Reede, 20. detsember 2024
Taxify kaalub uue Basic-sõidukategooria loomist, mis võimaldaks äpitakso teenust osutada ka väiksemate ja kuni 19 aastat vanade autodega, et klientidele soodsamat sõiduhinda pakkuda. Taxify praegused juhid on pahased, aga seadus on ettevõtte poolel.

Veebruari alguses saatis Taxify juhtidele kirja, teatega plaanist luua Tallinnas uus Basic – kategooria: “See saab olema inimestele, kes soovivad jõuda punktist A punkti B maksimaalselt kulusid kokkuhoidvalt. (…) Lisaks võtame vastu ka 2000-2004 aasta autod, mis teistesse kategooriasse ei sobi.”

Taxify avalike suhete juht Karin Kase ütleb, et ettevõte saatis juhtidele tõepoolest kirja, et uurida, kas neil oleks huvi uue kategooria vastu, mis pakuks hinnatundlikele klientidele soodsamat sõiduvõimalust.

“Varasemalt on paljud juhid sellise kategooria vastu huvi üles näidanud. Esialgu uurime juhtide valmisolekut selliseks sammuks, seetõttu on täpsemaid detaile hetkel keeruline kommenteerida. Anname kindlasti teada, kui me uue kategooria käivitada kavatseme,” kirjutab Kase lühidalt vastuseks küsimustele.*

Taxify juhtide ja lojaalsete klientide seas on plaan, hakata väikeste ja vanade autodega osutama odavamat teenust tekitanud parasjagu segadust ja ka pahameelt.

Peamine küsimus on, kuidas saavad vanad autod, mille mootorid ei vasta taksodele seadusega kehtestatud nõuetele sõidukikaardi.

Kardetakse ka Taxify maine kahjustumist – isegi kui klient tahab soodsat hinda, ei taha ta sõita ürgvana või pisikese autoga. Teenust osutaval juhil omakorda on keeruline ots-otsaga kokku tulla ja ausalt riigimakse maksta.

JÄRJEKORDNE AUK SEADUSES

Tallinna Munitsipaalpolitsei Ameti juhataja Aivar Toompere kuuleb uuest kategooriast ajakirjaniku vahendusel. Ja ütleb kohe, et tõenäoliselt on tegu järjekordse taksojuhtide ja äpitaksode kohtlemise erisusega seaduses. Sõidukikaardi** väljastamist vanemale autole ei saa takistada:

“Kui taksoteenust osutatakse infoühiskonna teenuse vahendusel ei ole kehtestatud keskkonnasäästlikkust tagavaid nõuded, st sõiduk ei pea olema Euro 5, nagu tavatakso peab olema. Seega ei ole alust keelduda sõidukikaardi väljastamisest,” ütleb Toompere.

Osa praeguseid Taxify juhte on seisukohal, et Tallinn saaks olukorra lahendada, kehtestades kiiresti taksot sõita võivatele sõidukitele lisanõuded. Ent seegi algatus jääb seaduse taha toppama.

“Tallinnas on kehtestatud nõuded, et taksoveol kasutataval sõiduk peab olema vähemalt Euro 5 aga see ei laiene infoühiskonna teenuse vahendusel teenust pakkuvatele sõidukitele,” vastab Toompere.

Tallinn äpitaksodele oma reegleid kehtestada ei saa, Mupo ülesanne on jälgida seaduse täitmist ja kontrollida juhtide ja nende sõidukite dokumentide korrasolekut.**

Toompere möönab, et algsest sõidujagamise ideest on äpitaksod nüüdseks väga kaugel, aga seadus loodi just neid võimalusi silmas pidades:

“Põhjus, miks seadusandja on selliselt toiminud (kirjutades sisse erisused äpitaksodele), kuna algselt nähti sõidujagamist hoopis teises valguses, milliseks ta praeguseks on kujunenud. Algselt oli mõte, sellega vähendada linnades sõidukite mahtu. Igaüks ei tuleks linna sõidukis üksi olles, vaid võtab teatud tasu eest naabrid ka peale,” tõdeb ta.

MINISTEERIUM: SEADUST MUUTA POLE PÕHJUST

Hindrek Allvee, MKM teede-ja raudteeosakonna nõunik viitab oma vastustes seadusele, mis tõmbab selge joone tavataksode ja infoühiskonna vahendusel pakutava taksoteenuse (äpitaksod) vahele:

“Neile (2000-2004 aasta) sõidukitele saab sõidukikaardi tavapärasel moel ehk taotledes sõidukikaarti asjaomasest kohalikust omavalitsusest,” vastab Allvee.

“Mis puudutab aga kohaliku omavalitsuse kehtestatavaid täiendavaid nõudeid sõidukitele, sh nende keskkonnasäästlikkusele, mida võimaldab kehtestada ühistranspordiseaduse § 64 lõige 10, siis sellised nõuded saab KOV kehtestada ainult traditsioonilisele taksoteenusele, kuid mitte infoühiskonna teenuse vahendusel pakutavale taksoteenusele.”

Põhjust, hakata seadust muutma, Allvee sõnul ei ole: ” Meie hinnangul ei ole tegu seaduseauguga, vaid teadliku erisusega, mille Riigikogu otsustas kehtestada ja seetõttu MKM ei plaani seda hetkel muuta.”

“Nõustume siinkohal õiguskantsleri hinnanguga***, et selline eristamine ei kujuta endast lubamatut riivet ettevõtlusvabadusele, kuna piirangud on tasakaalustatud täiendavate õigustega.”

KOKKUVÕTTEKS: KLIENT OTSUSTAB

Taxify Basic kategooria loomine on seadusega kooskõlas. Ettevõtte jaoks on oluline värvata uusi juhte, sest neid, kes tahavad äpitaksoga sõita, on rohkem kui neid, kes teenust osutavad – ilmselgelt.

Kaubaks läheb kõik, millel rattad all. Põhjendust pole vaja kaugelt otsida: sõidujagamise algne idee oli viia kokku tühjad autod ja liikumisnäljas inimesed. Pole vahet, kas sõiduk on 19 või 9 või 1 aasta vana. Peaasi, et sõidab.

Pole ka karta, et Taxify endale “lihtsamat” kategooriat luues jalga tulistaks – kui sa ei taha vana autoga sõita, siis vali kõrgema kategooria sõiduk ja ära tee väljagi.

Ja kuigi siinkohal tahaks rääkida keskkonnateadlikest ja eetilist teenust eelistavatest klientidest, kes valivad teenuseosutaja, kes nende väärtushinnangutele vastab, käivad päriselus asjad teisiti.

Kui on vaja kindla peale kohale jõuda, siis ei ole sugugi vahet, mis värvi või mis aasta auto sihtkohta viib. Peaasi et jõuad kohale.

See üks saastav sõit pisikeses autos on üle elatav – rohelise südametunnistuse rõõmuks sööd pärast vähem liha või istutad lille või midagi. Inimene on… inimene. Ja Taxify teab seda hästi.

Karin Kasele saadetud küsimused:

– Sõita saavad nüüdsest ka need autod, mille valmistamisaasta on 2000-2004. Kuidas neile sõidukitele sõidukikaardid saadakse?
-Taxify loodi, et pakkuda odavamat sõiduhinda. Nüüd on oluline muudatus kliendi jaoks – odavat hinda saad vana autoga Basic kategoorias. Kuidas sellist poliitikat selgitada? Kas vanemate autodega osutatav teenus ei tööta Taxify kahjuks?
– Kui paljud on üleskutsele reageerinud? Kui palju ootate Basic kategooriasse autosid?
– Mis sellise otsuse on tinginud, kas juhte on vähe või nõudlus liiga suur?
– Kuidas garanteerite, et juhid maksavad makse oma sõitude pealt? Basic hinnatasemega jääb juhile lisasissetulekuks õige vähe kätte kui ta oma tulu ausalt deklareerib.

** Tänavu pooleteise kuuga on Mupo ühitranspordi seaduse alusel taksojuhte karistanud 63 korral. Peamised rikkumised on teenindajakaardi ja sõidukikaardi puudumine. Maksimumtrahv, mida sõidukikaardita taksot sõitvale juhile saab määrata on 150 trahviühikut ehk 600€.

***Õiguskantsler Ülle Madise kiri vastuseks küsimusele taksodele esitatavate nõuete kohta

[pdf-embedder url=”https://www.accelerista.com/wp-content/uploads/2019/02/Taksodele-esitatavad-nõuded.pdf” title=”Taksodele esitatavad nõuded”]

Pilt: vaade FY juhirakendusest. Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.