Rännumees Väints sõidab päevas keskmiselt 600 kilomeetrit. Värskes vlogis jagab ta Prantsusmaal kämpimise nippe ja näitab oma poissmehekööki. Alljärgnev intervjuu annab aimu, kas on oodata uusi reisikaaslasi ning kuhu kaob must pesu.
Mõte, teha Euroopale Peugeot Travelleri matkabussiga üksinda ring peale, saab sündida vaid väga julge või väga hullu inimeselooma peas. Väino Laisaar ehk Väints on päris kindlasti julge – ja ka kogenud – rändaja.
Tema tegemisi on kaugeltki piisavalt põnev jälgida, ning kes tahab toimuvaga igal ajal kursis olla, toksib guuglisse sisse häštägi #travellerring. Nii saab kätte kõik pildid, videod, artiklid ühekorraga.
Tee lugejate meeleheaks väike arvutus – kui palju sa ühes päevas keskmiselt läbi sõidad?
Praeguseks hetkeks (27. septembri hilisõhtu) olen sõitnud ilma puhkepäevadeta 28 päeva ning läbinud selle aja jooksul 16545 km. See teeb keskmiseks enam-vähem 590 km päevas. Pole paha, nagu üks tuntud eks-poliitik (Villu Reiljan) kunagi öelda tavatses.
Kuhu kadus Raul?
Rauliga oli meil juba enne reisi selline kokkulepe, et ta sõidab minuga ülemise osa kaasa ning peale Briti saari ja Iirimaad läheme mandrile jõudes kumbku oma teed. Mina keerasin oma auto tunnelist väljudes paremale ning tema teisele poole. Raul hulgub hetkel kusagil Euroopas.
Kui läksid, siis ütlesid, et sulle võib etapiviisiliselt seltskonda pakkuda, peab vaid leppima tõsiasjaga, et voodi on kitsuke ja olud askeetlikud. Millal tuleb reisikaaslane?
Nagu ikka, olid ka sellel korral mõned huvilised, kes vaikselt plaane tegid. Aga plaane tehakse selleks, et keegi pärast naerda saaks. Ja eks ta praegu nii ongi, et mõned tulevad ja sõidavad, aga lähemalt sellest hetkel rääkida ei saa. Või noh, mu hea reisikaaslane Heiki plaanib Kreeka ja Musta mere osa kaasa sõita.
Sa muudkui sõidad ja sõidad, aga millal sa puhkad, lõdvaks lased? Ja kuidas sa seda teed?
Mis siin ikka lõdvaks lasta. Mulle meeldib hullu moodi see, mida ma siin teen. 500-600 km huvitavaid teid päevas sõita on igati mõnus ning sõitmisest, kui sellisest, küll puhkama või lõõgastuma ei pea.
Mis ei tähenda muidugi seda, et ma ise vahepeal vabamalt ei võta. Portugal ja Hispaania on ju tuntud oma soodsate veni- ja õllehindade poolest. Ja ilusa sildiga 3,5 eurosest valgest veinist on vahel ikka maru raske mööda kõndida.
Õllega sama. Püüan küll käsitöö-õllede ja IPA-de imelises maailmas püsida, aga kui 6 väikest Heinekeni ikkagi 3,2 eurot maksavad, on edasine juba selge.
Ja ega siin palju rohkem vaja polegi – pargid ennast ilusasse kohta ära, teed elutoast magamistoa, tõstad laua ja tooli välja, lõigud juustud ja lihalised hõrgutised, nagu jamon, fuet ja chorizo lahti ning valad veini nooblisse kruusi. Paradiis, mai frendz!
Mis toitu sa oma mobiilses köögis kõige sagedamini vaaritad?
Ega mind just mu vaaritamisoskuste järgi ei tunta ning vaevalt, et keeva vee pakki valamine ka täiemahuliselt vaaritamise alla kvalifitseerib, aga eks ma pingutan. Liha ja vorsti lõikan näiteks vabalt lahti ja konservi saan ka lahti.
Vahel söön väljas, kui ööbimiskoha lähedale mõni söögikoht või kõrts satub. Aga ega ma söömisele väga ei panusta ka. Päevane energiakulu on väga väike. Õuntest, tomatitest ja pähklitest hoiab päeva kõhu ilusasti täis.
Veidi šokolaadi vahele, sest ilma ma ei saa. Õhtul lihtsalt näkitsen midagi…või valan jälle kuuma vett toidupakki.
Mis pakitoidud sul kaasas on, mida need sisaldavad, kus need on valmistatud?
Tactical Foodpacki toodetakse tegelikult Eestis. Viljandis, kui täpsem olla. Esialgu tehti neid eriüksuslastele kuid siis tuli välja, et matkajad tahavad ka hästi süüa.
Neil on head toidud ja valik on lai. Olen eestlaste matkatoite erinevatel matkapliitide ja matkatoitude koolitustel palju kasutanud. Söök tehakse ilusasti valmis ning seejärel dehüdreeritakse. Nii jääb toit nö toiduseks, kui vesi taas võrrandisse lisada. Sedasorti pakitoite tehakse enamasti pulbritest, aga nemad mitte.
Kuidas sa end pesed, ja kui tihti?
Matkajate seas on poodides müüdavad niisked lapid ehk beebisalfakad teada-tuntud kaup. Sellega saab end halbades oludes kuude kaupa täiesti sotsiaalsena hoida. Tõsi, pead sellega ei pese, aga peal on komme ennast peale kümmet päeva ise puhtaks teha. Proovige, päris värskendav kogemus.
Nende salfakatega on aga see lugu, et need tuleb kodus enne ära proovida. Müügiedu lootuses kiputakse neile igasugu uhkeid lõhnu, maitseid ja muid lisandeid lisama.
Kõik need uhked ajad ei pruugi aga kõigile sobida. Seega, proovi enne ära. Päriselt. Voolava veega saab siis pesta, kui satun kuhugi kämpasse ööbima. Aegajalt tuleb kasuks.
Kas sa voodiriideid ka vahetad?
Voodiriideid ostsin kaasa mitu komplekti. Külmemates tingimustes on lihtsam, siis nagunii ei higista, aga soojematega öödega on hoopis teine lugu. Täna tegin Hispaaniast ostetud kodukardinast bussi küljeukse ette uhke sääsetõkke, millest ehk varjuteatri kombel välja pole näha ning nüüd peaks ka siinsed kuumad ööd veidi mõnusamaks minema.
Aga ega automatkamisest mingit glamuuri ei maksagi otsida – matkabuss on siiski tagasihoidlik. Mingi koguse glamuuri ja glampingut võib leida hiidsuurtes matkaautodes, mille kõrval ka lihtsamad linnaliinibussid kahvatuvad ja sammu kraavi suunas võtavad.
Mis sa teed oma musta pesuga?
Must pesu tuleb varem või hiljem ära pesta. See kipub mingil ajal kogumiskonteinerist muidu ise välja ronima. Kämpingutes on enamasti pesemiseks võimalused olemas. Ostad pääslast vastavad žetoonid ja kukud masinaga pesema.
Maadlesin Tarifal ühe sellise komplektiga. Sain pesumasina tööle, aga seda, kaua väärt masin töötab, polnud kusagil kirjas. Nii ma siis bussi kõrval istusin ja venitasin ning proovisin aimata, millal masin valmis saab. Ühesõnaga, aega läks. Kuivatist tuli aga pesu arvatavasti ise tagasi.
Räägi autost ka, kuidas Traveller end ülal on pidanud?
Auto on end suurepäraselt üleval pidanud. 16 500 km on sõidetud ning üks AdBlue täitmine tehtud. Järgmise täitmiseni on nüüd hulga aega, sest seda kulub umbes liiter tuhande km kohta.
Õlivahetus tuleb aga varem peale. Hetkel näitab sõidukompuuter, et 5700 km järel peaksin selle ära tegema. Sellel ajal olen ehk kusagil Balkanimaade allosas – Kreekas ehk.
Kuidas sinu endaga lood, kas läheb kah õlivahetuseks?
Minuga sama teema. 16 500 km sõidetud – kusagilt ei valuta ega kisu. Nahkistmed on ehk soojas kliimas veidi palavad, aga ega keegi käse mul ka paks olla. Muus osas on aga kõik vägev ning ma olen sellesse bussiellu nii sügavale sisse vajunud, et tagasiteed on raske leida.
Traveller on õige suurusega ka – mahub muretult sisse ka nendesse rannaäärsetesse parklatesse, kuhu muidu kämpereid ei lasta. Ühesõnaga, mul on selle Travelleri kohta öelda vaid häid sõnu.
Tõsi, kahekesi matkates võiks auto olla L3 pikkusega. Siis mahuks lisaks laiale voodile ka ise mõnusamalt voodi ja asjade kõrvale asjatama. Soolomatkajale on see aga ideaalne kombo.
Vaata reaalajas, kuidas edenevad Traveller ja Väints siit kaardilt
Kõige tähtsam häštäg on ikka #travellerring. Ja Facebooki lehte näeb siit