Neljapäev, 19. detsember 2024
Google teab, et isesõitvad autod hakkavad õnnetustesse sattuma, ja võib-olla osalevad neis ka jalakäijad. Seega patenteerib ettevõte unikaalse lahenduse, et sellisel juhul vigastusi vähendada: appi tuleb kärbsepaber jalakäijatele. Sel nädalal sisseantud patent kirjeldab „sõiduki esiosale paigaldatud kleepuvat kihti“, mille külge jalakäijad kokkupõrke puhul lihtsalt kleepuvad. Nagu kärbsed.

[dropcap]JALAKÄIJAD KLEEPUVAD SÕIDUKI KÜLGE [/dropcap]Patent väidab, et „jalakäija kleepub sõiduki külge, nii et jalakäija jääb sõiduki peale kuni selle seismajäämiseni ega paisku sõidukist eemale“, lisades, et see hoiab ära teise kokkupõrke jalakäija ja teepinna või muu objekti vahel. See kõlab tobedalt, kuid tegelikult on suunatud tõsise probleemi lahendamisele. Patendi kohaselt on paljud vigastused põhjustatud mitte algsest kokkupõrkest, vaid sellest, kui jalakäija paiskub autolt maapinnale.

Muidugi tähendaks „kärbsepaberi või kahepoolse teibiga sarnaneva“ kihiga kaetud autoga ringisõitmine, et lisaks jalakäijatele jääb sinna ka mustus ja putukad. Seega visualiseerib Google välist „munakoort“, mis käib kleepuva kihi peale. See läheks kokkupõrke puhul hetkega katki ja vastavalt patendile „paljastaks enda alt kleepuva kihi ja jalakäija jääks sinna kinni“.

jalakäijate kärbsepaber

Patent märgib, et teised tootjad on jalakäijate vigastuste ennetamiseks avarii korral proovinud erinevaid mehhanisme. Sealhulgas näiteks Jaguari oma, mis kergitab kokkupõrke korral kapotti, et õnnetule jalakäijale pehmemat maandumist pakkuda, ja Volvo oma, mis kasutab kapotist väljuvaid õhkpatju. Kumbki neist ei tegele aga potentsiaalsete vigastustega, mis tekivad, kui jalakäija paiskub autolt maha.

[dropcap]LAHENDUS VÕIB UUSI PROBLEEME TEKITADA [/dropcap]Autode ratastel kärbsepaberiks muutmine võib ka ise probleeme tekitada. Stanfordi ülikooli õiguse professor ja isesõitvate autode ekspert Bryant Walker Smith ütles, et patendi kasulikkus sõltuks tegelikkuses olukorrast. Näiteks jalakäija, kes muidu oleks autolt maha kukkunud, jääb nüüd sinna lõksu ja saab vaid esireast jälgida, kuidas auto sõidab vastu teist sõidukit või ehitist. Teisisõnu loovad lahendused tihti omaette probleeme.

Smith lisas, et vaatamata sellele tuleks Google’it kiita selle eest, et mõeldakse ka teiste liiklejate turvalisusele peale autojuhtide ja reisijate. „Idee, et autod peaksid olema turvalised ka ümbritsevatele, mitte ainult nende sees olijatele, on autode turvalisuse järgmine põlvkond,“ ütles ta. „Kiidan kõiki, kes mõtlevad inimestele väljaspool sõidukeid, nii peabki.“

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Kuigi potentsiaalne lahendus tõsisele probleemile, toob kleepuvate autode, munakoorega või ilma, ettekujutamine tahes-tahtmata muige näole. Kuidas aga kavatsetakse kõrvaldada see oht, et pahatahtlikud inimesed munakoori ajaviiteks koksimas käivad, jäi hetkel veel selgusetuks.

Allikas: The Verge, foto: USA patendiamet

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.