Kolmapäev, 18. detsember 2024
Tööle-kooli-koju, ikka autoga. Kust võtta aeg, teha 10 000 nõutud sammu päevas, et terve püsida? Pole vajagi! Piisab, kui teed 3000 sammu, aga seda tõhusas tempos. Vähemalt väidavad nii asja uurinud professorid Massachusettsi ülikoolist.

10 000 sammu päevas on teadupärast üsna meelevaldne eesmärk, mille üks Jaapani firma kunagi oma turunduses kauni kõla tõttu kasutusele võttis.

Suure osa linnainimeste eluviis paraku nii möödaminnes sellist hulka samme kõndida ei võimalda ja nii jääb alateadvusse tunne, et oma tervise heaks pole just kuigi palju tehtud. Uus uuring väidab, et hakkama saab ka vähemaga.

Tee vähem, aga tee hästi!

Kahtlemata teeb kõndimine tervisele palju head ja see on alati tervislikum kui jooksmine. Liigesed nimelt ei armasta põrutavaid tegevusi, käimine aga on igas eas inimeste liigestele kasulik.

Kui 10 000 sammu päevas kõlab motiveerivalt, siis ära edasi loe. Kui aga kuidagi ei jõua iga päev nii palju samme koguda, siis on järgnev just sulle.

Värske teadussaavutus on nimelt välja selgitanud palju parema meetodi. Massachusettsi ülikooli professor Catrine Tudor-Locke’i juhitud teadlaste rühm uuris katsealuseid isikuid, kes kõndisid jooksulindil erineva kiirusega. Osa lonkis, teised kõndisid reipas tempos ja ülejäänud jooksid.

Katsealusteks oli 80 tervet meest ja naist, vanusevahemikus 20–40 aastat. Liikujate sammud loeti kokku ja jälgiti kõndimise intensiivsust.

Sada sammu minutis!

Teadlaste töörühm tuli järeldusele, et kõige kasulikum on teha sada sammu minutis. Aga kui on soovi teha üks tõhusam trenn, siis 130 sammu minutis.

Teadlaste tiimi liige Elroy Alguiar selgitas, et sammude lugemiseks ei ole mingit nutikella ega muud keerulist abivahendit vaja.

Sobiva tempo leiab, kui lugeda ära oma sammud, mida ühe minuti jooksul teed. Nii saab leida selle tempo, millega kõndides need sada sammu minutis kokku saab.

Sada sammu minutis ja pool tundi järjest ehk 3000 sammu 30 minutiga peaks olema teadlase hinnagul piisav keskmise koormusega treeninguks.

7500 sammust päevas peaks piisama, oli sama teadlane Tudor-Locke oma varasema uurimistööga kindlaks teinud.

Laialt levinud eesmärk 10 000 sammu päevas võib tunduda vähe liikuvale inimesele ülemäära palju, aga sada sammu minutis pole sugugi nii saavutamatu, leidsid teadlased. Selline tempo ei ole isegi oluliselt kiirem sellest, mis tempos paljud liiguvad.

Kõndimine on igapäevaelu loomulik osa ja vajalikke samme koguneb ka igapäevatoimetusi tehes. Samas leitakse, et numbrilised eesmärgid on alati pigem kasuks.

Järgmiseks plaanib sama teadustiim testida saja sammu meetodit ka vanemas vanuserühmas ja reaalse elu oludes, mitte ainult laboritingimustes.

Allikad: Coach.nine.com.au, Doi.org. Tõlkis: Lena Murd

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.