Teisipäev, 26. november 2024
General Motors käivitab autojagamisprogrammi. Selle nimi on Maven, see töötab täpselt ühes linnas ja tõtt-öelda on see ZipCar’i igav konkurent. Kuid GM ei võistle ZipCar’iga, vaid panustab tulevikule.

Detroidi autotootja on sel kuul palju teinud. Tutvustati Chevrolet Bolti, esimest masstootmise elektriautot. Osteti Uberi läbikukkunud võistleja Sidecar’i jäänused, et need algteguriteks lõhustada. Tehakse koostööd Mobileye-ga, et robotautodele kaarte arendada, ja Lyftiga, et luua juhita sõidukite võrgustikku.

Ja nüüd mõned päevad tagasi avalikustatud Maven. See võib esmapilgul tunduda veidra käiguna. Maven töötab ainult Ann Arboris, Michiganis – kuigi GM kavatseb teistesse linnadesse laieneda – ja see ei paku Uberi või Lyfti mugavust.

Muidugi on autojagamisega võimalik raha teenida, nagu ZipCar ja teised on näidanud. Kuid General Motorsi sugusele ettevõttele on see väike äri. See käik muutub loogiliseks alles siis, kui seda vaadata pikemas perspektiivis. Maven võib olla aluseks isesõitvate autode võrgustikule, mida GM tahab luua.

https://www.youtube.com/watch?v=jFcuvSJlglU

Klassikaline “omanik-juht” mudel, mis sajandi vältel on autotööstuse nurgakiviks olnud, ei kao lähiajal kuhugi, ent tööstusharu on radikaalsete muutuste kursil. GM väidab, et umbes 5 miljonit inimest üle maailma kasutab Uberi-laadset sõidukijagamise teenust, ning eelduslikult kasvab see number 2020. aastaks 25 miljonini.

Selle kasvava tööstusharu kujundavad isesõitvad autod täiesti ümber, ja GM üritab end sellele muutusele häälestada. “Meile tundub, et oleme heal positsioonil, et olla selle omanikumudeli ja mobiilsuse muutuse esirinnas, eriti linnakeskkonnas,” ütles GM president Dan Ammann.

Maven on sellele muutusele reageerimise võtmeks. Esmalt on see kasutatav Michigani ülikooli Ann Arbori ülikoolilinnaku õpilastele ja töötajatele. Chevrolet’ sõidukid – Voltid, Sparkid, Malibud ja Tahoed – võtavad endale 21 parkimiskohti. Kasutajad saavad autosid reserveerida Maveni rakenduses, ja oma telefoni abil auto avada ja käivitada. Autod toetavad Android Autot ja Appe CarPlayd, nii et kasutajad saavad oma digitaalse elu üle kanda ükskõik millisesse autosse, mida nad parasjagu rendivad.

GM linnamobiilsuse programmide juht Julia Steyni sõnul on see tõeliselt isikustatud kogemus: “Saad oma elu endaga kaasa võtta.” Programmiga liitumine on tasuta ja auto kasutamine maksab kõigest veidi üle 5,5 euro tunnis, ning bensiin ja kindlustus on selle sees.

GM pole ainuke, kes uute ärimudelitega eksperimenteerib. Ford proovib muuhulgas oma töötajate seas inimeselt-inimesele autojagamist, ja võimaldab varsti kuni kuuel inimesel autoliisingut jagada. BMW-l oli Bay Areas eelmise aasta novembrini autojagamisprogramm, ja Daimleri Car2Go teenus tegutseb kümnetes USA ja Euroopa linnades. Novembris käivitas Audi autojagamisteenuse San Franciscos ja Miamis.

Järgnevatel kuudel kavatseb GM Mavenit laiendada ka teistesse linnadesse. Selle olemasolevad teenused, sealhulgas autojagamisprogrammid New Yorkis ja Saksamaal, viiakse üle uude programmi. Maven pakub sobivaid teenuseid kasutajatele linnades ja ülikoolilinnakutes. “Me näeme selles tõelist ärivõimalust,” ütles Ammann.

Uus programm saab laieneda mitmeti: geograafiliselt, lisades autosid, autotüüpe, proovides uusi hinnastamisskeeme ja kaasates uusi kliente. GM soovib käivitada küüditeenust isesõitvate autode abil ja Maven võib olla sellise teenuse aluseks oma valmis kasutajagruppidega, mis on kenasti geograafiliselt ja liikumiseelistuste kaupa korrastatud.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Nagu oleme varemgi pidanud tõdema, on auto staatus ja roll jäädavalt muutumas. Auto on olnud lisaks transpordivahendile millegi sümbol, turvaline ja kodune koht keset maailma, kuhu laieneb “oma tuba, oma luba”-ütlus, isiklik ruum. Oma autos on oma reeglid ja asjad, muusika, varuriided, midagi süüa ja vett, WC-paberit või vähemalt salvrätte, kuskil vedelevad teised jalanõud, mõni mänguasi, lumehari-jääkraabits, tulekustuti ja nuga.

Ja nüüd liigutakse selles suunas, et autodest saavad põhimõtteliselt väiksemad ja paindlikumad bussid… Impersonaalsed, ühiskasutatavad. Elu ei ole ju ainult autoga ühendatav telefon? Kas me oleme selleks valmis? Kas me tahame seda?

Allikas ja fotod: General Motors

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.