Mercedes-Benz lansseerib 2018. aastal esimesed neli elektriautot, alustades sellega täiemõõdulist rünnakut Tesla vastu. Aasta tagasi avaldatud projekt Ecoluxe, mis nõudis kahe miljardi euro suurust investeeringut, hõlmas kaht heitgaasivaba sedaani ja kaht linnamaasturit.
Viimase aja arengutele iseloomulikult tuleb esimene auto turule aasta enne algselt planeeritut, kuna Mercedes soovib Porsche ja Audi elektriautode Mission E ja Q6 e-Tron seeriatootmisse minekuga 2018. aastal tempos püsida.
VIimased sisemised takistused on elektrisõiduki arhitektuuri – ingliskeelsest väljendist lühendatud EVA – juhatuse poolt heaks kiitmisega samuti kõrvaldatud. Lansseerimisjärjekorda on muudetud – kaks keskklassi sedaani said prioriteetseks algselt programmile avalööki andma mõeldud linnamaasturite asemel
Millised autod saavad EVAks? Esimene on sedaan, mis suuruse poolest jääb C- ja E-klassi vahele, millele järgneb sarnase suurusega linnamaastur, mis peaks täitma lünka GLC ja GLE vahel.
Algsest plaanist ehitada need autod spetsiaalselt selleks ehitatud tehases on samuti loobutud. Selle asemel on EVA koduks valitud Bremeni tehas. Põhja-Saksamaa tehas saab Mercedese alternatiivsete jõuallikate, olgu need siis siis pistikuhübriidid või akutoitel autod, arenduses võtmepaigaks. Seal hakatakse kokku panema ka EVA teist faasi, mis lisab tootevalikusse S-klassisuuruse sedaani ja teise linnamaasturi, mis on veel suurem kui tänane 5,1 meetri pikkune GLS.
EVA komponendid ei ole 100% algupärased. Sellele on kohandatud MRA-arhitektuuri elemente nagu elektrooniline platvorm, vedrustus ja põhiline kerestruktuur. Nagu Tesla Model S ja X, on elektri-Mercedestel ühest tükist koosnev akupakk, mis täidab peaaegu terve auto põhja.
Akupakk kaalub umbes 400 kilo ja toidab olenevalt spetsifikatsioonist üht või kaht elektrimootorit. Tagaveo puhul pakub ainus jõuallikas 300 kW. Nelikveolise variandi puhul lisab täiendav mootor ees kas 90 või 150 kW. Sosistatakse ka pistikuhübriididest, kuid antud programmi kontekstis oleks see üsna mõttetu arvestades, et Mercedese tootevalikus on praegugi hübriide.
Eriomaduste hulgas on näiteks adaptiivne e-vedrustus, rattapõhise energiataastega e-pidurid ja tipptasemel sõidukidünaamika jaoks e-väändevektoreerimine. Plaanis on müüa iga keretüüpi vähemalt 20 000 autot aastas, hinnaga alates umbes 95-105 000 eurost.
Umbes 4,7 meetri pikkuse viiekohalise keskklassi sedaani ja linnamaasturi teljevahe on üsna lühike, kõigest 2,7 meetrit. Disainiinspiratsiooniks peaks olema Mercedese 2015. aasta Frankfurti autoshow nael Concept IAA, ilmutab end üldistes proportsioonides, esivõres ja sujuvas tagaosas – välja arvatud aerodünaamikat muutev motoriseeritud pikendus.
Lisaks EVAle on Mercedes alustanud NEV-nimelist projekti, mis on ingliskeelne lühend uuest elektrisõidukist. Mõeldud vaid Hiina turule ja koha peal ka ehitatud, peaks akutoitel elektrisõiduki baasmudel müügile tulema 2020. aastal.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Inglise keeles on elektriautode mänguväljakul toimuva kohta hea väljend: the plot thickens, ehk eesti keeli umbkaudu panduna “sündmustik tiheneb”. Sellise tempoga on varsti lihtsam leida autotootjat, kellel pole veel oma elektriautot, kui lugeda üles kõiki, kes selles vallas kätt proovivad. Loodame, et konkurentsist võidab eelkõige tarbija, samuti loodame varsti näha pärispilte imeilusatest EVA-Mercedestest, sest selles osas on neile kindlasti ootused samuti kõrged.
Allikas: Car Magazine, foto: Mercedes