Reede, 22. november 2024
Kaubik, nimega Edna. Tootja, nimega Atieva. Tõenäoliselt ei ole te kummastki eriti palju kuulnud. Küll aga olete kuulnud Ferrarist ja Teslast. Selles loos saavad mõlemad Atieva kaubikult, nimega Edna, täiega pähe.

Edna on Atieva elektrikaubiku prototüüp, mis tõenäoliselt kunagi seeriatootmisse ei jõua.  Prototüüp pakub hea võimaluse, testida erinevaid tehnoloogiad ja tarkvaralahendusi. Pole paremat varianti, kui korraldada kiirendusvõistlus ja kutsuda võistlema kiiruse sünonüüm Ferrari California ja elektriauto sünonüüm Tesla Model S.

Atieva tehas

ATIEVA-TESLA, POTATO-POTATOE

Juhul, kui Tesla oli sellisest mõõduvõtust teadlik, pidi keegi ettevõttes saama kutse võiduajamisele. Kujutame siis ette, et see, kes kutse sai, oli Elon Musk. Muidugi võinuks ta keelduda  – mis jama, mingi kaubik, ja Model S? Pole aega raisata sellise jaburuse peale. Läks teisiti.

Tulemata jätmine tähendaks juba eos allaandmist, see aga ei kuulu Elon Muski repertuaari. Atieva puhul oleks keeldumine ka kohatu, sest kutse edastas Peter Rawlinson. Jah, te olete seda nime kuulnud varasemalt, Teslaga seoses. Rawlinson oli aastaid ettevõtte juhtkonnas.

Kui heita pilk Atieva juhatusele, siis selgub, et Muskil võiks isegi suur huvi olla “heidikutega” rinda pista. Ettevõtte tuumik koosneb Teslast lahkunud inseneridest ja visionääridest. 2007. aastal pani Atievale aluse Bernard Tse, endine Tesla viitsepresident. Tema järel tuli Teslast Atievasse üle ka rida insenere, kes tegelesid peamiselt akutehnoloogiate väljatöötamisega.

Kaks aastat hiljem, 2009. aastal, oli Atieva jätkuvalt tüüpiline idufirma, mille plaan nägi ette väikestele elektri-ja hübriidajamitega sõidukite tootjatele komponentide, sh. akude tootmist. Tol aastal ütles Tesla üles akude tarnelepingu Daimleriga ja hakkas otsima võmalust oma akutehase loomiseks. Samal ajal Atievas arendati Teslas kasutusel olnud tehnoloogiaid edasi ning korraks käis läbi ka idee, et Tesla ja Atieva võiksid jõud ühendada.

Ajaloolist diili siiski ei sündinud, kumbki firma läks oma teed. 2015. aastal ostis Atieva Hiina elektriautode tootja BAIC. Nüüd on Silicon Valley südames paikneval ettevõttel suured plaanid, asuda ise täissärtsakaid sõidukeid – sh. tarbesõidukeid – tootma. Analüütikud hindavad Atieva šansse päris heaks, firmat on korduvalt nimetatud Tesla ja Faraday suurimaks võimalikuks konkurendiks elektriliste sõiduautode tootjana.

Atieva Edna

JA JÄTKUB: EDNA ON TEGELIKULT M-B!

Edna kaubik põhineb Mercedes-Benzi kaubikul (tootja Daimler!) ning isegi vähekogenud silm oskab siit sarnasused välja lugeda. Sellega kogu sarnasus ka lõpeb. M-B kaubikusse on Atieva istutanud oma elektriajami. Ja – kikitage nüüd silmi – see on muljetavaldavate näitajatega, et mitte öelda…ainult tiivad on veel puudu.

Ednal on kaks elektrimootorit, kaks toidet, kaks käigukasti ja üks patareipakk, mis mahutab 87 kWh energiat ja suudab momendiga anda võimsust kuni 900 hobujõudu. Lisaks kogu tarkvarilne pool, mis paneb süsteemi omavahel treenitult koos töötama – 3.08 sekundit sajani – see peab töötama!

Tootja ütlebki, et Edna prototüüp võimaldab testida erineva võimsusega ajameid, mootori algoritme, rekuperatsiooni, kiirenduspedaali tundlikkust, jahutussüsteeme, veermiku vastupidavust, ja kõike muud, mis ühe korraliku elektrisõiduki ehitamisel vajalik. Kaubik võimaldab mugavalt kogu vajamineva mõõteriistade seti sisse pakkida ja lisada kombosse ka mõne inseneri, kes toimuva üles märgib ja mõnd asja kohapeal sätib.

Ednaga on tehtud hulgaliselt proovisõite ka maanteel, tõsisemad testid tuleb teha oludes, kus need ei ohusta teisi liiklejaid. Sestap ka võidusõit kahe kiiruse – ja kiirenduseetaloniga, mis toimus suletud lennuväljal ning kuhu publikut muidugi juurde ei lastud. See-eest näidatakse meile täitsa toredat ja tempokat videot sellest, kuidas kaubik kahele hirmkiirele lihtsalt pähe teeb.

Atieva lubab, et juba lähiajal kuuleme nende elektrisõidukitest rohkem ning teeb omalt poolt Teslale lohutava pai – lennuväljal kaubikuga võidu sõitma pandud Model S ei olnud kõige võimsam saadaolev mudel.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Jätame kaubiku ja võiduajamise kõrvale ja vaatame korraks tulevikku. Atieval on selja taga tugevad hiina investorid ning laua ääres istuvad tippinsenerid. Hiinlastel on suur huvi, toota elektrisõidukeid, mis suudaksid läbi lüüa kõigil kontinentidel. Rääkimata Hiina enda turu suurusest ja atraktiivsusest.

Atievasse on üle läinud rida Tesla võtmeisikuid, kes on endaga kaasa toonud hindamatu hulga infot, sh. sellist, mida võib pidada ärisaladuseks. Paraku on käimas elektri- ja hübriidsõidukite tootmise võidujooks ning ükski abinõu, mis eesmärki pühendab, pole enam keelatud. Jälgime silmad pikad peas, mida siis Atieva mõne aja pärast sõiduauto nime all meile pakub. Ja et oleks ilus ja ise tehtud!

Allikas ja meedia: Atieva blogi, Clean Technica

Hiina startup lõi BMW elektriauto valdkonna juhid üle

Fisker Karma tõuseb fööniksina tuhast, uue mudeli nimeks saab Karma Revero

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.