Tudengivormel kardi vastu – kumb on kiirem? Panime Aravete rajal vastamisi KZ2-klassi kardi ja värskeima tudengivormeli FEST16. Videost selgub, kumb neist tol ajahetkel kiiremaks osutus.
Ehkki kardid tunduvad nii pisikesed, et poleksi nagu „päris“ autod, on need ometi väga kiired. Eriti just kardirajal. Võiks isegi nii öelda, et kardirajal pole ükski sõiduk kiirem kui kart. Mis pole ka ime, sest eks ole nad just teineteise järgi loodud. Aga…
Tudengivormelid (Formula Student või Ameerikas Formula SAE) võistlevad radadel, mis on kardirajaga võrreldes veelgi käänulisemad. Samas on need autod kartidest kordades võimsamad. See tekitab vältimatult küsimuse: ehk on tudengivormel siiski kardirajal kiirem kui kart ise?
Sel sügisel õnnestus üks selline mõõduvõtt korraldada, kui Aravete rajal said kokku Ralf Aron KZ2-klassi kardiga ja Tallinna tudengite vormelimeeskond oma värskeima autoga FEST16. Video fikseeris hetkel kehtinud jõudude vahekorra.
Samas, kõiki kaadri taha jäänud tegureid arvestades võiks vahe palju väiksem olla. Ehk lausa teistpidi? Lubadusi me siin ei hakka andma, aga kui tähtede seis juhtub soodne olema, saab ehk kunagi tulevikus sama vastasseisu korrata.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Kas teadsite, et kardisport on kõige vanem autospordiala Eestis? Selle juured ulatuvad kaugele möödunud sajandisse, neli aastat tagasi, 2012, tähistas Eesti kardisport oma poolesajandat juubelit.
Kardisport on parim viis mootorispordiga tutvuse tegemiseks lastele ja noortele, kel huvi kiirete liikurite vastu. Ehkki võistlejakarjääri saab alustada juba enne algkooli minemist, on enne suurte otsuste tegemist paslik käia ja teha tutvust hobikardiga. Eri vanuserühmadele on olemas eri mõõdus (ja loomulikult eri võimsusega) kardid. Kardivõistlustel sõidetakse spetsiaalseltel asfaltkattega kardiradadel.
Võistluse osad on treeningsõidud, kvalifikatsioonid ja finaalid. Kõigis sõitudes läbitakse etteantud arv ringe. Finaalis stardivad eespool võistlejad, kes on saanud parema tulemuse kvalifikatsioonides. Võistlussõidud toimuvad eri masinaklassides eraldi ning võitjad on need, kellele esimesena ruudulist finišilippu näidatakse.
Loe lisaks siit, mis on tudengivormel ja kuidas seda Eestis arendatakse. Formula Student on tehnikateaduste tudengitele suunatud tootearendusvõistlus. Võistluse idee pärineb Ameerika Ühendriikidest, kus ülikoolide meeskonnad Formula SAE egiidi all üksteiselt juba pea kolm aastakümmet mõõtu on võtnud.
Viimase aastakümne jooksul on Formula Student/SAE kogunud aina enam populaarsust ning levinud üle kogu maailma. Euroopas võisteldakse alates 1998. aastast, lisaks on Formula Student jõudnud ka Jaapanisse, Austraaliasse ning Brasiiliasse.
Accelerista kommentaari allikas ja meedia: Eesti Kardiliit, Tudengivormel