Esmaspäev, 23. detsember 2024
Uudne Power to X tehnoloogia võimaldab toota sünteetilist kütust, mis on äärmiselt saastevaba. Kütus sobib nii maantee- kui lennutranspordile, seda saab toota vesinikust ja süsihappegaasist päikese- ja tuuleenergia abil.

power to x

Vesinik ja CO2

Soome energia- ja kütusefirma St1 nõukogu esimees Mika Anttonen, kes varasemalt on öelnud, et ei usu biokütuste ja elektriautode kliimapäästmisvõimesse, selgitas sealses meedias uudse kütusega seonduvat.

Uudse sünteetilise kütuse tootmiseks kasutatakse peamiselt vesinikku ja süsihappegaasi. Vesinik eraldatakse veest taastuva elektrienergia abil.

Kliimamuutuste seisukohast probleemset CO2 saab ammutada õhust ja see kontsentreeritakse 100-protsendiliseks. Vesiniku ja süsihappegaasi ühendamisel tekib sünteetiline metaan ehk maagaas, mida saab kütusena kasutada ning millest omakorda väärindamisel vedelkütust valmistada.

Power to X-tehnoloogia abil saab toota eriti madala heitmetasemega kütust. Ehkki tehnoloogia on eksisteerinud juba pikemat aega, on selle kasutuselevõttu ja edasiarendamist takistanud taastuvelektri kõrge hind.

Võrreldes viie aasta taguse ajaga on nn rohelise energia hind märkimisväärselt langenud. Näiteks maksab tänapäeval tuuleenergia alla 30 euro MWh, päikesenergiat toodetakse maailmas juba ka hinnaga 10 eurot MWh.

Odavnenud taastuvelektri tõttu on ka vesiniku tootmine juba nii soodsaks muutunud, et selle abiga gaasi tootmine on täiesti konkurentsivõimeline.

Lennukikütust võib toota sünteetiliselt

Uudse sünteetilise kütuse kasutuselevõttu peab aga veel veidi ootama. Kütusefirmal Shell on tootmisüksus Qataris, kus toodetakse maagaasist lennukikütust. Teisisõnu: sedasama maagaasi, mis hetkel pärineb veel fossiilsest allikast, võib juba praegu toota sünteetiliselt.

Esialgu on selle tootmine aga siiski nii kallis, et sobiks pigem neile mootoritele, milles kasutatakse kütusena maagaasi. Traton Grupp, Siemens ja paljud teised on Power to X – tehnoloogiat hoogsalt arendamas. Eriti raskeveokite puhul on lootust, et sünteetilise kütuse kasutuselevõtt jätaks alles võimaluse kasutada sisepõlemismootoreid.

Lennukites võiks aga umbes 10 aasta pärast kasutada sünteetilist Jet-A1 kütust. Mittefossiilse lennukikütuse ainsaks lahenduseks peetaksegi Power to X tehnoloogiat.

Skeem: MAN. Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.