Leedust alguse saanud idufirma Ziticity laieneb Eestisse ning hakkab kiire ja taskukohase kullerteenusega konkurentsi pakkuma sellistele tegijatele nagu Omniva, Bolt, Wolt jt. Firma kullerid ehk zitterid loodavad teha samasugust revolutsiooni nagu toimus taksonduses kui turule jõudsid äpilahendused.
Leedust alguse saanud ja Eesti investorite toel oma teenuseid arendav ja siia laienev iduettevõte Ziticity lubab, et pakub tulevikus konkurentsi suurtele Omniva-laadsetele kullerfirmadele ja toiduvedajatele nagu Wolt ja Bolt.
Zitterid, kes jalgsi, ratta, skuuteri või mõne muu liikuriga tellimusi kohale veavad, lubavad, et teevad kullerduse segmendis samasugust revolutsiooni nagu omal ajal sõidujagajad. Need, tõsi küll, muutusid äpitaksodeks.
Eesti e-poodide suureks miinuseks on Ziticity kaasasutaja ja tegevjuhi Laimonas Noreika sõnul aeglane kauba kohaletoimetamine.
„Eesti kliendid on harjunud, et isegi samas linnas asuvast e-poest kaupa tellides tuleb pakki kannatlikult, mitu päeva oodata.”
Sageli kulub pakiautomaadi teate saamiseks koguni nädal. Suuremates riikides, näiteks Prantsusmaal või USA-s, ei tuleks nii pikk ootamine kõne allagi – kliendid on harjunud saama kauba koduuksel kätte samal päeval või isegi sama tunni jooksul.
Ziticity pakub ukselt-uksele kullerteenust e-poodidele ja restoranidele. Ingliskeelse nimega last mile delivery e viimase miili teenus on mujal maailmas väga populaarseks osutunud.
“Viimane miil” peab olema kliendi jaoks kiire ja mugav ja vähendama kauba müüja logistikale kuluvat ressurssi. Ziticity on Eesti turul esimene sellise teenuse pakkuja, mille ukselt-uksele kullerteenuse aeg pealinnas on 37` keskmiselt.
Laimonas Noreika selgitas, et restoranipidajatel tuleb kulleritele nagu Bolt või Wolt maksta teenuselt pööraselt suurt vahendustasu, mis ulatub 24-28%ni ja arusaadavalt ei saa nii kasumist rääkida. Alternatiivina on mõned loonud oma online tellimuste platvormi, kuid sellise süsteemi ülalpidamine on ressursimahukas.
„Siin pakubki lahendust Ziticity – anname restoranipidajatele kasutada valmis platvormi, mille integreerimine on väga lihtne ja kordades soodsam kui suurte toiduvedajate teenus või oma IT-süsteemi arendamine. Teise valikuna pakume võimalust integreerida Ziticity lahendus restorani veebilehe külge, mis sobib paremini juhul, kui toidutellimusi on väga palju,“ selgitas Noreika restoranidele pakutavaid lahendusi.
Netipoodide probleemiks on aeglane kojutarne. Noreika hinnagul on Eesti kliendil sisuliselt kaks valikut – kas leida aeg, et minna kauplusesse ise kohale ja saada kaup kohe kätte või leppida ootamisega.
Mõne aasta jooksul Eestis jõuliselt arenenud pakiautomaatide võrgustik on küll muutnud e-poodidest tellimise senisega võrreldes mugavamaks, kuid paki kättesaamine võtab endiselt väga kaua aega.
“Ma ei näe ühtki põhjust, miks Eestis ei võiks kasutada oluliselt kiiremat uksest-ukseni kullerteenust, mis mujal Euroopa riikides on saanud turustandardiks. Teenus annab eelise kohalikele e-poodidele, mis võitlevad tihedas konkurentsis rahvusvaheliste hiidudega, nagu Amazon või AliExpress.“
„Üldjuhul on kliendid alati valmis maksma paar eurot uue nutitelefoni või kingapaari kojuveo eest, eeldusel, et nad saavad tellitud kauba kohe kätte ja hoiavad kokku kaupluse külastamisele või paki ootamisele kuluva aja,“ lisas Noreika.
Ziticity ukselt-uksele pakiveo hind e-poest tellivale kliendile algab 1.99 eurost (käibemaksuta), mis on samas suurusjärgus pakiautomaadi hinnaga. Zitterid toovad kauba aga kiiresti kätte. Ziticity teenus on integreeritud e-poega, seda saavad Eestis juba kasutada Tele2, Douglase, Membershopi ja Euroapteegi kliendid.
Restoranidele, lillepoodidele jt pakutav on demand hind algab 3,99 eurost + km tellimusest, tellimise hind on sama üle kogu linna.
Ziticity kaudu toidu tellimiseks tuleb ostjal minna restorani kodulehele ja valida sealt kulleriga kojuvedu. Eestis pakuvad teenust näiteks restoranid Chakra ja SushiShop, Tassikoogid, Kolm Lille ja Nudist.
Ettevõtete jaoks on Ziticityga liitumine väga lihtne – selleks pole tarvis lepingut ega keerulist IT-integratsiooni. Teenuse hind on läbipaistev, maksta tuleb vastavalt kasutatud teenuste arvule.
Paki liikumist on võimalik reaalajas jälgida nii müüjal kui ka tellijal. Keskmine Ziticity kullerteenuse aeg Tallinnas on 37 minutit.
Ziticity on 2017. a Leedus asutatud jagamismajanduse ideel põhinev kullerfirma, millel on kontor ka Tallinnas. Iduettevõtte eesmärgiks on pakkuda konkurentsi suurtele kullerfirmadele nagu Omniva, DPD jt ning võimaldada restoranidele odavamat toiduvedu kui Wolt ja Bolt. Eelmisel aastal kaasas Ziticity Eesti investoritelt ja investeerimisfondilt Superangel 315 000 eurot.
Kaanepilt ja teade: Ziticity