Saksamaa teadlased püüavad elektriautode laadimisvõimalusi laiendada ja kasutada ära võimalikult palju looduslikke ressursse. Täiselektrilise krossoveri Audo e-tron prototüüp pandi Faraday puuri, et proovida, kas välguga on võimalik auto akusid laadida.
https://youtu.be/akFLeDo4__c
Siemensi Berliinis asuva aparaaditehase kõrgepingesüsteemide katsejaamas on Faraday puur, mille mõõtmed on 42 x 32 x 35 meetrit.
Maailma suurima aparaaditehase elektrikute ja inseneride meeskond tegeleb välgusähvatuste uurimisega, mille pinge ulatub kogunisti 3 miljoni voldini.
Aastal 1958 rajatud paraboolikujulises hallis paikneb majasuurune Faraday puur. Audi e-tron prototüüp on paigutatud selle keskele. Välgusähvatused tantsivad särinal üle sõiduki katuse, lüües 25 meetri kõrguse halli valgust täis. Ekspertidest koosneva tiimi eesmärgiks on suunata välgulahenduse pinge autole.
Tegemist on omamoodi sümboolse eksperimendiga – aastatuhandeid on inimkond veeretanud ideed välguenergia salvestamisest ja ärakasutamisest. Välguenergiat ei ole küll tänini veel võimalik elektriautode laadimiseks kasutada, kuid insenerid on astunud sammukese selles suunas.
Laadimine 150 kW kõrgepingelaadimisjaamas
Audi e-tron prototüübi tootmisvalmis versioon on esimene sõiduk, mida on võimalik laadida isegi 150 kW võimsusega. Kui kasutada Euroopa laadimisstandardile CCS (Combined Charging System) vastavaid, näiteks Ionity-võrgustiku kõrgepingelaadimisjaamu, on Audi e-tron prototüüp valmis sõitu alustama vähem kui 30 minutit kestva laadimise järel.
Võtmetähtsusega on liitiumioonaku edasiarendatud soojusjuhtimissüsteem.
Sõiduki põranda alla paigaldatud akupakett salvestab 95 kWh energiat, mis võimaldab enam kui 400 kilomeetrist sõiduulatust realistlikus WLTP-testitsüklis.
65 000 laadimispunkti Euroopas
Euroopas on hetkel enam kui 65 000 avalikku laadimispunkti 2018. aasta lõpuks on üle Euroopa kasutusel ligemale 200 kõrgepingelaadimisjaama (HPC), igaühes neist 6 laadimispunkti. Kavakohaselt on aastaks 2020 põhimaanteede ja suuremate teede ääres juba 400 laadimisjaama iga 120 kilomeetri tagant.
Täiselektrilist SUV-d on võimalik laadida nii alalisvoolu kui ka vahelduvvoolu abil, kasutades vastavalt 11 kW (põhivarustuses) või 22 kW (lisavarustuses) laadijaid.
Klientide kasutuses on hetkel enam kui 65 000 avalikku laadimispunkti üle Euroopa. Laadijate hulk kasvab lähiaastail märkimisväärselt. Audi e-tron’i omanikud saavad oma laadimisteenuse abil hõlpsasti kasutada neist jaamadest umbkaudu 80 protsenti.
Mistahes laadimisviisi puhul saab toiminguid sooritada vaid ühe kaardi abil. Selleks tuleb kliendil vaid myAudi-rakenduses registreeruda ning vormistada laadimisleping. Arveldamine toimub automaatselt ega eelda mistahes maksevahendite kasutamist.
Aastal 2019 turule toodava Plug & Charge-lahenduse abil muutub laadimine veelgi mugavamaks – kliendikaarti ei ole siis enam tarvis, sõiduk valideerib end ise ja avab laadimisjaama automaatselt.
Pikemaid sõite saab planeerida nii eelnevalt myAudi-rakenduse abil kui ka otse sõidukis. Mõlemal juhul kuvatakse sobivaim marsruut, millele on märgitud ka kõik vajalikud laadimispunktid.
Navigatsioonisüsteem hoolitseb nii liikluse kui ka aku laetuse jälgimise eest ning annab laadimisvajaduse saabumisest aegsasti märku. Süsteemis on nii DC- kui ka enamik AC-laadimisjaamadest üle Euroopa.
Aku kodus 8,5 tunniga täis
Audi pakub erinevaid lahendusi ka kodus laadimiseks. Audi müügiesinduste koostööpartner selgitab välja kliendi kodus olemasolevad laadimisvõimalused ning hoolitseb vajalike elektritööde eest.
Traditsioonilist laadimisvarianti saab kasutada kahel viisil: 230 V kodusest pistikust on laadimisvõimsus maksimaalselt 2,3 kW ja kolmefaasilisest pistikust maksimaalselt 11 kW.
Viimasel juhul saab aku täis laadida umbes 8,5 tunniga. Lisavarustusena pakutava laadimissüsteemi abil on võimalik laadimiskiirust kahekordistada 22 kW-ni.
Koos koduste energiasüsteemidega suudab lisavarustusena pakutav 22 kW laadimissüsteem anda kliendi käsutusse mitmeid nutikaid laadimisvõimalusi.
Kasutatava laadimisvõimsuse valikul saab arvesse võtta teiste koduste elektriseadmete võimsusvajadusi, mis võimaldab vältida elektrisüsteemi ülekoormust.
Samuti on kliendil võimalik laadimine ajastada näiteks ööseks, kasutades soodsamat öist tariifi. Kui kodus on päikeseenergiasüsteem, võib autot laadida päikeseenergia abil.
MyAudi-rakendust saab kasutada täiselektrilise SUV-mudeli laadimise, eelsoojenduse või -jahutuse planeerimiseks, reguleerimiseks ja monitoorimiseks.
Näiteks saab sisestada soovikohase kodust lahkumise kellaaja ning selleks ajaks on Audi e-tron prototüüp täis laetud ja vajalikult soojendatud või jahutatud. Samuti kuvatakse rakenduses infot nii laadimise kui ka sõiduandmete kohta.
Allikas ja meedia: Audi. Tõlkis: Lena Murd