Pühapäev, 22. detsember 2024
Probleem, et rekajuhte pole kuskilt võtta, võib saada lahenduse kui teedele tulevad isejuhtivad veokid. Rootsi idufirma Einride esitles juuli alguses elektrilise isejuhtiva veoki T-Pod prototüüpi, millega loodab maanteetranspordis teha revolutsiooni. Aastal 2020 peaks Rootsis ringi saalima 200 T-Pod’i.

Elektriline T-Pod on vaid seitse meetrit pikk ent mahutab 15 euroalust. Kuna auto on isejuhtiv, ei tule ruumi kulutada kabiinile ning see võimaldabki korraga rohkem kaupa vedada. Autol on peal 200 kWh akupakk, veok suudab ühe korraga läbida 200-kilomeetrise vahemaa.

Einride meeskond deklareerib, et tegu ei ole tavapärase ettevõttega vaid liikumisega, mille eesmärk on muuta maailma. Kaubavedude segment on ammu oodanud läbimurret, mis aitaks kulusid vähendada ning tooks teedele keskkonnasäästlikumad sõidukid. Koos T-Pod’iga pakuvad rootslased välja valdkonna terviklahenduse.

Einride ehitatud veokeid saab n-ö puldist kontrollida: vajadusel võtab operaator üle ühe või mitme veoki juhtimise. Göteborgi ja Helsingborgi vahelisel, veidi rohkem kui 200-kilomeetrisel teelõigul ehitatakse välja vajaliku infrastruktuuriga testlõik, mis toetab isejuhtivate “puldiga” veokite sujuvat liikumist.

Esimesed Einride T-Pod isejuhtivad elektriveokid peaksid valmima juba 2017. aasta lõpuks. Aastaks 2020 loodetakse Rootsis opereerida juba 200 sõidukiga. Kui projekt osutub edukaks, jõuab T-Pod seeriatootmisse ning me saame öelda, et uudne transpordivahend on tõesti sündinud.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Küll tahaks öelda, et näe, rootslased on leiutanud suure pakiroboti! Sarnaselt eestlaste välja mõeldud pakirobotile ei vaja sõiduk juhti vaid operaatorit, kes istub kuskil oma toolis ja arvutis näpuga ringe teeb.

Et mahutab 15 euroalust, on tore ju küll – pakirobot mahutab pitsa või kolm supipurki – aga kumbki neist sõidukitest ei suuda lahendada maanteetranspordi probleeme. Üks reka veab ühekorraga tuhandeid tonne kaupa, ja mitte 200 vaid 2000 kilomeetri kaugusele.

Seega – me räägime suurest pakirobotist või heal juhul isejuhtivast kaubikust, mille kallal rootslased vaeva näevad. Eks neid idufirmasid ole ju nähtud ennegi, ootame huviga, mis suunas Einride inseneride mõte areneb.

Allikas ja meedia. Einride

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.