Laupäev, 23. november 2024
Taxify käivitas novembris nutika kampaania, võimaldades uutel liituvatel juhtidel valida rendiautode seast nüüd ka CNG sõidukeid. Nende sõidukitega võidavad kõik: kütust kulub vähem, transpordi ökoloogiline jalajälg on väiksem ning konkurendid peavad tulevikus rohkem kvaliteedi ja keskkonnasäästu nimel pingutama.

[dropcap]PROLOOG [/dropcap]Olgu loo alguses kohe öeldud, et allakirjutanule oli see elus esimest korda Taxifyga kokku puutuda. Intervjueeritav osutus sõbralikuks ja avatud inimeseks, kellega viskasime kõvasti nalja, ja küsisin riukalikke küsimusi.

Selle loo teema on siiski CNG-autod, miks just need, ning kuidas kavatseb ettevõte juhtidele garanteerida 6 kuud kindla sissetuleku? Olgu kinnitatud, Taxify ei ole loo eest maksnud, ega ole kunagi olnud ka Accelerista reklaamikient. Kokku sattusid kaks rõõmsameelset inimest. Ning nagu loo lõpus selgub, see on vaid sissejuhtatus pikemaks “päris elu” eksperimendiks.

2013. aastal asutatud sõidujagamisplatvorm Taxify ei ole ammu enam idufirma ega ka üksnes Eesti ettevõte: kuus kasutab teenust üle 4 miljoni inimese rohkem kui 20 riigis. Näiteks Tallinna mõõtkavas teeb iga linlane keskmiselt ühe sõidu kuus. Ja nõudlus kasvab pidevalt.

Taxify Eesti tegevjuht Hanno Liiva, kellega sõidujagamise eripäradest Eestis juttu teeme, ütleb, et ettevõte kasvab tempoga 20-30% kuus: “Selle näitajaga oleme maailmas kõige kiiremini kasvav Euroopa taustaga sõidujagamise platvorm.”

UBER HAKKABKI PILDILT ÄRA KADUMA?

Kui ma neljapäeva õhtul või reedel oma Facebooki lehe lahti löön, siis vaatavad mulle sealt tihti vastu lood sellest, kuidas üks või teine tuttav on Taxifyga sõitnud. Siblisin enne siiatulekut lehe kiirelt läbi – ehk üks lugu välja arvata, on need lühipalad ikka positiivsed.

Eestis oleme turuliider ja vahe järgmistega käriseb järjest. Inimestele meeldib Taxify, sest see on omamaine startup. Kasutada on lihtne, saab valida eri tüüpi sõite, autod on head, juhtidele on eesti keele nõue, teeninduse tase on ühtlane – eks neid plusse on veelgi..

Mul on paar kolleegi, kes teevad pikki tööpäevi ja sõidavad öösel Taxifyga koju. Tean, et vähemalt kaks daami on teie juhte n-ö pikemalt kinni hoidnud kui vaja oleks, sest lihtsalt on tahetud juttu ajada ja päeva pinged maha laadida. Võõraga on seda lihtsam teha.

Huvitav, seda on väga huvitav kuulda. Tõesti? Ma ise räägin meie juhtidega ka palju, aga sellist tagasisidet ma pole osanud küsida.

Kliente on väga erinevaid, osa teevad autos tööd, osa tahavad head muusikat, osa, et juht oleks tasa… jah, küllap on selliseid ka, kes tõesti tahavadki rääkida. Meie juhid on üldiselt selleks valmis, nõuded on kõrged, mitte ainult eesti keele osas vaid ka suhtlemisel.

Jah, juht peab olema nagu kameeleon ja psühholoog ühes isikus, tabama kliendi biiti kahe sekundiga. Taxify ilmselt seisab ülesannete kõrgusel, kui kasv on nii kiire. Kas teil natuke hirmus ei ole, et haare järjest suureneb ja kasv kiireneb?

Vastupidi, see on väljakutse, ja seda meil siin ei kardeta vaid oodatakse. Eelmises töökohas tundsin 11 aasta jooksu, et ma olen veel liiga noor, et pensionini jääda suurde telekomi-ettevõtesse, kus kõik oli paigas – suure tankeri keeramine võtab palju aega. Siin on tunne, nagu oleks kiirkaatris, keerad rooli ja kohe on uus suund.

Kui pika aja peale Taxifys plaane tuleb teha, kui paindlikud saate oma tegevuses olla?

Üle kolme kuu plaani pole mõtet ette teha. Ma just vahetult enne meie kohtumist pidin tegema Taxify kohta esitluse, võtsin ette valmistades 1 kuu vana kaardi ette, ja juba olime vahepeal kahte riiki jõudnud minna.

Kus te juhid leiate? Kui praegu juba on mitu tuhat Taxify juhti, siis ühel hetkel saabub olukord, kus mina sõidutan hommikul oma sõpra ja tema õhtul mind, kõik on sõidujagamisega hõivatud?

Tundub, et meil on palju juhte, aga neid on järjest juurde vaja. Sest Taxify annab vabad käed töötada siis, kui see sulle sobib. Kui tahad, võid seda teha oma põhitöö kõrvalt oma autoga.

Kuigi viimasel ajal on järjest rohkem meiega liitunud juhte loobunud põhitööst, sest Taxify on nii palju mõnusam. Mõni näiteks läheb lõuna ajal koju puhkama ja sööma, et siis õhtusel tipptunnil jälle tagasi sõitma tulla. Mõni on ööloom, mõni varane ärkaja…

Enne kellast kellani töölkäimist kuulasid inimesed rohkem oma keha. Meil on üks väheseid rahateenimise võimalusi, kus saad töötaja oma pere, vaba aja ning keha kuulates ise otsustada.

Ma just tahtsin küsida, et kui kõik on nii vaba, siis kas ei teki olukorda, et ühel hetkel polegi kuskilt juhti võtta?

No inimesed on erinevad ja eks see süsteem reguleerib ennast ka. Kõik ju teavad, millal on tipptunnid ja on kasulik tööd teha, sest siis on rohkem tellimusi. Ja siis on neid, kes ei taha just tipptunnil sõita vaid teevad rahulikult.

Päris nii ei ole, et juhil pole mingeid kohustusi. Näiteks juhid, kes võtavad meilt renti uued CNG autod, neile me garanteerime kindla töötasu pool aastat, aga selle eest on neil ka kohustused. Näiteks tuleb nädalas teha vähemalt 100 sõitu.

…see teeb päevas siis umbes 20 sõitu, kui tahaks nädalas kaks päeva puhata? Päris palju, kas see väljagi tuleb… paned end ööpäevaks kinni?

Kogemus näitab, et tuleb rohkem. Ja juht peab ka oma tööaega reguleerima, ta ei saa kogu aeg töötada – eks Töö- ja puhkeaja seadus reguleerib ka, milline on töö ja puhkuse vahekord. Uuringud on ju tehtud, millal mis tüüpi inimene on kõige produktiivsem.

Kuna kõik juhid on meil ühtses süsteemis, saame me minuti- ja meetripealt vaadata, kuidas nad oma tööd on teinud. Aga jah, see 100 sõitu nädalas on … see on pigem vähe kui palju.

SÕIDUJAGAMINE ON MÕISTLIK JUBA KA SUBURBIAS

Ütlete, et teenust kasutatakse järjest rohkem ning just linnades on sõidujagamine muutunud eriti populaarseks. Kui palju võib selle taga olla minu naiivset lootust, et inimesed on hakanud auto omamist pidama mittevajalikuks? Mina näiteks ei saa aru, miks peaks kellelgi, kes elab näiteks Tallinnas või Tartus olema üldse vaja autot?

Ma arvan, et see hakkab meile järjest rohkem kohale jõudma. Mina näiteks, elades Tallinnas, müüsin aprillis auto maha, peres pole enam ühtegi autot. Kogu logistika käib Taxify ja rendiautodega. Nädala sees kasutame Taxify’d, nädalavahetustel pikemateks sõitudeks võtame kuskilt rendifirmast auto. Pere eelarvest kulub kuus võib-olla paarsada eurot, arutu oleks autot omada.

Tallinna ümber jääb hulk valdasid, kust inimesed igapäevaselt linna vahet käivad. Mina elan umbes 25 kilomeetri kaugusel, ühistranspordiühendus on hea, aga hilisõhtutel olen küll mures, kuidas koju saan. Kas minusugune saaks ainult sõidujagamisteenuse ja rendiautoga hakkama?

Kui igapäevaselt 25 km kauguselt linna tulekuks üksnes Taxify’d kasutada, siis oleks see kallim muidugi kui linnas. Aga ma usun, et ühistranspordiga kombineerituna oleks võimalik ikkagi odavamalt hakkama saada kui isiklikku autot ülal pidades.

(Teeme Hannoga kiire arvutuse ja selgub, et meie pere sõitude juures oleks kuus võimalik 200 eurot vähemalt kokku hoida. Päris mõtlemapanev…)

MIKS JUST CNG JA MITTE ELEKTRIAUTOD?

Nüüd tuleb kiusuküsimus. AMTELi väitel on CNG autode ostmine ajas tagasiminek, umbes nagu astuks 17. sajandisse. Tegelikult on meil juba elektriautod ja ka elektritaksod. Miks valisite just CNG?

Esiteks- Taxify pakub juba praegu elektriautoga sõiduvõimalust, me teeme koostööd Teslarendiga ja meil sõidab ka teisi elektriautosid nagu Nissan Leaf jt.

Teslaga sõitmiseks ei pea enam olema miljonär – meil on äpis eraldi Tesla kategooria ja sellega sõitmine on mõne minuti kaugusel. See on muidugi kõrgema hinnaga kui tavaline teenus.

Tulevik on isejuhtivate autode ja elektriautode päralt. Ma võin ju teha ühe julge ennustuse, mis ei pruugi paika pidada, aga aastal 2025 vast jõuavad esimesed isejuhtivad autod reisijate veoks, kus rooli ka enam ei ole. Küsimus, kuidas nendega Põhjamaades olema saab…

Soome Saamis on avatud karmide tingimustega testiteelõik isejuhtivate sõidukite tarvis, ja nad on seal hakkama saanud, see vast ei takista. Aga siiski, miks just CNG?

See on praegu kõige looduslikum kütus laiatarbes, seda tehakse peamiselt küll veel kildagaasist, aga on lootust, et Eestis saab gaasi hakata varsti tootma ka biomassist ja sõnnikust. Ning tanklatega pole muret, neid tuleb järjest juurde. Pelgalt gaasiga saab CNG autoga läbida ühe tankimisega ca 400 kilomeetrit.

Jah, lisaks gaasiseadmele on autodel ju ka bensiinipaak?

Taxify Škodadel on kõigil autodel 51-liitrine bensiinipaak lisaks. Nii et saab teha ka pikemaid sõite. Seega aastal 2017 ja 2018 on see kõige ratsionaalsem otsus, mida Taxify teha saab, soetades CNG autod.

Te võtsite oma autoparki 100 CNG autot, 50 Škodat ja 50 Volkswagenit. Miks te ei võtnud näiteks ainult Škodasid?

Jah, 50 Octaviat, 50 Golfi, see on kahe partneri poliitika. Need autod tulevad sõitma Taxify kategooriasse, saavad meie logod peale. Esimesed sõidukid on kohal ja järjest tuleb juurde.

Oletame, et ma tahan tulla Taxify partneriks, aga olen meelelaadilt öko ja tahan kindlasti saada rendile CNG auto. Kuidas ma saan kindel olla, et saan soovitud auto?

Tuleb täita Taxify kodulehel juhiks registreerimise vorm ning meie juhtide koolitusel mainida oma soovi. Tõsi, et nende autode järgi on suur nõudlus, eks me lähtume printsiibist first come, first served – kes ees, see CNG.

AITAB JUTUST, TAHAN TAXIFYKS!

Kogu see teie kampaania kõlab natuke nagu ilus muinasjutt, ma siin teiega juttu ajades olen korduvalt mõelnud, et ümberilma reisist unistamise asemel võiksin end ruttu Taxify juhiks kirja panna, et saaks ökoauto ja teeniks raha ilmselt ka päris korralikult. Lisaks saaksin teha oma lemmiktegevust, sõita autoga.

See on hea mõte, tulge ja pange end kohe kirja, naisjuhte ootame me väga. Nõudmised Taxify partneritele ei ole ületamatud – peab olema hea keeleoskus, juht peab olema korrektselt riides, auto peab olema puhas, peab olema viisakas, sõitma peab korralikult…

Kuidas te aru saate, et ma olen viisakas ja hea juht?

Kliendid saavad aru ja annavad tagasisidet. Kui on kehv tagasiside, siis räägime juhiga. Kui keegi ütleb, et ta ei sõida korralikult, siis me saame selle ju järgi kontrollida – GPS salvestab kõik andmed.

Kas te saate Taxifyst mõne juhi ära ka saata, öelda talle lepingu üles?

Kõigepealt me siiski räägime juhiga, teeme vajadusel uue koolituse. Oluline on inimesele anda uus võimalus. Muuseas, algus läheb väga kiiresti – täidad internetis avalduse, tuled sobival ajal koolitusele, teed teenindajakaardi (38 eurot), kirjutad alla partnerlepingu, kui veab, saad CNG auto rendile, ja tööle!

TÄISPAKETT ALUSTAVALE JUHILE

Olemasolevale neljateistkümnele Taxify värvides Toyota Corollale lisandub 50 Volkswagen Golf Variant CNG ning 50 Škoda Octavia Wagon CNG mudelit. Autod saabuvad paarikümne kaupa, ja hiljemalt jaanuari alguseks on kõik uued masinad kohal.

Taxify Eesti pakub alustavale juhile täispaketti. Kõik 100 CNG autot tulevad koos sõidukikaardi ja kindlustusega. Lisaks garanteeritakse juhtidele kuueks kuuks 800-eurone sissetulek ning vabadus kasutada vabal ajal autot isiklikuks tarbeks. Nädalas tuleb auto eest maksta renditasu 169 eurot.

Allikas ja pilt: Taxify. Kaanepilt: Ylle Rajasaar

[dropcap]!  [/dropcap]Accelerista jälgib alates detsembrist pikemalt ühe Taxify juhi igapäevaelu CNG Škoda roolis

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.