse vaid rutiinne CNG seadme kontroll.

Eestis saab võimaliku keskkonnasõbralikkuse ja kulude kokkuhoiu võtmeküsimuseks tanklate võrgustiku arendamine, mudelivalik on juba täna piisav, et pakkuda midagi igale maitsele.

Škoda maaletooja prognoosib CNG autode müügi kiiret kasvu ka tulevikus. Oma tõuke sellele annab kindlasti ka hiljuti käivitunud uus sõiduautode maksustamise kord, mis sunnib ettevõtteid otsima soodsamaid lahendusi autoparkide haldamisel.

Täpsemalt CNG eelistest ning autode saadavustest loe kodulehelt. Seal saab arvutada kütusekulu ja võrrelda rohegaasi-Škoda ülalpidamiskulusid praeguse auto omadega.

Allikas ja meedia: Škoda Eesti

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.