Kired Taxify ümber ei taha vaibuda. Ehkki vahepeal on ettevõte edukalt laienenud Austraaliasse ja Mehhikosse, tulevad tähtsamad uudised ikka koduvabariigist. Uus hinnastamispoliitika on juhid väidetavalt nii vihale ajanud, et iga nädal loobub teenuse osutamisest 50 Taxify juhti. Küsisime Taxify tegevjuhilt Hanno Liivalt, kas jutud vastavad tõele.
Taxify (FY) kliendid kurdavad pikemate ooteaegade üle, “rohesabad” ehk firma värvides CNG-autode juhid aga töörohkuse pärast. Foorumides on jätkuvalt üleval ebaloomulikult madalate hindade ning rakenduse vigade teemad – näiteks ei õnnestu juhtidel kuidagi tabada “Pokemone” ehk kordajat.
Tallink Takso juhatuse liige tõdeb Ärilehes, et Taxify “pahandused” aitavad tavataksodel uuesti jalgadele saada ning võrdleb FY hindu ühistranspordi piletihinnaga. Ka kutsutakse juhte ühinema “päris” teenuse osutajatega.
TAXIFY JUHT: TÖÖ MURRAB MEEST
Accelerista kuuekuulisest Taxify “rohesaba” eksperimendist on tänaseks möödas 2,5 kuud. Meie juht on süsteemi sisse elanud ning jagab aeg-ajalt ka värskeid uudiseid toimuvast. Viimastel nädalatel on uus hinnastamissüsteem enam-vähem paika loksunud, juhtumeid, kus kordajata sõit tuleb ka “Pokemoni”- alalt, tuleb harvem ette.
“Aga kliendid kurdavad küll, et ooteajad on pikenenud, samal ajal kohtab Taxify värvides autosid linna peal igal ajal, nii et mis puudutab “oma” juhte, siis selles osas ei ole midagi muutunud. Minu kogemus “rohesabana” näitab, et tööd on palju. Kohati nii palju, et on tunne, seda ei jõua ära teha.”
Ühel tööpäeva hommikul kella 9 ajal FY-d Nõmmele tellides näitas süsteem lähikonnas autovaba olekut, lähim takso jõudnuks kesklinnast umbes 8 minutiga. Kliendile oli hind kordajaga 1,9. Sama seis on Nõmmel olnud ka tööpäeva pärastlõunal – autosid lihtsalt ei ole.
“Jah, ma olen ka klientidelt kuulnud, et FY autosid äärelinnas tellida on peaaegu võimatu,” tõdeb meie testisõitja. “Võimalik, et juhid lihtsalt ei võta ka tellimusi nii kaugele, sest kui kesklinnast sõita, võibki kuluda 10 ja rohkem minutit kliendini ning nii pikk ooteaeg omakorda tekitab tellijas tusameelt.”
Hanno Liiva ütleb, et Taxify peamaja analüüsib teeninduse kiirust pidevalt ning tavalisest pikem ooteaeg on pigem erand:
“Jälgime nii seda, kui suur osa äpis sõitu tellida soovijatest näevad valikus vabu autosid, kui ka seda, milline on keskmine aeg kliendini jõudmiseks. Mõlemad numbrid on püsinud väga heal tasemel, enamikul klientidest on ooteaeg alla 3 minuti, tippajal ei ületa reeglina ooteaeg 5-6 minutit. Kliente, kes üle kümne minuti peaksid ootama, on kogu Tallinna linna arvesse võttes väga vähe.”
“Veebruari teise nädala algul rääkisime rekordilisest nädalavahetusest tellimuste arvu osas. Sel nädalal oleme läbi aegade parimaid tulemusi näinud ka nädala sees. Saame kinnitada juhtide väidet, et tööd on hetkel tõesti palju,” lisab Liiva.
KAS JUHID LAHKUVAD TAXIFY’ST?
Taxify juhtide foorumis arutletakse tulevikuväljavaadete üle – kui tööpäevad on pikad, aga tasu tundub ebaõiglasena, on mõistlik vaadata konkurentide poole. Taas leiab Ärilehest loo, milles väidetakse, et iga nädal lahkub FY alt 50 taksojuhti.
Hanno Liiva kordab kord juba Accelerista intervjuus öeldut – FY-s on juhte ühtekokku üle mitme tuhande. On nn. erajuhid ja “rohesabad”, keda on sadakond ning kes on n-ö täiskohaga sõidus ehk teevad nädalas vähemalt 40 töötundi. Juhtide lahkumine FY statistikast välja ei paista:
“Meie poolest on juhid vabad valima platvormi, millelt tellimusi vastu soovivad võtta. “Lahkumisest” ei saagi rääkida, kuna juht võib Taxify juhiäpi oma soovil sisse lülitada või välja lülitada, meid ta sellest teavitama ei pea,” räägib Liiva.
“Aktiivsete juhtide arv muutub nädalast nädalasse ja kuust kuusse (ka siin on oma sesoonsus, tipphooajal on aktiivseid juhte rohkem). Tavapärasest suuremat kõikumist me ei ole aga näinud. Juhtidelt, kes on teisi platvorme proovinud, kuuleme harilikult, et meie juures on tööd rohkem ja teenistused paremad.”
Paar nädalat tagasi kui foorumis hakati rääkima “rohesabade” loobumisest, ütles Taxify esindaja vastuseks meie küsimusele, et vaid mõni üksik juht on CNG auto tagasi toonud. Hanno Liiva ütleb, et ka veebruari keskel on olukord stabiilne, “rohesabad” on peaaegu sajaprotsendiselt kasutuses.
“Seega ei saa rääkida sellest, et juhid, kes sõidavad meie rendiautodega, oleksid massiliselt loobumas. Taxify ei soovi teenida tulu autorendist, vaid kasvatada juhtide hulka nende võrra, kellel enda autot pole. Nende jaoks on see endiselt väga hea võimalus,” võtab Liiva teema kokku.
KOERAD HAUGUVAD, KARAVAN LIIGUB EDASI
Kõrvaltvaatajale võib Eesti meediat lugedes jääda mulje, et Taxify pakib kohe pillid kotti. Kõik on halvasti, juhid lahkuvad, kliendid pettuvad, rakendus ei tööta, lisaks kummitab õigusruumis rida auke, mille täitmise pärast keegi pead ei vaeva.
Tegelik elu aga – tahame või ei taha – näitab midagi muud. “Rohesabad”, kes on võtnud FY ees kohustuse, pingutavad, ja teevad igapäevaselt tööd, et saada täis oma tunnid ja tellimused.
Kliendid veidi virisevad, aga kui on vaja öösel autot tellida, siis kõige mugavam on seda teha ikka nutitelefonist. Kaks äppi, Uber ja Taxify, on end kinnistanud kasutajate mällu ja telfasse. Tundub ääretult ebamugav tellida telefonitsi taksot, kui saab paari näpuliigutusega ja otse.
Peale kasvanud põlvkond ei viitsi enam “kiisude” vahendusel autot tellida ja siis oodata ning maksta hinda, mis on kõvasti kallim kui platvormtaksodel. Nad tahavad puhast autot ja korralikku teenindust ning FY “rohesabad” seda just pakuvad.
Iseasi, kas neid “uue laine lahedaid juhte” kõigile jagub – ainus viis Taxifyst soovitud kvaliteediga autot igal juhul saada, on valida Tesla. Uuenenud rakendus tavakategoorias auto ja juhi valimist enam ei võimalda, rõhk on teeninduse kiirusel – sa saad alati lähima auto.
“Taxify eesmärk on, et meie platvormi abiga saaksid inimesed liikuda kiiresti, mugavalt ja soodsalt. Nende aastate jooksul, mis me tegutsenud oleme, on konkurents muutnud olukorda nii juhtide kui klientide jaoks,” räägib Hanno Liiva.
“Juhtidel on tekkinud suurem vabadus platvormide vahel liikuda ja leida endale parim teenistusvõimalus, vajadusel tehes tööd ka osalise koormusega. Klientide ootused on samuti kasvanud, kuna osatakse ära tunda ja hinnata head teenust.”
UUENENUD PLATVORMIGA PEAB LIHTSALT HARJUMA
Hanno Liiva tõdeb, et viimane Taxify muudatus, mis eri asjaolude koosmõjul kutsus esile juhtide meelepaha, oli platvormi arengu seisukohast ainuvõimalik edasitee. Käsitsi hinnakordajate määramine kogu linnale ei olnud mõistlik tegevus, automaatne ja nõudlust arvesse võttev hinnastus oli vältimatu samm.
“Selle abiga saame liikuda järgmisele tasemele, mis puudutab teenuse kättesaadavust ja kiirust. On raske ette kujutada, et transpordis tekib järsku tagurpidi liikumine ja innovatsiooni investeerivad ettevõtted kaotavad neile, kelle mudel püsib tänaseni sama.”
Hanno Liiva ütleb, et vaatamata tõmbetuultele on kliendid Taxifyle truuks jäänud. Dünaamilist hinnastamist, mille vigade üle juhid kõvasti pahandavad, on järjest kohandatud tegelike oludega vastavaks.
“Dünaamilisele hinnastusele ülemineku järel oleme igapäevaselt kuulanud juhtide tagasisidet. Oleme paari nädalaga dünaamilise hinnastamise seadistanud sobivaks Tallinna jaoks ja tänaseks on juhtide nädalateenistus ületanud jaanuari alguse ehk uue hinnastuse eelse tasemele.”
“Juhtide tagasiside põhjal oleme aga parandanud kommunikatsiooni nende suunal ja juba mõelnud sellele, kuidas muudatuste puhul eesmärke paremini juhtideni viia ning selgitada, kuidas need igapäevast tööd mõjutama hakkavad. Püüame praegu probleemide lahendamise käigus tekkinud häid suhteid hoida. Usume, et Taxify on jätkuvalt juhtide jaoks parim platvorm,” võtab Liiva kokku.
Taxify juhtide seas esialgu veel nii optimistlikku meeleolu kuskilt paista pole, kurdetakse, et peamaja ei vasta küllalt kiiresti ja konkreetselt. Mida täpselt juhid nõuavad ning kuidas nende ettevõte nende nõudmistele vastu tulema peaks – sellest kuuleme edaspidigi.
Kanepilt: Ylle Rajasaar