Neljapäev, 7. november 2024
Tallinna Saksa Gümnaasium kutsub kõiki inimesi emakeelepäeval, 14. märtsil ühinema aktsiooniga #ühislugemine. Ühislugemisest saab osa võtta ka kahel korral. Vaja läheb aega, head raamatut ja julgust tehtut teistega jagada.

Epideemiline nutisõltuvus on haaranud nii kooliõpilased kui ontlikud pereinimesed, autojuhtidest rääkimata. Me viibime virtuaalmaailmas juba rohkem kui pärisilmas – selles viimases tuleb oma peaga mõelda ja kätega teha ning elu ei pruugigi olla lill ja liblikad vaid mõnikord ka raske töö.

Ehkki Eurostati andmetel on eestlased oma 13 päevas keskmiselt loetud raamatuminutiga esikohal Euroopas, on 13 minutit keskmiselt vähe, mis vähe – mõelge ja öelge nüüd päris ausalt, millal te viimati tõsiselt raamatut lugesite? Hoopis lihtsam on võtta kätte nuhvel ja seal midagi niblida.

Liivika Simmul, Tallinna Püha Johannese kooli direktor kirjutab, et on üldteada fakt, lugemine rikastab meie keelekasutust ja sõnavara, rääkimata maailmatajust.

Albert Einstein on isegi öelnud, et kui ta poleks lugenud F. Dostojevski teost “Kuritöö ja karistus”, poleks ta olnud võimeline sõnastama oma relatiivsusteooriat.

“Paslik on siinkohal meenutada, et ka meie kultusteose “Tõde ja õigus” loomise mõte tuli A.H. Tammsaarel pärast seda, kui oli Dostojevski teose eesti keelde tõlkinud – lugemine ajendab suurtele tegudele,” ütleb Simmul.

Seda, kui vähe me päriselt raamatuid loeme, ongi just nimelt keelekasutusest paista. Lihtsad sõnad nagu “pentsik” või “söakas” jäävad tähenduselt hämaraks nii lastele kui ka täiskasvanutele.

Rääkimata inglise keele otselaenudest, mis nagu umbrohi end meie igapäevakeelde istutavad. Draivime mäkki burksi sööma ja djuudidega hängima ja tšillima. Šuši viime bestikale külakostiks. (Mis see “külakost” üldse on?)

LOE JA POSTITA!

Eks pea emakeel ja raamatulugemine ajaga kaasas käima. 14. märtsil tähistame taas eesti keelt. Ei selebreidi vaid tähistame võimalust, rääkida omas “salakeeles”.

Tallinna Saksa Gümnaasium, mis väärtustab kirjandust ja keelt, kutsub sel puhul üles ühel ajal kaks korda päevas ühislugema.

Kuna tegemist on emakeelepäevaga, siis igaüks võib lugeda just oma emakeeles. 14. märtsi hommikul tööle, lasteaeda või kooli sõites või jalutades pista kotti üks (emakeelne) ilukirjanduslik teos – kas juba pooleliolev või alles alustamist vajav.

14. märtsil, kas kell 9.00-9.30 või  kell 13.00-13.30 unusta oma argirutiin, pane kõik muu kõrvale, peata turvaliselt auto või astu sisse kohvikusse, võta sisse mugav asend ning andu lugemiselamusele.

Kui oled pool tundi koos tuhandete teistega lugenud, tee nagu tänapäeval ikka – pildista end koos raamatuga ning postita FB üritusele või või mujal sotsiaalmeedias märkides juurde #ühislugemine

Lugedes on iga päev emakeelepäev!

#ühislugemine #kirjandustväärtustavkool #emakeelepäev

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.