Tänavu esitletav uus Nissan Leaf ei jää ainsaks kaasaegseks elektriautoks Jaapani autotootja mudelirivis. Leafiga samale põhjale ehitab Nissan vähemalt ühe särtsusõiduki veel: mõne aja pärast peaks müügile jõudma krossover Terra.
Me räägime Teslast kui elektriautode kolmanda tulemise pioneerist, aga unustame sealjuures, et maailma müüduimad elektriautod veerevad maha jätkuvalt Renault-Nissani liidu tehaseliinidelt. Nissan Leaf on “rahva-elektriauto” sünonüüm ammu enne seda kui Model 3 selle tiitli endale napsas.
Suurema sõnamulinata ja turu olukorda tähelepanelikult jälgides teeb Nissan ära paar vajalikku liigutust: arendab oma akutehnoloogiat sedavõrd, et autoga kannataks ühe laadimisega senisest kaugemale sõita ning laiendab täiselektriliste mudelite valikut kõige popimas, linnamaasturite segmendis. Tulemas on Terra!
Autotööstuses toimuv on selge: kõik pingutavad elektrifitseerimise suunal. Continentali majandusjuht Wolfgang Schäfer tunnistas äsja Reutersile, et allhankija elu läheb raskeks: saksa autotootjad kavatsevad kuue aastaga loobuda sisepõlemismootorite arendamisest ning Conti heitgaasifiltreid pole enam vaja.
Mazda ja Toyota, mis möödunud nädalal panid ühte kappi järjekorse satsi ühiseid pätsikesi, on teatanud, et keskenduvad vabalthingavate mootorite ja elektriajamite arendamisele. Uued platvormid võimaldaksid juba täna ehitada särtsakaid mis-iganes-autosid, aga akutehnoloogia vajab täiendamist.
Nissan on otsustanud julgelt kõik kolm väljakutset – aina ulmelisemaks muutuvad maasturilaadsed, elektriautode ettemarss ja autonoomsed sõidulahendused – vastu võtta ning tuua võimalikult ruttu müügile moodsa väljanägemisega kõrgendatud elektrisõiduki, mil on peal ka töötav autopiloot.
Terra – nimi on juba registreeritud, aga mitte avalikult vaid Malaisias, kus tähelepanelik meedia asjale kohe jälile ei saaks. Ajalooliselt pole Terra mingi uudissõna, kes mäletab, siis 2012. aastal esitles Nissan Pariisi autonäitusel samanimelist… elektrilist maasturit!
Toona eksperimenteeris Nissan vesinikelemendiga, mida kombineeriti esimese põlvkonna Leafi elektrimootoriga. Uus Terra jääb ratastega maa peale, kasutades samu tehnoloogiaid, mida Leafi uus põlvkond. Tundub mõistlik, sest uus Leaf suudab ühe laadimisega väidetavalt läbida juba ka pool tuhat ja rohkem kilomeetrit (sõltub akupaki suurusest).
Tõenäoliselt teeb Nissan oma uusi elektrisõidukeid turule tuues Teslat ja pakub autodele eri mahutavusega akupakke ning elektrimootorit tagateljele, mis võimaldaks neljarattavedu. Tundub mõistlik, sest kui on maasturilaadne, on ka inimesi, kes tahaksid sellega sõita mujal kui asfaldil.
Teslalt on õppida rohkemgi: kuidas hoida elektriauto hind apetiitsena? Ostjale tuleb anda võimalus, valida “lihtsam” ja seejuures odavam variant: igal juhul saad sa oma raha eest moodsa maasturilaadse, ja see, et selle akupakk on pisem, veoskeem labasem ja istmekate tekstiilist, ei paista ju välja. Oled rikkam, ostad kallima.
Ja veel kolmaski nipp: ehita kõik sõidukid ühele platvormile. Seda teeb Tesla – Model Y jagab põhja Model 3-ga, Jaguar – elektriline i-PACE jagab põhja uue hübriidmudeliga, Volvo – kõik autod (ja neid on palju!) ehitatakse kahele platvormile ning lisaks ehitab oma elektrikad neile ka sõsarettevõte Lynk & Co, Mazda ja Toyota hakkavad senisest rohkem platvorme jagama jne. jne.
Nissani elektrikaubik e-NV200 istub seni veel “tavalisel” platvormil, aga kui optimeerimine hoo sisse saab, võime ehk peagi näha ka moodsat pisiveokit, mis oma platvormi Leafiga jagab? Eks aeg näitab. Igal juhul on Nissani üle vaid rõõm, sest ammu oli aeg Leafile küljeluu välja mõelda!
Allikas ja meedia: Nissan. Piltidel on Nissani ideeauto Terra, aastast 2012