Analüütikud on Tesla tegeliku turuväärtuse ja edasiste saavutuste osas kõhklevad: liiga palju sõnu, liiga suured riskid. Ei saa väita, et pingereas tagapool olevad BMW või GM ei suudaks teha sama kõlavat tulemust. Küsimusi tekitab “rahva-elektriauto” Model 3 tootmisprognoos. GM juba võttis oma positsiooni väärtustabelis tagasi. Kui suur on mull Tesla eduloos?
Elektriautotootja Tesla tegevjuht Elon Musk on tuntud julgete prognooside poolest. Tundub, et teda jagub kõikjale. Muuhulgas planeedi Mars asustamisega tegeleva Muski eesmärgid osutusid siiski liiga suurteks, kui Tesla teatas taas kord, et on jäänud maha oma müügieesmärkidest.
Ettevõtte autosid müüdi 2017. aasta teises kvartalis 22 000 tükki, mis tähendas langust esimese kvartali 25 000 auto müüginumbritega võrreldes. Avaldatud andmed viisid ettevõtte aktsia seitse protsenti langusesse, kuid aktsia hinnas on ikkagi veel palju õhku.
Juba aprillis möödus Tesla turuväärtus Fordist ja General Motorsist, ja 9. juunil oli käes BMW kord. Tesla tasandas 30 miljardi euro suuruse hinnavahe kuua kuuga. 325 dollari suuruse aktsiahinnaga elektriautotootja oli kuu aga kolmas kõige väärtuslikum automark 57,8 miljardi dollarise turuväärtusega. Juulis möödus GM Teslast uuesti.
MÜÜGIMAHUD ON KAUGEL ELON MUSKI SEATUD EESMÄRKIDEST
Raketina taevasse sööstev firma väärtus tekitab kahtlusi. Bloombergi autoanalüütik Kevin Tynan ei usu ülivõrretes väiteid Tesla kohta. Ta on oma kahtlustused ka mitmel korral välja öelnud
“Teslat kaitstes ütleb Musk, et ettevõte on võimeline tegema asju mida teised ei suuda, sest tegemist on ettevõttega, mis toodab ainult elektriautosid. See on ekslik argument. Ei saa väita, et BMW ei oleks võimeline samasugusteks saavutusteks kui Tesla,” ütles Tynan usutluses.
Teslal on kahjumit on kogunenud viimase nelja kvartali jooksul rohkem kui 720 miljonit dollarit ja ettevõtte rahavoog on olnud samal perioodil rohkem kui kahe miljardi dollari ulatuses negatiivne.
Ka müügimahud on kaugel Muski püstitatud eesmärkidest. Tegevjuht ennustab, et 2020. aastal kasvab ettevõtte tootmine miljoni autoni. Tegelikud müügimahud eelmisel aastal 76 000 autot, ei toeta tema seisukohta.
Võrdluseks võib vaadata turuväärtuses tahapoole jäänud BMW-d, mis ainuüksi mais müüs rohkem kui 177 000 autot. Samas pole nendegi taevas olnud pilvitu: BMW on pidanud rinda pistma tarnete hilinemisega, alltöövõtja saamatusega.
Müüginumbrite kasvu veduriks kavandab Elon Musk kauaoodatud Model 3 mudelit, mille 30 esimest toodetud eksemplari peaks 28. juulil suure pidulikkusega üle antama. Musk prognoosib mudeli laiemat levikut algaval sügisel ja müügimahu kasvu aastalõpu seisuga kuni 20 000 ühikut kuus.
Nõudlus uue mudeli järgi on suur: ootenimekirja on registreerunud eelmisel aastal erinevatel andmetel juba 400 000 soovijat. Ebakindlus on seotud lubatud toodanguennustusega, millest on juba kujunendud ettevõtte kaubamärk.
Suured plaanid põhinevad suuresti Nevadas asuva Gigafactory-tehasel. Ettevõte on ennustanud, et tehas hakkab täisvõimsusel tööle 2018. aastal, kui tootmismahud suurenevad 500 000 liitium-ioon akuni aastas.
Suured autotootjad ei lase eesminejat kergelt käest. Volvo teatas möödunud nädalal, et kõik tootja uued mudelid hakkavad pärast aastat 2020 sõitma kas elektrilise või hübriidajamiga. Ka paljud teised suured autotootjad on investeerinud suuri summasid elekttrisõidukite arenguks.
Autotootja, mis lubab pidevat hinnalangust, peab pidevalt arenema ja tootmist kasvatama, rahakraane ei saa kinni keerata isegi majanduslanguse ajal. Ka ei huvita ostjat segadused tootja tehase töökorralduses ega ole nad tõenäoliselt nõus kõikuva kvaliteediga, mis võibki Teslaga juhtuda, sest Musk käivitas tootmisliini ilma et oleks katsetanud mudeli häid ja vigu eeltootmise abil.
Särav Musk on kogunud suure fännibaasi ja Tesla on praegu elektriauto sünonüümiks. Konkurendid, näiteks Jaguar-Land Rover, mis tuleb kohe välja oma elektriautoga i-PACE, on öelnud, et pioneeri staatust elektriautonduse uute tehnoloogiate juurutamisel ei võta Teslalt keegi mitte kunagi.
Bränd on Tesla suurim vara, selle tuntusele aitavad kaasa – lisaks Muski suurepärasele suuvärgile – innovaatilised kodulaadijad ja kiirlaadimisjaamade võrgustik ning pöörased ideed. Ettevõte on investeerinud ka päikeseenergiasse, ostes eelmisel aastal päikesepaneele tootva ettevõte Solar City.
Model 3 ja teiste elektriautode laialdasse kasutusse jõudmine võib võtta oodatust kauem ja enne kasumlikkuse saavutamist on suure tõenäosusega tulemas tagasilööke. Näiteks oleme lugenud uudistest, et pärast ostutoetuse lõpetamist on norralased Teslale selja pööranud – on liiga kallis osta! Ometi on just Norra olnud senini Tesla-maa.
Model 3 on saanud või kohe saamas mitmeid tõsiseltvõetavaid konkurente ning eelis on suurtel autotootjatel, kes suudavad tagada prognoositud tootmismahud ja ühtlase kvaliteedi. Jah, ka kvaliteediga on Teslal aeg-ajalt probleeme ning väiketootja puhul sellised apsakad võimenduvad.
On üks komistuskivi veel: paralleelselt elektriajamitega arendab Tesla isejuhtivat autot. Kaks innovatsiooni samal ajal aga ei pruugi olla hea lahendus olukorras, kus püütakse võtta esimest positsiooni firma turuväärtuste tabelis ning kasvatada tootmismahud kiirelt kosmiliste numbriteni. Kõik ei saa sajaprotsendiliselt õnnestuda. Seda lauset muidugi Tesla kogukond kuulda ei taha.
MÕNI OLULISEM FAKT TESLAST
Tesla kauaoodatud Model 3 – esitletakse juuli lõpus. Auto alghinnaks on umbes 35 000 dollarit, mis on oluliselt vähem kui eelmised mudelid.
Tesla laiendas eelmisel aastal oma tegevust taastuvenergia sektoris, ostes päikesepaneele tootva ettevõte Solar City.
Autodele ja päikesepaneelidele lisaks toodab ettevõte kodus kasutamiseks mõeldud akulaadijaid – Powerwall on praegu üks innovaatilisemaid kodulahendusi elektriautode vallas.
Elon Musk teatas eelmisel aastal, et Euroopasse kavandatakse Gigafactory-tehast. Tehast tahavad Eestile lisaks veel Soome, Portugal, Prantsusmaa ja Tšehhi. Soomlased ehitaksid oma tehase Vaasa, Eestlased Paldiskisse.
Välismaterjalide põhjal Marika Johannson. Allikas: Bloomberg, Kauppalehti. Kaanepilt: Tesla