Neljapäev, 7. november 2024
Erakordselt kuum ja päikeserohke suvi hakkab selleks korraks otsi kokku tõmbama. On täpselt õige aeg pakkida kohver ja lennata Rumeeniasse. Musta mere pärlid Constanta ja Mamaia ootavad avastamist.

Reisimine on äge, aga pikapeale hakkavad harjumuspärased sihtkohad ära tüütama. Selleks, et puhkus üksluiseks ei lähe, on mul üks hea taktika, mida soovitan teistelegi – ma ei korda kunagi sama teekonda.

Näiteks võin minna – ja lähengi – ikka ja jälle tagasi Rumeeniasse, mis on üks mu südamemaa, aga valin sealt avastamiseks iga kord täiesti uue marsruudi.

Möödunud suvel tegime pikema automatka Maramuresi maakonda ja Transilvaaniasse, oktoobri alguses aga, siis kui Eestis juba lehed langesid, lendasin Musta mere äärde, Mamaia kuurorti ja ajaloolisse Constanta linna ning tegin korraliku suvepikenduse.

Neli päeva jäi ilmselgelt liiga väheks päikese endasse ahmimiseks, Rumeenia Musta mere rannik vääriks vähemalt nädalat. Constantasse kohale saamine on imelihtne: Nordica lendab septembri lõpuni Tallinnast sinna otse. Lend kestab vähem kui kolm tundi.

Suvel, eriti augustis, mil suur osa Euroopast on puhkuselainel, on siinsed kuurortid tihedalt peesitajaid täis ent inimese jaoks, kellele meeldib privaatsus, on just september parim. Veel on piisavalt suvesooja, randades on ruumi ning päikesetõusud ja -loojangud pakuvad imelisi elamusi kui teada k o h t i.

EESTLASELE OMANE

Rumeenia on eestlasele lihtsalt omaks võetav. Inimesed on väärikad, viisakad, ja avatud ent sealjuures mitte pealetükkivad. Suurem osa hotelli- ja restoraniteenindajatest räägib ka korralikku inglise keelt.

“Pea laiali otsas” turistina linnas ringi jalutades hätta ei jää: kohalikud on lahkelt valmis teed juhatama ja isegi andma selgitusi mõne vaatamisväärsuse kohta. Ka küsitakse palju, kust külaline pärit on. Eesti pälvib alati tunnustavaid sõnu.

Rumeenia köök rõõmustab oma mitmekesisuse ja naturaalsete maitsetega. Palju pakutakse salateid, marineeritud toite, mereande, liha. Polentast võib siin oma isu täis süüa, seda valmistatakse eri viisidel hommikuks, lõunaks ja õhtuks.

Veinikaart on äge, Rumeenias kasvatatakse vist küll kõiki viinamarjasorte… ja roosade veinide valik võtab silmad kirjuks ning enamasti on need ka väga head. Eriti hinnatud on Murfatlari Chardonnay ja Pinot Gris.

Üldine hinnatase on Rumeenias (ikka veel) meie jaoks väga normaalne. Ometigi üks koht maailmas, kus võid rahulikult puhata, pelgamata katastroofi rahakotis. Õhtu nooblis restoranis viiele: arve vähem kui 50 eurot. Tuba viietärni hotellis – kah umbes 50 eurot. Tundub uskumatuna.

Musta mere rannikupuhkuse teeb ahvatlevaks võimalus, valida eri suunitlusega puhkamisvorme. Kes ei hooli rannapuhkusest, võibki võtta Constantas hotellitoa ja hulluda kultuuriväärtuste vahel.

Kui linna arhitektuuripärlid – Kasiino, Genoese majakas, Karol I mošee, Tomise varemed jpt – vaadatud, võib valida, kas minna päevasele paadiretkele Doonau deltale ja bongata veelinde või unustada end hoopiski Murfatlari veinimõisatesse.

Nädalase puhkuse jooksul jõuab teha pea kohustusliku kõrvalepõike ka Transilvaaniasse, krahv Dracula lossi ning pealinna Bukaresti. Rendiauto leidmine käib ikka samamoodi nagu igal pool mujal, ent hinnad on soodsamad ja Rumeenia teed – uskuge või ei – täiesti hullumoodi head! Riigi keskosas lisaks ka üles-alla looklevad ja lummavaid vaateid pakkuvad.

CONSTANTA

Constanta on Rumeenia vanim, erakordselt värvikireva ajalooga linn, tõeline kultuuride paabel, mis asub meist vaid kahe ja poole lennutunni kaugusel. Täna 280 000 elanikuga linnake on alguse saanud kreeka asundusest ning siin on olnud ka poeet Ovidiuse pelgupaik.

Constanta mitmekihiline arhitektuur on läbilõige eri ajastutest ning ilmselgelt ei piisa ühele arhitektuurigurmaanile lühikesest jalutuskäigust. Ent alguspunkt võiks alati olla üks: Ovidiu Raekoja platsil, kust kõndida alla sadamapromenaadile.

Kõige kihvtim vaatamisväärsus Constantas on kahtlemata juugendstiilis, Art Deco detailidega üle kuhjatud vana kasiino. 1910. aastal valminud ehitis vääriks Euroopa suursuguseima hüljatud koha auhinda.

Rumeenlased on aastaid arutanud, milline võiks olla selle ajaloolise hoone tulevik. Seni kuni pole selge, kas siia tuleb uus Monaco, ooperiteater või muuseum, kasiino laguneb. Pildistadagi saab seda vaid distantsilt. Kui veab, jääb taustale mõni treppidel fotošuutiv pruutpaar nagu see minuga juhtus.

Teine ehitis, mis kindlasti tähelepanu pälvib, on vaid sadakond meetrit Raekojast eemal kõrguv Karol I ehk Mahmudiye mošee suurim Allahile pühendatud pühakoda Rumeenias.

Kohalikud on aastasadu moslemitega kõrvuti elanud, seda huvitavam ongi näha eri uskude ja arhitektuurisuundade põimumist Constanta südalinnas – mitte kaugele mošeest jääb St.Mina õigeusu kirik, suurim puukirik Rumeenias.

MAMAIA, RUMEENIA RIVIERA

Subtroopiline kliima võimaldab Musta mere ääres suve nautida aprillist oktoobri lõpuni. Kõige populaarsem kuurortpiirkond on valge liivaranna ja sametise mereveega Mamaia, mida on nimetatud ka Rumeenia Rivieraks.

8-kilomeetrine rannariba on just täpselt nii pikk, et mitte tekil lesida vaid jalutades ja aeg-ajalt eri kohvikutesse ja supluskohtadesse sissepõikeid tehes end päikesel hellitada lasta.

Elu Mamaias keeb, üksteise järel kerkivad siia luksuslikud hotellid ja moodsad villad, ning kes puhkama tuleb, leiab igal sammul võimalusi kasvõi hommikust õhtuni mõnusalt aega veeta.

Ehkki suvel rahvarohke, pole kellelgi põhjust end tunda kõrvalejäetuna. Teenindajad pisikestes kohvipoodides on varahommikul heas tujus ning valmis sinuga koos uueks päevaks plaane tegema. Õhtul aga keeb siin pidu. Tõelistel peoloomadel tasub Mamaia kõrval üle vaadata ka Costinesti kuurort.

Septembri lõpus saabub vaikelu. Rannad jäävad inimtühjaks ja hotellid vaikseks. Selles soojas vaikuses on oma võlu, mis sobib eriti minusugustele tööajal suhtlema sunnitud tüüpidele. Ja milliseid ägedaid kaosepilte võib kaamerasilm siin tabada! Imeline.

ELAMUSED ON TASKUKOHASED

Elamise-olemise hinnad on Rumeenias tõesti taskukohased. Meie jaoks soodne hind ei tähenda aga nagu ei pakuks Mamaia kuurort kõiki hüvesid, millega oleme harjunud nõudlikumal rannapuhkusel.

Olgu siinkohal toodud mõni näide ka: 10-päevane “kõik hinnas” perepuhkus Mamaia viietärni noobelhotellis maksab koos Nordica lennupiletitega hooajast sõltuvalt 900 -1200 eurot inimese kohta.

Arvestades, et parimate hotellide paketi sisse kuulub ka lapsehoiu-täisteenus päevasel ajal, kui kogenud juhendajad pakuvad väikestele puhkajatele igakülgseid tegelusi, on see enam kui soodne hind suurepärase ja kordumatu puhkuse eest.

Ehkki siinne kant oli omal ajal kreekla poeedi Ovidiuse pelgupaigaks, meenutab rannamelu kõrghooajal pigem Egiptust või Tenerifet. Erinevus on hindades – korraliku peolaksu saab kätte vaid paarikümne euro eest. Kõikjal on kasutusel kaardimaksed ning enamasti saab maksta nii leudes kui eurodes.

Ise lennupileteid ja hotelle kombineerides võib hakkama saada veidi väiksema summaga, aga minu arust on just puhkuse puhul täiesti mõttetu hakata omapäi midagi organiseerima, saati kui eri reisibürood pakuvad mitmekesist ja seikluslikku valikut Constanta ja selle ümbruse parimatest paladest.

KELLELE SOBIB?

Nordica otselennud Constantasse ning sellest põhjas ja lõunas laiuvad moodsad ja vähem moodsad kuurortid annavad võimaluse Musta mere rannikut sootuks ootamatust küljest avastada.

Sihtkoht on hästi sobilik nii lastega perele kui romantikajahil paarile, ning mina, kes ma arhitektuurist lugu pean, tulen siia uue doosi Art Nuveau, Art Deco ja juugendi järele. Head elu on patt maha magada.

Pildid: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.