Reede, 22. november 2024
Füüsikatund ei ole just kuigi paljude laste lemmik koolis. Emakeeles tuleb sõna “mehaanika” korduvalt kirjutama õppida, ja ikkagi juhtub, et olulises kontrolltöös lipsab viga sisse. Kui aga keegi paluks selgitada, lihtsalt ja oma sõnadega, milline on auto manuaalse käiguvaheti põhimõte, siis kas te oskaksite?

Pole hullu, edaspidi on teil manuaalne käigukast ja selle tööpõhimõte tükkhaaval selge. Varuge kümme minutit ja vaadake ära alljärgnev video. See on küll ingliskeelne, aga kenasti visuaalviitadega varustatud, ja tänu sellele lihtsalt mõistetav.

[dropcap]![/dropcap]Lühidalt  seisneb auto manuaalse käigukasti tööpõhimõte selles, et erinevate käikude korral veavad erinevad hammasrattapaarid.

Manuaalse käigukasti tööpõhimõte nõuab aktiivset juhipoolset tegutsemist: kogenud juht teab, millistel kiirustel käsitsi käiku vahetada; kuidas kasutada käike rasketes oludes (libedaga, paksus lumes, liivas, märja teekattega). Kogenematu juht võib käigukasti iga oskamatult kasutades oluliselt lühendada.

[dropcap]+ ja – [/dropcap]Lappasime autoõpikut ja kirjutasime välja mõned plussid ja mõned miinused, mis manuaalse käigukastiga autot valides eelnevalt üle vaadata tasuks.

Nimekiri täieneb sedamööda, kuidas tehnika täiustub. Näiteks on tänapäeval mõttetu jaurata, et automaatkastiga kulub rohkem kütust. See ei pruugi olla tõsi!

Plussid
Miinused

Lihtne ehitus, remondi ja hoolduse suhteliselt mõistlikud kulud

Kogenematul juhil raskem omandada õigeid töövõtteid (sidurit ei lahutata korralikult)
Käigukasti pikk eluiga: ekspluatatsiooniressurssi pruugib olla isegi kauem, kui “elab” auto mootor Ebakorrektse käiguvahetuse korral tekib mootori ülekoormus (vale käik sisse)
Hea kiirenduse dünaamika: juht saab ise valida sõidustiili ja vastavalt sellele kiirendada Võrreldes automaatkastiga on käiguvahetuse aeg madalamast kõrgemaks pikem, mootor kaotab hetkeks ühenduse vahetusega ja võimsus kaob
Võimalus, kasutada pöördemomendi ja mootori kogu võimsust Automaatkast on oluliselt mugavam kasutada kui manuaalkast
Võrreldes automaatkastiga kaalub manuaalkast vähem Manuaalkasti ja kaasaegse automaatkasti puhul on autode kütusekulu erinevused väikesed.
Mootorit saab käivitada ka siis, kui süüde või akumulaator on rivist väljas Kui tegu pole sportmudeliga, hoiab automaatkastiga mudel järelturul paremini hinda
Auto sleppimise võimalus, nii jäiga kui pehme kinnitusega

käigukast käigukang oldtimer

[dropcap]! [/dropcap]Auto müüjal tuleks paluda konkreetse käigukasti “elulugu”  lahti rääkida: millised on kasti eripärad, millised pööretevahemikud, millised nõrkused kastil on jne. Elu koos manuaalkastiga võib olla nagu tüüne ja koostöörohke tee kuldpulmadeni, aga selle eelduseks on, et oma neljarattalise käigukasti läbi ja lõhki ka tundma õpitakse.

Vaata auto ja liiklemisega seotud mõisteid Maanteeameti lehelt. Meedia: Pixabay

3 kommentaari
  1. blank

    HP, asjalik kommentaar. Omasin 2014 aastal täiesti uut Škoda Octaviat 1,2 TSI DSG (7). Kahjuks automaatkast ei osanud korrektselt jäiselt pinnalt sõitu alustada, ikka ja jälle rattad prauhti ringi ning seejärel elektroonika sekkumine kuni rattad seiskusid täielikult. Polnud harv juhus, kus pääsesin liikuma alles teisel fooritsüklil (võite kujutada ette kaasjuhtide käitumist). Teenindusest öeldi vaid, et kõik on korras (diagnostika ja proovisõit vigu ei näidanud) ja toimib nagu peab. Ühe talve sõitsin selle autoga ning peale seda läks uuele omanikule, sõidan edaspidigi manuaalkastiga.

  2. blank

    Kõige olulisemad asjad on manuaalkasti plussidest puudu – käiguga pidurdamise võimalus ja siduri libitamise võimalus, mis on oluline kiilakaga liikuma hakkamisel

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.