21. detsembril avatakse reisijatele Tallinna Lennujaama uus, senisest kolm korda suurem moodne parkimismaja. Eesti suurimas katusealuses parklas on mõeldud ka uuema aja sõidukitele – siin on kohti kuni 30 elektriautole ning loodud on laadimisvõimalus.
Uus parkimismaja, mis lähi- ja pealtvaates pakub arhitektuurisõltlasele ka korraliku vormilise elamuse, on ehitatud lihtsaid lahendusi silmas pidades. See koosneb viiest omavahel ühendatud parkimiskorpusest, mille pindala on kokku 46 000 m2.
“Uut parkimismaja ehitama hakates seadsime endale eesmärgiks samad põhimõtted – auto parkimine peab olema eelkõige lihtne ja mugav ning meie kliimas on oluline, et auto saab parkida katuse alla,” rääkis Tallinna Lennujaama juhatuse esimees Piret Mürk-Dubout.
Vajaduse uue parkimismaja järele tekitas Tallinna Lennujaama läbiva reisijatevoo pidev kasv. Lõppeval aastal on meie lennujaama kasutanud ligi 3 miljonit reisijat, umbes 8 000 inimest päevas.
Kuna autostumine on Eestis tõusuteel, juba praegu on statistika andmetel kahe elaniku kohta üks auto, siis on suuremat korralikku parklat hädasi vaja.
Lennujaam ise on optimistlikult meelestatud ja valmis teenindama aastas isegi kuni 6 miljonit reisijat. Seega lootust, et nüüd võib parklasse auto kasvõi ristipidi jätta, ei ole.
Lisaks hiiglaslikule parkimismajale on käsil mitu arendusprojekti – eelmisel aastal valmis uus VIP-kompleks ja julgestuskontrolliala, avati uus ühistransporditerminal ning trammiliin.
Aastatel 2016-2020 investeerib Tallinna Lennujaam taristu arendamisse üle 100 miljoni euro. Parkimismaja läks maksma 13 miljonit eurot.
Lähiaastatel jätkame reisiterminali laiendustöödega,” rääkis Piret Mürk-Dubout. “Kõik selleks, et reisijal oleks Tallinna Lennujaamas mugav.”
Jäta auto kasvõi aastaks
Parkimismajas on autojuhtidele vabadele kohtadele juhtimise süsteem, mis lihtsustab parkimiskoha leidmist. Uue aasta algul tulevad Lennujaama suunal suunavad infotablood ka Tartu maantee äärde, et autojuhil oleks varakult võimalik otsustada sobiva parkimiskorruse kasuks.
Parkimismaja sisse- ja väljapääsul toimib sõiduki numbrituvastus, mis pakub piletivaba teenust kuukaardi omanikele ja tasutud ühekordse pileti olemasolul tõkkepuu automaatset avanemist.
Parkimise hind ei muutu. Tunnihind on jätkuvalt 3 eurot, üks päev maksab 15 ja nädal 45 eurot. Ajalimiiti, kui kauaks autot parkida võib, ei ole. Kui on soov näiteks aastaks oma auto hoiustada, tuleb praeguse hinnakirja järgi välja käia umbes 2340 eurot.
Pikk parkimisaeg ei ole teab mis erakordne sündmus. Tallinna Lennujaama kommunikatsioonijuht Margot Holts ütleb, et tavapäratud ei ole need juhtumid, kus autod pargivad kohapeal pool aastat ja kauemgi.
2,4% parklast ja laadijad särsukatele
Uus parkimismaja on Eesti suurim, mahutades 1242 sõidukit. Seda on kolm korda varasemast rohkem. Katuse alla mahub neist 700. Arvestades parkla pindala on ühe auto kohta keskmiselt kulutatud 37 ruutmeetrit pinda.
Mõeldud on ka elektriautodele – Tallinna Lennujaamas on neile 30 parkimiskohta ehk 2,4% kõigist võimalikest kohtadest.
Muidugi ei keela keegi parkimast kuhu tahes kus vaba on – auto on auto. Samahästi võib siis öelda, et uues parkimismajas on kohti kuni 1242-le elektriautole!
Kuna kogemus näitab, et “auto on auto” mõte on ka nende juhtide peas, kelle masina kapoti all tuksub õlijoodik, peaks uues parkimismajas valmis olema olukorraks, kus särtsukate kohale on end sisse seadnud mõni mitte nii väga elektriline sõiduk. Aga hea algus on tehtud!
Ka jalgratturid võivad rõõmustada. Koos Bikeepiga saab jätta Lennujaama parklasse elektroonilise valve alla ka oma kaherattalise sõbra.
Margot Holts ütleb, et kõige muu kõrval on mõeldud on ka elektriautode laadimise võimalusele. Laadimiskohad paiknevad parkla Tartu-poolses otsas, -1 tasandil, ja need sobivad pikaajaliseks laadimiseks. Tegu on aeglaste nn kodulaadijatega, millest laadimine on tasuta.
Suudle ja pane ajama
Kui seni sai autoga sõita üles, lennujaama uste ette ja seal oma kalli kandami kiirelt välja poetada või peale võtta, siis nüüdsest on kord muutunud. Lennujaama terminali ees asub taksode teenindus- ja ooteala.
Lühiajaline “Kiss & Fly” parkimistsoon paikneb teisel tasandil. Korruste vahel liikumiseks on lisaks treppidele ja neljale eskalaatorile olemas ka neli lifti, mis on eelkõige mõeldud liikumisraskustega reisijatele ja lastega peredele.
Tallinna Lennujaama parkimismaja projekteerisid Ideab Projekt OÜ, Infragate Eesti AS, Urmas Luure, Irina Privalova, Irina Leonova, Ülo Peil ja Siim Saidla. Sisekujundaja Kärt Kukkur (Form Design OÜ). Ehitaja: KMG Inseneriehituse AS ja LNK Industries AS.
Fotod: Marek Metslaid. Video: Jaan Kronberg
Saabuvad lennud ja Väljuvad lennud(TLL) https://tallinnalennujaam.ee/