Reede, 20. detsember 2024
Ameerika Ühendriikide suurimal tarbeelektroonikamessil CES näitab Renault Grupp tänavu koos tehnoloogiapartneritega innovaatilisi lahendusi, mis võiksid inspireerida nii idufirmade insenere kui kähkusõidu-fänne.

Jaanuari alguses Ameerika Ühendriikides, Las Vegases peetaval tarbeelektroonikamessil CES tutvustavad “kastist välja” innovatsioone Renault Grupp ja kontserni neli tehnoloogiapartnerit – OSVehicle, ARM, Pilot ja Sensoria.

elektroluminestsents

MAAILMA ESIMENE AVATUD LÄHTEKOODIGA SEERIASÕIDUK

Renault esitleb pisiauto Twizy põhjal välja arendatud avatud tooteplatvormi – kompaktset ja kergekaalulist elektrisõidukit, mille kereosad on eemaldatud ja lähtekood avatud.

Idufirmadele, sõltumatutele laboritele, teadlastele, leiutajatele, inseneridele, noortele loob avatud lähtekood võimaluse kopeerida ja muuta olemasolevat tarkvara ning luua elektriautost täiesti uusi ja omanäolisi versioone.

Koostöös OSVechile’iga valminud avatud lähtekoodiga sõidukiplatvorm pakub võimaluse luua uusi disaine ning mõelda välja innovaatilisi insenertehnilisi lahendusi.

Koos teise koostööpartneriga, ARM-iga on Renault’l kavas avada arendajatele Twizy tark- ja riistvaraarhitektuur, et tekiks uued võimalused uute lahenduste väljatöötamiseks juhiabisüsteemide, robotautode või sõidukite internetti ühendamise valdkonnas.

ABC Motors reklaam

ELEKTROLUMINESTSENTS-LAADIMISKAABEL

Pilot ja Renault on valmis saanud maailma esimese elektriautodele mõeldud elektroluminestsents -laadimiskaabli.

Nutikas kaabel, mis on eelkõige mõeldud laadimispunktides kasutamiseks, näitab aku täituvust ja elektri liikumist. Mida tühjem on aku, seda kiirem on kaablil nähtav elektri liikumine.

Kui aku hakkab täis saama, siis elektroluminestseeruva valguse liikumine kaablil aeglustub. Kui auto aku on täis laetud, lülitab kaabel end täiesti välja.

Tehnoloogia on inspireeritud Piloti hiljutisest leiutisest – nutiseadmete laadimiskaablist, mis töötab samal põhimõttel.

Elektroluminestsents on füüsikaliselt mõne aine (elektroluminofooride) võime luminestseerida nendele rakendatud vahelduspinge või neid läbiva elektrivoolu toimel. Näiteks muutub elektroluminestsentslambis elektrienergia elktroluminofoori vahendusel valgusenergiaks.

Elektroluminestsents on luminestsents, mis tekib aines rakendatud elektrivälja mõjul. Seda kasutatakse gaaslahendus- ehk luminestsentslampides, tahkeaine laserites, kujutisemuundurites, kujutisevõimendites.

NUTISOKID KÄHKUSÕIDUFÄNNILE

T-särk, mis mõõdab sõidukijuhi südametööd, on juba leiutatud. Nüüd esitlevad Renault ja Sensoria sokke, mille abil on võimalik parandada kähkusõidufännist autojuhi jalgade tööd ja seeläbi ka sõidutulemust. Teisisõnu on tegu sokkidega, mis käituvad nagu sõiduõpetaja – panevad tähele, analüüsivad ja annavad võimaluse tehtud vigu parandada.

Nutisokid salvestavad juhi jalgade tegevuse ja saadavad selle nuhvliäppi, samal ajal jälgib ja jätab äpp meelde ka sõiduki andmeid – kiiruse, pidurdamisteekonna, kiirenduse. Kogu see info annab sõitjale võimaluse analüüsida oma saavutusi autosõidul – või miks ma mitte ringrajal, sest Renault’l on rallisõidukogemusi juba üle sajandi.

NÄIDATAKSE KA NISSANI UUSI LAHENDUSI

Renault-Nissani alliansi esimees ja tegevjuht Carlos Ghosn tutvustab CES-il ka Nissani uusi lahendusi, millest paljudesse on panustanud alliansi insenerid ühistööna või ühiskasutuses olevate tehnoloogiate abil.

“Renault on autosid ehitanud juba üle 100 aasta ning täna elab autotööstus erakordselt kiires muutusteajas. Et suudame töötada kõikides uutes suundades ja leiame uutele tehnoloogiatele rakendusvõimalusi tulevikustsenaariumites, näitab, et oleme tegemas üha uusi avastusi transpordinduses, sõidukite internetti ühendamises, nullemissioonis ja suudame muuta oma klientide elu palju lihtsamaks,” ütles Renault Grupi insenerivaldkonna asepresident Pierrick Cornet. “CES on maailma suurim show, kus näidatakse, mis juhtub tarbetehnoloogia vallas järgmisena. Meil on hea meel olla siin kohal koos oma partneritega ja Renault-Nissiani alliansiga.”

Allikas ja meedia: Renault

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.