Toimetusele kirjutas kolme lapse ema, kes sattus nägema reklaamklippi, kus näidatakse kui turvaline on tänapäevane auto. “Kas sina saad aru, mis on pildil valesti?” küsib ema hämmeldunult. Palusime Maanteeameti ja PPA spetsialistidel ning reklaamigurul öelda, mis nende tähelepanu selles klipis tõmbas.
Moodsad autod suudavad tänapäeval ummikutes sujuvalt liigelda, sõidurada hoida; tunnevad ära teele astunud jalakäija, looma ning jalgratturi. Reklaamidest jääb mulje, et autojuhi ainus ülesanne on roolis end hästi tunda.
Ent kepil on alati teine ots, ja see puudutab meie mugavust ja mõttelaiskust – mida rohkem tuleb teedele “mõtlevaid” autosid, seda muretumalt astume teele või unustame end roolis olles muude asjadega tegelema.
Sel sügisel korraldas Maanteeamet kampaania “Sina oled ettenäitaja, et tema oleks ettevaataja,” millega soovis lapsevanemaid panna mõtisklema, millist eeskuju nad väikestele inimestele üle tee minnes annavad ning Uku Tampere palus otsesõnu “mammidel” suvalises kohas teele mitte joosta.
MIDA SEE FILM MEILE ÜTLEB?
Siin me nüüd oleme, targad täiskasvanud, kes loodavad, et lapsed on tänaval tähelepanelikud ega jookse uisa-päisa auto alla; istume oma moodsates “mõtlevates” autodes, treime ägedaid reklaame, ja imestame, miks lapsed ikkagi teele eksivad ja haiget saavad… aga vaatamegi nüüd kõnealust filmi.
https://www.youtube.com/watch?v=62XjfSDjahQ
IMED EI SÜNNI NIISAMA
PPA juhtivkorrakaitseametnik Sirle Loigo, olles reklaami ära vaadanud, palub meelde tuletada paari olulist asja: imed ei sünni niisama, autod päriselt ei mõtle meie eest, inimene vastutab:
“Selleks, et viia liiklusõnnetuste arv nulli, peavad kõik pingutama – ametid, tee-ehitajad, autotootjad ja liiklejad ise. Just ühisele panusele keskendubki nullvisioon.
Reklaam loob mulje, nagu iga liikleja panus ei olegi tähtis. Jah, tehnoloogia kompenseerib inimvigu, kuid me ei tohiks anda signaali, et liiklejad ise ei vastuta.
On vale luua illusiooni, et auto on nii tark, et ise enam mõtlema ega liiklust jälgima ei pea. Unistama peab, aga mis kasu on unistusest, kuid sind enam ei ole.”
HÄSTI TEHTUD!
Reklaamiguru Joel Volkov, reklaamiagentuuri Tank partner ja loovjuht usub, et antud reklaam lapsi ei kõnetagi, sest ei jõua nendeni (teleka asemel vaatab uus põlvkond juutuubereid), täiskasvanu muudab nostalgiliseks:
“Ma polnud seda pikka versiooni näinudki. Hea reklaam on. Hästi tehtud!
See reklaam räägib isadega sellest ajast, kui nad ise olid lapsed. Konkreetselt minuga, mitte minu lastega. Kõnetab poissi minus. Üritab sellele poisile selgeks teha, et turvavarustus on auto puhul sama cool kui auto väljanägemine või performance.
Minu lapsi jätab see reklaam ükskõikseks – nemad elavad tulevikus, kus autod tähendavad hoopis midagi muud kui täna.”
TÄISKASVANU VASTUTUS
Volkoviga nõustub selles osas, et klipp on suunatud täikasvanutele, ka Maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand. Ent lapsed on otseselt suurte mõjuväljas:
„Kuigi klipi otseseks sihtgrupiks on täiskasvanud mitte lapsed, näevad seda klippi ka nemad. Ilmselgelt on antud klipp vastuolus liiklusohutusalaste põhimõtetega, näidates lubatuna liikluskäitumisi, mis reaalses elus laste elusid ohtu seab.
Maanteeamet tegeleb igapäevaselt sellega, et laps teaks ja käituks lähtuvalt põhimõttest, et enne sõiduteele astumist peab ta alati peatuma, vaatama ja veenduma ise enda tegevuse ohutuses.
Antud reklaam annab aga kahjuks vastupidise sõnumi, näidates et kogu vastutus on sõidukitel, mis suudavad hetkega peatuda ning tekitades seeläbi liiklejates eksliku ja ohtliku turvatunde.”
[socialpoll id=”2526282″]
MIDA ME SELLEST ÕPPISIME?
Inimene on mõistuslik olend, vähemalt me eeldame seda. Mõistuslik olend saab aru, et reklaamil pole suurt pistmist päriseluga, see on meelelahutus, meeleolulooja, enamasti impulss ostuotsuse langetamiseks. Ja see on koht, kus me saamegi nähtud reklaami enda kasuks pöörata.
Vaadata seda lapsega koos ja rääkida talle tehnoloogia arengust. Selgitada, et inimene on loonud tehnika, mis suudab justkui tema eest mõelda, ent otsustuse ja vastutamise kohustus on ikka ja alati selle tehnika loojal, inimesel.
Mis on pildil valesti? Alati ei ole see auto, mille eest sa läbi üritad lipsata, mehitatud moodsate tehniliste abidega, mis suudavad su elu päästa. See hommik, kui sa mingil põhjusel oma mõtlemisvõime koju jätsid, võib jääda viimaseks. Turvalist liiklemist, ja häid reklaame, sõbrad!
Seda, et Volkswagen on maha saanud suurepärase reklaamiga, kinnitavad ka sajad kommenteerijad, kes on oma jälje Youtube’i jätnud. Mida arvate, teie, head lugejad?
[socialpoll id=”2526282″]
Kaanepilt: tootja