Väsinud juht roolis on sama ohtlik kui roolijoodik või roolimobiilik. Euroopa liiklusstatistika näitab, et iga kuues liiklusõnnetus on osaliselt põhjustatud väsimusest ning tapab aastas kuni 4000 inimest. Videost saad teada, kuidas väsimuse esimesi märke ära tunda ning mida teha, kui roolis uniseks kipud jääma.
Loomulikult on kõige õigem välja magamata olekus rooli üldse mitte istuda. Kui uimasus ja uni pikal sõidul kimbutama hakkavad, tuleb otsustavalt tegutseda. Lihtne reegel on teha pika sõidu ajal regulaarselt pause, parkida auto ning pühendada 10-15 minutit aktiivsele puhkamisele.
Pausi ajal võib jalutada, võimelda, juua vett, teed või kohvi; kasvõi laulda või lumesõda mängida. Oluline on anda ajule puhkust ning kehale tegevust, et rooli istudes suudaksid jälle keskenduda kõige tähtsamale – teel toimuvale ja auto juhtumisele.
“Roolis vastutan mina” on tehnikaportaali Accelerista ja autokooli Juhiluba õpetajate koostöös sündinud videoprojekt. Ettevõtmist toetasid Maanteeamet, Info-Auto, Forte ning mitmed vabatahtlikud.
Kaheksas lühiklipis on näha tüüpolukorrad, kus autojuhid kipuvad oma oskusi ülehindama ning lihtsad lahendused vigade vältimiseks. Meie kõigi soov on, et igaüks, kes rooli istub, mõistab, kui suur on autojuhi vastutus inimelude säästmisel.
https://www.youtube.com/watch?v=fJ-9YmYGyDk&t=8s
Moodne autotehnoloogia teeb juhile sõiduaja arvestamise lihtsamaks ning annab märku, kui roolis olija peab tegema puhkepausi. Auto märguandeid tasub kuulda võtta – lisaks reaalajas sõiduminutite kokkuarvamisele jälgivad kaasaegsemad sõidukid ka juhi silmade liikumist, miimikat, isteasendit, käte survet roolil ning juhtimisvõtteid.
Autojuhi kohustus on olla oma sõidukist targem ning puhata isegi siis, kui masin veel midagi ei ütle, enesetunne aga kisub uimaseks.
3 NUTIKAT JA KERGET HARJUTUST VÄSIMUSE PELETAMISEKS
Euroopa Liidus on autojuhtidele välja töötatud mitmeid soovituslikke võimlemiskavasid, mis aitavad autoga sõites säilitada värskuse. Ka võib igaüks meist küsida oma treenerilt või kasvõi kooli kehalise kasvatuse õpetajalt paar head harjutust, millega keha paari minuti jooksul “üles äratada”.
Siinkohal anname aga kolm nutikat harjutust, mida saab teha kasvõi autos istudes, kuigi parem oleks neid teha õues, värskes õhus ja seistes või mõnusalt rätsepistes olles. Neid mudimisi-pööritamisi-hingamisi võivad proovida kõik, sest mõjub see liigutamine ühtviisi hästi nii autojuhile kui laevakaptenile.
1. Kuuspakk-hingamine
Istu selg sirge, pea püsti, õlad vabad. Tunneta, et ka su kõht on pehme ja pingevaba. Pane käsi kõhule. Hinga sügavalt nina kaudu sisse, kõhtu kergelt ettepoole välja surudes, püüa hingates lugeda rahulikult viieni.
Hinga välja ja tõmba kõhtu kergelt tagasi selgroo poole, samal ajal jälle viieni lugedes. Korda harjutust 5-10 korda. Kõhuhingamine vabastab kehas pinged, varustab vereringet hapnikuga ja aitab väsimust peletada.
2. Kotkapilk kolme minutiga
Aja silmad nii pärani kui vähegi suudad ja hakka neid kellaosutite liikumises suunas aeglaselt pööritama. Tõsta tasapisi liigutuste kiirust. Tee harjutust umbes 20 korda, puhka minut ja alusta harjutust uuesti, pööritades silmi vastupäeva. See harjutus paranda nägemist ja annab ajule energiat.
3. Üks korralik elustamise tudimudi
Seda harjutust on eriti mõnus teha püsti seistes, kergelt tantsiskledes või kasvõi marsisammu kohapeal trampides. Lubatud on laulda, naerda, hõisata, rõõmustada. Muidugi on lubatud ka täitsa vaikne enesessevaatamine ja mõnulemine.
Hõõru peopesi vastamisi, kuni need muutuvad soojaks. Nüüd mudi eraldi mõlema käe sõrmi, tõmba need lõpetuseks naksuga sirgeks. Alusta vasaku käega parema käe sõrmede mudimist ning jälgi seda printsiipi – parem enne, siis vasak pool – kuni harjutuse lõpuni.
Hõõru peopesi uuesti vastamisi ja aseta soojad käed näole. Alusta näo masseerimist, liikudes tasapisi üle kogu näo, otsmiku, juustepiiri; sakuta juukseid kergelt, liigu mudinal üle pea ja tee ka kaelale mõnusalt pai; võta pihku oma kõrvad ja mudi ka need kõrvalestadeni läbi, kuni tunned nagu oleksid kõrvad kaks numbrit suuremad ja kuumad.
Hõõru veelkord peopesad soojaks ja võta ette esipaneel kaelast nabani. Patsuta endale õlale ühelt poolt ja teiselt poolt, mängi rinnakul mõnusalt üks trummisoolo (samal ajal võid kaasa üürata mõnd lemmiklaulu), anna ka kõhule üks korralik masaaž üksteise peale asetatud kätega õrnalt päri- ja vastupäeva ringe tehes. Siis hüüa “hõissa!” tõsta käed rõõmsalt taeva poole, siruta end lõpmatult pikaks, naerata ja lõdvestu. Naudi oma uut elu!
Lingitud loost leiad väsimuse testi. Vaata ka liikluskasvatus.ee lehelt õppematerjale
http://www.accelerista.com/uudised/blogid/vasimus-autoroolis-selle-tunnused/