Elektriauto põlengud on tuletõrjujate jaoks väljakutse. Taanis on valminud spetsiaalne e-autode kustutamiseks mõeldud konteiner, mis võimaldab süttinud sõiduki vette uputada.
Põlema lahvatanud elektriauto on tuletõrjujatele paras peavalu ning nende kustutamiseks võib kuluda päevi. Statistika kohaselt põlevad e-autod võrreldes tavaliste sõidukitega harva, ent tule kontrolli alla saamine on keerukas.
Pahatihti süttib juba kontrolli alla saadud põleng uuesti. Elektriautode süttimisrisk on kümneid kordi madalam tavaliste autode omast, enamasti juhtub tulekahju kokkupõrkel või akude ülekuumenemisel.
Probleemiks on akudest immitsev mürgine suits, mis võib inimesele ohtlik olla. Asjatundjate sõnul võib 100 kWh aku eritada põledes kuni 20 kg toksilisi aineid, sh näiteks vesinikkloriidhapet ja vesinikfluoriidi, mis tekivad vee või veeauru ja liitiumheksafluorofosfaadi vastastikmõjul. Põlemisel tekkivad ärritavad ja söövitavad gaasid seavad tuletõrjujate elu ohtu.
Paneme põleva auto konteinerisse!
Taanis on valminud Põhjamaade esimene spetsiaalselt elektriautode kustutamiseks mõeldud konteiner. Põlev e-auto uputatakse vette ja konteiner koos sisuga toimetatakse jäätmejaama.
Kopenhaageni lähedal asuv tuletõrjeüksus Beredskap Øst võttis uudse lahenduse kasutusse, ehkki ühtegi e-autot ei ole siiani õnneks põlema läinud, on nad võimalikeks vahejuhtumiteks valmis.
Tegemist on spetsiaalkonteineriga, kuhu põlev auto tõstetakse vintsi abil ja pihustussüsteemist tuleb tugeva survega kustutusvesi 1000 liitrit minutis.
Suletud konteineris saab auto kustutamiseks kasutada vajadusel ka gaasisegu. Kustustusvesi on korduvalt kasutatav, suletud süsteem aga hoiab ära ohtlike heitmete keskkonda jõudmise.
Seaduse hallid alad peavad kaduma
Konteinerkustutuse kõrval töötatakse Taanis välja erinevaid lahendusi põlevate elektriautode parkimismajadest, maa-alustest parklatest, suurtest laadimiskeskustest ja muudest keerukatest kohtadest teisaldamiseks.
Arendustegevuse käigus on selgunud, kui palju on seadusandluses n-ö halle alasid. Ka tuletõrjujatel jaoks oleks vaja kiiresti välja töötada toimivad ohutusreeglid.
Kustutajatel puudub ka piisavalt detailne ülevaade e-autode elektrisüsteemide ülesehitusest, see aga suurendab nii lühise tekke kui ka elektrilöögi saamise ohtu.
Uudset kustutuslahendust katsetatakse lisaks Taanile ka Saksamaal ja Madalmaades ning see ei ole sobilik üksnes e-autode jaoks vaid seal saab kustutada ka näiteks akupakke.
Allikas ja pildid: tuletõrjedepoo Beredskap Øst