Reede, 22. november 2024
Plastikpakend on saatanast, alumiiniumpurkide ja klaaspudelite tootmine, kogumine ning ümbertöötlemine ressursimahukas: Carlsberg idee paberpudelist on saanud jätku, Taanis tutvustati kahte uut prototüüpi. Innovatsiooni ei tehta kiirustades, aga on tõenäoline, et me ühel päeval oma limpsi ja trendikat alkovaba õlut “paberist” pudelist joome.

11. oktoobril esitles õlletootja Carlsberg kahte uut prototüüpi Green Fiber Bottle pudelist, mis on esimesed õlle hoiustamiseks sobivad „paberist“ pudelid. Uudne pakend on valmistatud puidukiududest ja on taaskasutatav, st. komposteeritav või ümbertöödeldav.

Carlsbergi innovatsioon rõõmustaks üha kasvavat alkoholivabade õllede nautijate hulka: hiljutine uuring näitab, et koguni 4% on “nulltolerantsi” käes ja trend on tugevas kasvus.*

Ostja hindab toodet pakendi järgi, seega kui taanlased oma “paberpudeli” päriselt valmis saavad ja see tõesti keskkonda säästa aitab, on neil tagataskus väga kõva müügiargument.

Innovatsioon nõuab aega ja pühendumist

Nn paberpudelite arendamisega on taanlased tegelenud alates 2015. aastast. Uued prototüübid on kergemad ja ei tekita käes hoides tunnet, et tegu on millegi täiesti harjumuspäratuga.

Kaks täiustatud pudelite prototüüpi, mida Kopenhaagenis C40 Summitil tutvustati, on valmistatud puidukiust, mille tootmiseks on kasutatud keskkonnasäästlikult valitud puitu (toim: ilmselt on tegu sertifitseeritud puidu väheväärtuslikuma osaga, millest toodetakse tselluloosi).

Prototüüpide niiskuskindluse tagamiseks katsetatakse kahte varianti: üks prototüüpidest on seestpoolt kaetud õhukese taaskasutatud PET-polümeerist kihiga ja teine alternatiivse (mitte naftast tehtud) PEF-polümeeriga.

Carlsberg grupi arendusosakonna asepresident Myriam Shingleton sõnas Kopenhaageni esitlusel, et ettevõte on juba pikemat aega otsinud pakenditele uusi, keskkonnasõbralikumaid lahendusi.

„Green Fiber Bottle pudeliga saavutatu annab põhjust rahuloluks. Kuigi me pole veel lõppeesmärgini jõudnud, siis on tegu olulise sammuga, mis aitab pikas perspektiivis pakenditurul läbimurdeni jõuda,” rääkis Shingleton.

Ta lisas, et jätkusuutlik innovatsioon ongi aeganõudev protsess ning Carlsberg jätkab koostööd ekspertidega ja täiustab tulevikutoodet veel, et praegused murekohad lahendada.

Carlsberg püüdleb süsinikuneutraalsuse poole

Green Fibre Bottle prototüübid on osa Carlsbergi püüdlustest luua loodussõbralikumaid pakendeid ja ettevõtte keskkonnasäästlikkuse arengukavast Together Towards ZERO.

Ettevõtte suurem eesmärk on aastaks 2030 viia kõigi oma pruulikodade süsinikuheitmed nullini ja vähendada tootmisahela ökoloogilist jalajälge 30% võrra praegusega võrreldes.

Õlletootja Carlsberg alustas Green Fiber Bottle pakendite arendamist 2015. aastal koos pakkefirmade ecoXpac ja BillerudKorsnäs ning Taani Tehnikaülikooli teadlastega.

Projekti toetas Taani innovatsioonifond. Pudelite arendamiseks lõid BillerudKorsnäs ning tootmisettevõte Alpla ühisfirma Paboco (Paper Bottle Company).

Valik Carlsbergi öko poole püüdlevatest pakendiinnovatsioonidest
Innovatsiooniga ühinejaid on teisigi

Carlsberg, The Coca-Cola Company, The Absolut Company ja L’Oréal on loomas paberist pudelite arendamise assotsiatsiooni, kuhu kaasatakse globaalseid kontserne ja antud ala eksperte.

Assotsiatsiooni tegevuse eesmärgiks on luua keskkonnasäästlikke pakendeid, pakkudes sealjuures võimalikult väikese keskkonnamõjuga kõrgekvaliteetseid teenuseid.

„Paberist“ õllepudeli algatus on osa Carlsberg grup pakendiuuenduste programmist. Näiteks on arenduses ka taaskasutatud materjalidest toodetud mitmikpakk ja senisest naturaalsem trükkimistint.

Seda, kui palju võib tibatilluke liigutus aidatata raiskamist vähendada, näitab uus Snap Pack pakikinnitus, kus kuuspakke ümbritsevad plastist rõngad on asendatud liimkinnitusega. See võimaldab säästa aastas 60 miljoni kilekotiga võrdse koguse plastikut.

*Carlsberg tuletab igal sammul meelde, et alkoholi, sh nn nullalkoholi tarbimine ei pruugi olla tervisele kasulik.

Aga teatud uuringud väidavad, et väike pudel alkovaba õlu nädalas võib mingeid terviseriske isegi vähendada. Nii et need, kes usuvad, et õllest võib midagi ka kasu olla, saavad tulevikus teha keskkonnasõbralikuma valiku.

Eestis kuulub globaalse õlletootja alla Saku Õlletehas.

Allikas ja pildid: tootja

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.