Ford Focus, üks populaarsemaid pereautosid maailmas, tähistab tänavu oma 20. sünnipäeva. Sel nädalal esmaesitleti Kölnis Focuse neljandat põlvkonda. Ajastule omaselt on mudelivalikus seikluslikum Focus Active krossover ning noobel Focus Vignale.
Alates 1998. aastast, kui turule jõudis esimese põlvkonna Focus, on Ford seda autot müünud üksnes Euroopas ligemale 7 miljonit ning kogu planeedil rohkem kui 16 miljonit eksemplari.
Neljanda generatsiooni Ford Focus on valminud paljuski klientidelt kogutud tagasiside põhjal. Kasutajate rahulolu ja soovide kohta on Ford kogunud andmeid juba mõnda aega ning üks esimene “soovide puu” oli Ford Fiesta, mida disaner Amko Leenarts söandas nimetada maailma esimeseks sooneutraalseks sõiduautoks.
Sisuliselt valgelt lehelt startinud Ford Focus Neljas esitab paraja väljakutse kõigile poppidele kompaktsegmendi autodele, mitte üksnes rikkaliku turva- ja mugavusvarustusega vaid ka ruumikuse ja sõidumugavuse poolest. See on seni kõige aerodünaamilisem ning kasutajakesksemaks disainitud Focus.
Uudsed on nii Stop & Go süsteem, liiklusmärkide tuvastus ja sõidurea hoidmise tehnoloogia kui ka liiklusmärkidele rageerivad esituled ja kaasamõtlevad kurvituled. Juhi silmal aitab liiklusele keskenduda esiklaasinäidik, mis on Focusel esmakordselt kasutuses.
ISEJUHTIV FOCUS POLEGI UTOOPIA
Neljanda generatsiooni Ford Focus kompab isejuhtivate sõidukite piire: ehkki tootja seda ametlikult ei kinnita, saame tõenäoliselt rääkida SAE 2.0 tasemest.
Näiteks täisautomaatne parkimislahendus, mis pilootprojektis suutis tuvastada vabad parkimiskohad ja auto ise tühjale kohale ruleerida loetakse teise taseme isejuhtivate sõidukite loomulikuks varustuse osaks.
Ka Evasive Steering Assist on selles segmendis esmakordselt kasutatav tehnoloogia, mis aitab juhil teha möödasõitu teeservas peatunud või aeglaselt ees liikuvatest sõidukitest. See juhiabi on samuti loetud minimaalselt teise taseme varustuse hulka.
Standardvarustuses on Focuse juhi käsutuses mitu eelseadistatud sõidurežiimi. Senisest parema sõidudünaamika ja suurema mugavuse tagavad 20 protsenti jäigem kere ning isoleeritud sõltumatu tagavedrustus koos Continuously Controlled Damping vedrustuse kontrollsüsteemiga.
Uus Focus on moodsalt ühenduv: auto on varustatud FordPass Connect ühenduvuslahendusega, juhtmeta laadimisalusega nutiseadmete jaoks, kommunikatsiooni- ja meelelahutussüsteemiga SYNC 3 koos 8-tollise puuteekraaniga ning kõrgetasemelise B&O PLAY audiosüsteemiga.
JÕUALLIKAID LIITRISEST KAHESENI
Jõuallikate valikus on mitmeid auhindu võitnud Fordi 1.0-liitrise EcoBoost mootori optimeeritud versioon ja uus 1.5-liitrine EcoBoost bensiinimootor, mõlemad neist varustatud uudse silindri deaktiveerimislahendusega Fordi kolmesilindriliste mootorite tarbeks.
Uued 1.5 l ja 2.0 l EcoBlue diiselmootorid on kütusesäästlikud. Uus juhi harjumustega kohanev 8-käiguline pöördvalitsast juhitav automaatkäigukast saab olema väljakutse neile, kes harjunud autost leidma traditsioonilist kangi.
Adaptiivne käiguvahetus analüüsib juhi sõidustiili: süsteem suudab tuvastada üles- ja allamäge sõidu ja järsemad kurvid ning nendele vastavalt reguleerida käiguvahetust, et pakkuda stabiilset sõiduelamust.
Focusel on valikus uus 6-käiguline käsikäigukast, millel on sujuvamad käiguvahetused, madalam müratase ja väiksem hõõrdetegur tänu madala viskoossusega õli, optimeeritud hõõrdeteguriga laagrite ja teflonkattega elementide kasutamisele.
Uue Focuse kogu mudelivaliku kütusesäästlikkus ja CO2 heitmetase on 10 protsenti varasemast parem. Sellele aitavad kaasa hoolikalt väljatöötatud aerodünaamikaomadused, mille tulemuseks on oma klassi parim õhutakistustegur: 0.250 4-ukseliste ja 0.273 5-ukseliste Focuse mudelite puhul.
AERODÜNAAMIKA PÕHIELEMENDID
Ford Focusel on standardis aktiivne esivõre sulgemise tehnoloogia, mis sulgeb sissetuleva õhuvoo automaatselt kui radiaatori jahutamine ei ole vajalik; see on nüüd varustatud edasiarendatud tihenditega.
Õhukardina tehnoloogia, mis turbulentsi vähendamise eesmärgil suunab õhuvoogu esirataste vahel.
Aerodünaamikat silmas pidades on loodud ka tagumise põrkeraua ja tagatulede, samuti tagaspoileri ja tagaakna disain. Spetsiaalne põhjakate kesktunneli, kütusepaagi ja tagatelje all.
Kütust aitab säästa ka neljanda gene Focuse kaaluvähendus, mis ulatub kuni 88 kilogrammini võrreldes eelmise põlvkonnaga.
Ka pidurite ehitust on edasi arendatud kütusesäästu eesmärgil: kiire reaktsiooniga elektriline pidurivõimendi jätab piduriketta ja -klotside vahele suurema ruumi, vähendades sel moel hõõrdumist.
UUS C2 PLATVORM
Uus Focus on Fordi globaalses mudelivalikus esimene mudel, mis põhineb uuel C2 platvormil. Selle loomisel on silmas peetud suuremat vastupidavust kokkupõrgete korral, avaramat sõitjateruumi ning paremat aerodünaamikat ja kütusesäästlikkust.
Ford Focus püüab meele järgi olla paljudele: mudeliversioonide seas on nii 5-ukseline luukpära, universaal kui mõnel pool ka sedaanversioon.
Tegemist on ka kõige ulatuslikuma mudelivalikuga, mis vastab kompaktklassi sõidukite ostjate ootustele – stiilsed Focus Trend ja Titanium, sportlik Focus ST-Line, noobel Focus Vignale ning esmakordselt ka Focus Active krossover.
Koostetöö ja materjalide kvaliteedi tagab 600 miljoni euro suurune investeering Fordi Saarlouis tootmisüksusesse Saksamaal: sealt jõuavad tuttuued Focused üle kogu Euroopa klientideni, kes loodetavalt on autoga ka paksult rahul.
INIMKESKNE LÄHENEMINE
Uus Ford Focus on Fordi uue disainisuuna ilmekaks väljenduseks. Inimkeskse disainifilosoofia eesmärgiks on pakkuda meeldivat kasutajakogemust ning selles on väljendusrikas vorm ühendatud funktsionaalsete lahendustega.
“Me soovisime, et uuest Focusest saaks niisugune sõiduk, millesse meie kliendid armuksid ja jätkuvalt armastaksid,” kirjeldas Ford of Europe´i disainidirektor Amko Leenarts. “Meie uue disainifilosoofia eesmärgiks on luua meeliköitvaid elamusi pakkuvat suhtlust inimese ja masina vahel.”
Focus on mõõtmetelt kasvanud, sellel on nooblim olek ja sportlikum siluett – samas pakkudes veelgi enam ruumi ning mugavust.
Tunnusomase uue välimuse loovad veelgi rohkem tahapoole nihutatud A-piilarid; tasakaalustatud proportsioonid võimaldavad neil mõtteliselt suunduda esirataste keskosa poole, jõulise joonega C-piilarid aga troonivad tagarataste kohal.
Tulemuseks on pikem kapotijoon ja pehmem, ühendatud joontena liikuv disain. Sellele sekundeerib siledam küljepind, millest tõuseb esile vööjoon – mõjudes ühtaegu võimsa ning elegantsena ja andes sõidukile nooblilt sportliku iseloomu.
53 millimeetrit pikem teljevahe võimaldab kasutada suurema läbimõõduga rehve ja muuta ka rataste asetust, arendades visuaalset üldmuljet nii pikkuse kui massi osas. Lühemad ülendid ja tahapoole suunatud salongijooned loovad kompaktse, kuid jõuliselt dünaamilise hoiaku.
Aerodünaamikal on uue Focuse disaini kujundajana tähtis osa. Äärmiselt skulptuursete joontega atleetlik väliskuju on ühtaegu oma klassi parimate aerodünaamiliste omadustega – seda tänu saledale madaldatud profiilile, kuid oma rolli mängivad selles ka lühike tagumine ülend ja kumerad nurgad.
Tunnusomane Fordi esivõre on varasemast märgatavalt suurem, nurkadesse kaarduvad horisontaalse paigutusega esituled muudavad sõiduki visuaalselt veelgi laiemaks.
Tagatuled koosnevad kahest osast, mis võimaldas muuta tagaluugi avamise praktilisemaks. Leed-tuled aga loovad äratuntava signatuuri nii päevavalgel kui ka ööpimeduses.
NOOBEL VIGNALE JA SPORTLIK ST
Noobli Focus Vignale esiosa servast serva ulatuv alumine õhuvõtuava mõjub uhkelt, sellele sekundeerivad Vignale mudelitele tunnusomased alumiiniumviimistlusega katusereelingud ja ehisdetailid ning äratuntav Vignale esivõre.
Focus ST-Line’i iseloomustab agressiivse disainiga tagadifuuser ja katusespoiler; suuremad õhuvõtuavad, mis viitavad sportlikkusele ja lubavad pilku heita ka nende taga asuvatele mootorikomponentidele, samuti ST-line tiivakujulised detailid, mis suunavad õhuvoogu.
Focus Active on sportlikum, sellel on kõrgem kliirens, musta värvi rattakoopaääred ja dekoratiivelemendid; hõbedatooni lävekatted ning tunnusomane esi- ja tagaosa disain.
Välisvärvitoone on tervenisti 13, sealhulgas Orange Glow, Desert Island Blue ja spetsiaalselt ainult Vignale varustustasemele mõeldud neljakihiline Dark Mulberry.
Sõitjateruumi lihtne ja puhas disain loob rahulikuma atmosfääri. Armatuurlaud ja esiuksed moodustavad tänu voogavale kujundusele avara, noobli ja ühtselt ümbritseva terviku.
Nende pinnakattematerjalid on meeldivalt pehmed. Dekoratiivelemendid viitavad modernsele tippklassi tootedisainile, poleeritud klaasist ja harjatud terasest viimistlusega detailid ilmestavad nii näidikupaneeli, uksepolstreid kui ka ventilatsiooniavasid.
Vignale mudeleid iseloomustavad noobelpuidust ja -nahast detailid, ST-Line’i tunnusteks on sportlik süsinikkiuefektiga viimistlus ja punased tikandid, Active mudeleid eristavad aga jõulisema pinnaviimistluse ja tekstuuriga materjalid.
“Oleme loobunud varasematest liialt kirju mulje jätnud lahendustest, kus oli koos palju erinevaid materjale ja pinnaviimistlusi,” kirjeldas Leenarts.
“Nüüd on materjalid valitud selle järgi, et need omavahel sujuvalt sobituksid ja üksteist täiendaksid, tuues esile veelgi parema koostetöö ja materjalide kvaliteedi.”
RUUMIKAS KABIIN
Mugavus on uue Focuse sõiduelamuse loomisel võtmetähtsusega. Esiistmetel on õlaruumi 1421 mm, ka näidikupaneeli paigutusel on silmas peetud parema avaruse saavutamist.
Juhi ja kaassõitja vahelisele alale on aidanud ruumi juurde saada elektrilise seisupiduri kasutamine, mis on põhivarustuses 8-käigulise automaatkäigukastiga ja kõrgema varustustasemega manuaalkastiga mudelitel, samasugust efekti pakub ka automaatkäigukasti pöördvalits.
Keskkonsool on varasemast kitsam tänu sellele, et mitmete juhtnuppude ja lülitite asemel on nüüd puuteekraan, konsooli alaosas on aga pehmest materjalist põlvepolster, mis suurendab mugavust veelgi.
Tagaistmel sõitjate jaoks on nüüd rohkem ruumi tänu pikemale teljevahele ja lamedale põrandale. Põlveruumi on lisandunud enam kui 50 millimeetrit võrreldes eelmise mudeliga, tulemuseks on oma klassi parim näitaja, 81 millimeetrit.
Õlaruumi on senisega võrreldes 60 millimeetrit rohkem. Avarustunnet aitab lisada tagauste disain ning valikuline avatav panoraamkatus.
Uue C2 platvormi jaoks on spetsiaalselt loodud ka uus kütte-, ventilatsiooni- ja jahutussüsteem, mis toimib kiiremini tänu suurema võimsusega 140 cm3 kompressorile.
Spetsiaalse disainiga tahavaatepeeglid aitavad vähendada häirivat õhuvilinat, mis tekib, kui kiiremal sõidul akent paotada – see teeb kindlasti heameelt koeraomanikele.
Koeraomanikke rõõmustab ilmselt ka see, et universaali pagasiruum sobib hästi koeravarustuse mugavaks mahutamiseks: laadimiskõrgus on 43 mm suurem ja pagasiruumi sügavus on juurde saanud 25 mm.
Kui tagaistme seljatoed Easy Fold Seats lahenduse abil kokku klappida, suureneb pagasiruumi sügavus veel 175 mm, moodustades enam kui 1650 liitri suuruse ruumi.
Fordi käed-vabad pakiruumi luugi avamise lahendus võimaldab seda avada jalaviibutusega tagumise põrkeraua all.
Insenerid on loonud lahenduse ka sellele, kuhu panna eemaldatud pagasiruumi kate – nüüd on selle jaoks koht uue reguleeritava pagasipõranda all ja seda on kerge eemaldada lihtsalt aasast tõmmates.
Allikas ja pildid: tootja