Pühapäeval, 3. oktoobril toimus Harjumaal Baltikumi suurim vanatehnikalaat Tagadi Restauraatorite Päev. Kaunis päev ning vanakraamihuvi tõi kokku veidi alla 400 kaupleja ning ligi 4000 külastajat Eestist ja naaberriikidest. Vaata galeriid allpool.
Traditsiooniliselt on kevadine ehk mai esimesel pühapäeval peetav Tagadi Restauraatorite päev vanamootorratturite jaoks hooaja algusüritus ning oktoobri esimesel pühapäeval toimuva sündmusega tähistatakse hooaja lõpetamist.
„Kahjuks on vahepeal kolm laata seoses maailmas toimuvaga ära jäänud, kuid seda põnevam oli üle pooleteise aasta taas vanatehnikahuvilisi kokku kutsuda,” ütles laata korraldava Eesti Vanamootorrattaklubi Unic-Moto liige Priit Pedak. „Meie õnneks oli ilm väga päikeseline ning sõbrad polnud meid unustanud.”
Restauraatorite Päev on kasvanud aastakümnetega väga suureks ürituseks ning lisaks tavapärasele laadamelule pakutakse silmarõõmu ka pisikese vanamootorrattanäituse ning laada ühes väravas eraldi uunikumautode jaoks mõeldud väljanäituse näol.
Aasta 2021 on juubeliaastaks legendaarsetele mootorratastele Indian, Royal Enfield ja Ural ning need kolm marki olid ka Tagadil lähemalt vaatamiseks väljas. Lisaks oli laadapäeval platsil avatud Unic-Moto infotelk, kust sai teavet klubi tegevuse kohta ning osta Eesti Vanatehnika Klubide Liidu värsket väljaannet „Vanad Veljed”, mis seekord on keskendunud registreerimisdokumentide ajaloole.
Kuigi Unic-Moto on enamasti tuntud Restauraatorite Päeva järgi, pole see sugugi klubi põhitegevus, vaid Unic-Moto eesmärk on ühendada vanamootorrattahuvilisi ning säilitada Eestis vanatehnikat. Klubi ajalugu ulatub aastasse 1976, mil loodi ENSV Ühing Autom juurde veo- ja sõiduauto-, velo- ning mootorrattasektsioonideks jagunenud vanatehnikaklubi Unic.
1994. aastal otsustasid mootorratturid reorganiseerida motosektsiooni iseseisvaks motoklubiks. Täna kuulub Unic-Moto ridadesse 170 liiget, kes omavad kokku sadu vanamootorrattaid, millest paljud kannavad „musta numbrit” ehk enam kui 35-aastast ekspertide poolt tunnustatud vanasõidukit, mis on teaduse või tehnika arengut kajastav, ajaloolis-kultuurilise väärtusega, kollektsionääridele või muuseumidele huvi pakkuv sõiduk.
Galerii
Fotod: Gerli Ramler