Euroopa Investeerimipank ja Rootsi Kuningriik on kiitnud heaks 52,5 miljoni euro suuruse rahastuse Rootsi ettevõtte Northvolt akutehase rajamiseks. Sellest saab Euroopa suurim akutehas, mis pakub konkurentsi maailma suurtele akutootjatele. On lootus, et tehase käivitudes hakkavad elektriautode hinnad langema.
Akude tootmise turgu on siiani on valitsenud Ameerika Ühendriigid ja Aasia, kuid Northvolt’ist Euroopas saab neile suur väljakutse. Tehase esimese etapi valmimisel saab tööd kuni 400 inimest.
“Soovime osaleda Euroopa akutootmise arendamisel, seepärast kiitsime heaks 52,5 miljoni suuruse rahastusotsuse,” ütles Euroopa Investeerimispanga juhataja asetäitja Andrew McDowell.
Elektriautode akude tootmiskulud on siiani veel kõrged, moodustades 30-50 % kogu elektriauto hinnast. Sellegipoolest usutakse elektriautode kasutuse laienemisse ning akude odavnemisse, sest autode väljastatavatele heitgaasidele seatavad piirangud karmistuvad tulevikus järjest enam.
Ennustuste kohaselt vajab Euroopa aastal 2025 juba 200 gigavatt-tunnist akude koguvõimsust. Turu kogumaht on siis hinnanguliselt 250 miljardit eurot. Northvolk on seadnud ambitsioonika plaani, toota aastas kuni 32 GWh väärtuses akusid.
Hetkel on maailma juhtivad elektriautode akude tootjad Jaapani Panasonic ja NEC, Korea LG ja Samsung, Hiina BYD ja CATL ning Ameerika Ühendriikide Tesla.
ELEKTRIAUTODE HINNALANGUS VÕIB TULLA
… aga ei pruugi. Akupank, mis hinnanguliselt moodustab kuni poole elektriauto hinnast õgib tootmisprotsessi jooksul väärtuslikke maavarasid, mille ressursid on piiratud.
Juba praegu on konkurents kaevandustele võtnud hoomamatud mõõtmed. Piltlikult öeldes võidab see, kel on juurdepääs rohkematele ressurssidele.
Omaette küsimus on, millal toimub läbimurre akutehnoloogiate vallas. Varasemalt oleme kirjutanud Toshiba superakudest ning Toyota tahkisakust. Vesinikautode ja induktsioonlaadimisega särtsukate tulek lahendaks ka pideva juhtme otsas istumise küsimuse.
Allikas ja meedia: Northvolti pressiruum. Tõlkis: Kadi Rünkla