Tšehhi autotootja Škoda ei väsi üllatamast. XXI sajandi üks olulisemaid küsimusi – miks Volkswagen lasi sel juhtuda? – on tänaseni vastuseta. Nüüd selgub, et tšehhid on autoajalukku jätnud jälje ka tõeliste maastikuautode tootmisel. Detsembris, 50 aastat tagasi, veeres Uus-Meremaa tehaseväravast esimene Škoda Trekka.
Võhikule võib Trekka tunduda sarnane legendaarse Land Rover Defenderiga. Võhik võib rahuneda, sest 50 aastat tagasi nägi suur osa maastikuautodest välja nagu Defekas, Toyota Land Cruiser või Jeep Willys (tõneäoliselt üks neist kolmest oligi kõikide kandilise näoga maastikuautode isa). Defenderiga võrreldes olid Trekka sõiduomadused pisut tagasihoidlikumad, tegu oli eelkõige põllumeestele mõeldud liiklusvahendiga.
Trekkat toodeti küll Uus-Meremaal, aga põhines see auto täielikult Tšehhiast imporditud veermikul, jõuülekannetel ja mootoril. Trekka saamislukku Tšehhias on oma panuse andnud mitmed tolleaegsed tšehhi ettevõtted ning ehitati see masin põllumeeste tarbeks. Maasturi kujustasid tšehhid Josef Velebný ja George Taylor. Tšehhid ise oma töö vilju nautida ei saanud, sest toodang saadeti Uus-Meremaale.
Motor Industries Internationali vahendusel jõudsid Uus-Meremaale Škoda Mladá Boleslavi tehases ehitatud ja uuesti lahtivõetud detailid. Nullini lammutamine oli vajalik maksude vältimiseks. Trekka tootmine Uus-Meremaal pidi andma hoogu (ja andiski) kohalikule autotööstusele. Tänu Trekkale pääses Uus-Meremaa autosid eksportivate riikide klubisse.
Trekkad laoti Otahuhu linnakese tehases uuesti kokku, ja viimistleti vastavalt kliendi soovile. Esimene Uus-Meremaal toodetud maastikumasin veeres tehaseväravast välja 2. detsembril, 1966. aastal. Aastatel 1966-1973 ehitati Uus-Meremaal 2500 Trekka – maasturit, Škoda andmetel toodeti neid ligi 3000.
[pro_ad_display_adzone id=”17585″]
Škoda jaoks oli tegu projektiga, mis aitas tšehhide autotööstusel piiri taga jala tugevamalt maha panna. Uus-Meremaa ei olnud tšehhidele tundmatu, Laurin & Klementi autosid eksporditi sinna juba sadakond aastat tagasi. Kohalikega koostöös toodetud Trekka oli aga üks vähestest õndsal sotsialsmiajal õitsenud arendusprojektidest, seda hämmastavam, et neid maastureid turustati rahvusvaheliselt rohkem kui sajal turul.
Trekka aluseks oli Škoda Octavia veermik, millel vähendati teljevahet ja muudeti veosilla ülekandearvu. Maastikuauto kliirens oli 190 millimeetrit, vaikimisi oli see tagaveoline. Lisatasu eest võis klient tellida autole lukustatava diferentsiaali.
Auto oli 3.9 meetrit pikk ja selle kandevõime oli pool tonni. Kliendil oli valida kolme Trekka variandi vahel: kastiauto, 2-8-kohaline kombikerega maastur või presentkatusega rannabagi.
Trekka jõuallikaks oli 1221 cm3 neljasilindriline mootor, võimsusega kuni 47 hobujõudu (35 kW). Selle jõuallika maksimaalne moment oli 87 Nm ja auto suutis sõita kiirusega kuni 105 km/h. 1.2-liitrine mootor oli tolle aja kohta üsna mõistliku januga: tootja andmetel kulus “sajale” kuni 11 liitrit kütust.
Aga üllatused ei lõpe. Selgub, et Škodal oli eriprojekte teisigi. Näiteks toodeti sama skeemi alusel – Tšehhias valmis ehitatud alusdetailid lahtivõetuna sihtriiki – seitsmekümnendatel Pakistanis sealsele tutule mõeldud maastikusõidukit nimega Skopak (Škoda Pakistan). Pikalt guugeldada pole siinkohal vaja – kes on näinud Trekkat, on näinud ka Skopakit. Ja võimalik, et mõnda Škoda maastikusõidukit veel…
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Mis me käesolevast ajaloo peatükist teada saime? Seda, et Škoda on absoluutselt äge autotootja, mille ajalugu on täis ootamatuid pöördeid ning tõenäoliselt ka keerdkäike, millesse sukeldumine seisab meil alles ees.
Arusaadav, et edaspidi räägitakse Trekkast kui Kodiaqi eelkäijast, aga lepime kokku, et meie seda eriliselt ei rõhuta. Sest – taas vihjates ajaloole – kui hästi kaevandama hakata, leiaks igale tänapäevasele mudelile ajaloolise eelkäija. Ja lõpuks taandub kogu lugu ikkagi Škoda Octaviale, eestlaste armastatud lemmikule.
See aga ei pruugi ajaloo ja autofännide mõistes just kõige… apetiitsem välja paista. Mis tähendab, et me käsitleme iga ajaloopeatükki eraldi. Oli Trekka. Oli Skopak. Võib-olla midagi veel. Ja nüüd on Kodiaq, kohe kuulus seitsmekohaline.
Loe lisa Uus-Meremaa Trekka lehelt
Allikas ja meedia: Škoda, Trekka koduleht