Kohati tundub, et kuulsaim elektriautode tootja Tesla on omadega kännu taga kinni. Äsja teatas Elon Musk, et Fremonti tehases Californias on ruumi vähe ning otsitakse kohta uuele tehasele. Lähemalt vaadates selgub, et tootmisprotsess on korraldatud absurdselt ressurssiraiskavalt: tööl on liiga palju inimesi.
Tegelikult ei tahaks Teslast üldse negatiivses võtmes rääkida: tellimusi tuleb robinal, Model X sai Ühendriikide turvatestides enneolematult hea tulemuse. Tesla teeb paljude tulevaste elektriauto tootjate eest ära “musta töö”, katsetades julgelt uudseid tehnoloogiaid, võttes esimesena kasutusele värskeid lahendusi jms. Teslat on maailmale väga vaja.
Samal ajal ei näita aga toodangu maht ega kasuminumbrid kasvutrendi, mida võiks eduloo põhjal oodata. Tellitud autosid tuleb oodata pikka aega, lubatud miljon autot aastas ei paista kusagilt, töötajad kurdavad stressi üle ning Fremonti tehase parklas valitseb totaalne anarhia.
Automotive News on paradoksil pikemalt peatunud ja jõudnud arusaamale et arengu tegelik pidur on Tesla absurdne töökorraldus. Tööl on liiga palju inimesi ja tootmisprotsess on erakordselt ebaefektiivselt korraldatud.
ÄRGE HALAGE, KUI ON KITSAS, TEEME UUE TEHASE!
Tesla tegevjuht Elon Musk teatas, et on aeg Fremonti tehase kõrval püsti panna teine, suurem. “Meil pole Fremontis enam ruumi, töötame oma võimete piiril,” ütles ta. “Kas tõesti?” küsivad kogenud töösturid ja kratsivad nõutult pead – mõne nutika ümberkorraldusega saaks Fremonti tehase ju oluliselt kiirematel tuuridel tööle panna?
Tesla Fremonti tehas on tegelikult endine NUMMI (New United Motor Manufacturing) tehas, kus General Motors ja Toyota 1984. aastal koostööd alustasid. Jaapanlastele oli tehast vaja, et saada kogemus Ühendriikides äri ajamiseks ning õppida GM-lt kaasaegset autotootmist.
NUMMI tehas, mis asub umbes 50 kilomeetri kaugusel Tesla Palo Alto peakorterist, on piisavalt suur, et toota seal pool miljonit autot aastas. Fremonti tehaseala pindala on ühtekokku 4.9 miljonit ruutmeetrit, Tesla kasutab sellest umbes viiendikku.
Ülejäänud ala kasutavad Tesla tuhanded töötajad näiteks… jaburaks parkimiseks. Kes ei usu, võib vaadata Instagrami pilte Tesla parkimisalalt: nimelt kogub üks sealne töötaja erilolle parkimispilte ning postitab neid mõnuga.
Naljaga pooleks, ainuüksi paari parkimisabilise palkamine aitaks ruumi juurde saada ning neid inimesi ei peaks isegi juurde otsima, selle asemel võiks olemasolevatest sahmijatest mõne ümber koolitada.
Miks ikkagi Tesla tegelikult Fremontis oma tootmist käima ei saa ja kahjumit toodab? Üks põhjus on kindlasti see, et Teslas on tööl kaugelt rohkem inimesi kui kunagi terves NUMMI tehases.
1985. aastal, GM-Toyota ühisettevõte esimesel aastal, oli seal tööl 2470 inimest, kes valmistasid 64 764 autot aastas. 26 autot aastas ühe töötaja kohta. 1997. aastal, mil tehas töötas täistuuridel, oli tööl 4844 inimest, kes valmistasid aastas 357 809 autot: 74 tükki inimese kohta.
Teslas oli 2016. aastal erinevatel andmtel tööl 6 000 – 10 000 töölist, kes tootsid aastaga 83 922 autot. Inimese kohta – sõltuvalt palju neid seal tööl oli – teeb see 8 kuni 14 uhket Teslat. See on üks seitsmendik NUMMI tootmisvõimsusest.
Michael Tracy, Agile Grupi üks eestvedajaid vangutab pead ja ütleb, et liigne töötajate arv on põhjuseks, miks Teslal jäävad ruumid kitsaks enne kui üldse midagi tehtud saab:”Toyota numbrid peegelduvad autotööstuse reaalsust hästi: sul on vaja optimaalselt töötajaid, et saavutada maksimaalne tootlus.”
https://www.youtube.com/watch?v=hOXaBto7giY
PARKIMISSEGADUS NÄITAB, MIS TEHASES TOIMUB
Ja tõepoolest, olemegi tagasi Tesla tehase parkimisplatsil. See, milline segadus valitseb parklas, kõneleb selget keelt tehases toimuvast: Fremontis on liiga palju töölisi, kes iga päev peavad võitlema oma parkimiskoha eest. Musk tunnistab, et parkimine on suur mure ka tema jaoks.
Üks töötaja on isegi ajalehele tunnistanud, et omavahel skeemitatakse kõvasti, et tööle tulles autot kilomeetrite kaugusele maha jätma ei peaks: üksteise parkimiskohtade “laenamise” eest makstakse nii sigarettides kui puhtas rahas.
Lisaks lükitakse autod üksteise kõrvale nagu Tallinna kilud Läti konservikarpi. Seni ei ole veel rakendatud korrusparkimist, aga kui hullus jätkub, pole kaugel aeg, kui SUVid lihtsalt pisematest autodest üle sõidavad.
Kui otsida Instagramist #teslaparkinglot sildiga postitusi, siis mõne veel leiab, ehkki viimasel ajal on sunnitud töötajaid oma postitusi maha võtma. Paar stiiinäidet allpool. Praegu on üks veel töötav konto leitav siit.
UUSI TÖÖTAJAID VÕETAKSE JÄRJEST JUURDE
Tesla ei anna parkimismurele ametlikku kommentaari, selle asemel võetakse tööle järjest uusi inimesi, et tehase tootlust tõsta. Fremontis laotakse kokku nii Model S noobelsedaani kui Model X krossoverit, kohe tõmmatakse käima Model 3 tootmisliin. Ja Model Y pannakse siis kokku ilmselt juba mujal, sest Fremonti… ei mahu, noh!
Veebruaris eelmise aasta neljanda kvartali tulemusi kommenteerides ütles Elon Musk, et niipea kui Model 3 on tutvustatud, käivitub tootmine, mahuga kuni 5000 autot nädalas. See peaks juhtuma selle aasta neljandas kvartalis ehk siis alates oktoobrist. Järgmisel aastal peaks liinilt veerema 10 000 Model 3 nädalas.
Nagu mäletame, käivitub Model 3 tootmine n-ö otse, ilma eeltootmiseta. Niipea, kui elektriline rahvasõiduk on avalikkuse ette täies elusuuruses veeretatud, hakkab neid liinilt tulema nagu Vändrast saelaudu: “100 000st aastas poole miljonini kohe!” on Tesla järgmise aasta eesmärk. Lahendus: tuleb värvata uusi töötajaid!
NUMMI KUI TÄNASE AUTOTÖÖSTUSE KASVULAVA
Fremonti tehas võimaldaks sellist jõudluse kasvu kahtlemata, kui vaid asjad oleksid õigesti korraldatud. Kui NUMMI veel töötas, tegid GM ja Toyota omavahel tihedat koostööd: ameeriklased käisid mitmeid kordi Toyota Takaoka tehases jälgimas jaapanlaste töökorraldust.
Kõige hinnalisem kogemus, mis saadi, on koosteliini töötaja õigus peatada liin kohe, kui midagi on auto juures valesti. Nupust kinni, ja enne järgmisele töötajale edasi ei anna, kui viga on parandatud. Selline töökorraldus tõstab autode koostekvaliteeti ning säästab aega edasiste viperuste väljaselgitamisel.
Teine oluline õppetund, mida täna laialdaselt kasutatakse: ehitamiseks vajalike autoosade kohaletoomile tehasesse täpselt siis, kui neid liinil vaja läheb. See säästab mõttetust laopinna tekitamisest, vähendab jäätmeteket ja kulutusi inventarile.
Mitmed tänase autotööstuse käilakujud on alustanud NUMMIst: endine Hyundai Ühendriikide tütarfirma juht, nüüdne isejuhtivate tehnoloogiate idufirma Waymo vedaja John Krafcik, endine Chrysleri tegevjuht Tom Lasorda, General Motorsi kauaaegne juhatuse liige, nüüdne Toyota (muuseas ainus välismaine) juhatuse liige Mark Hogan jpt.
TESLA LEIUTAB OMA JALGRATAST
Tesla on otsustanud ise kogu tootmisprotsessi üles ehitada. Keskendutakse võimalikult paljude komponentide ise valmistamisele: näiteks teeb Tesla Fremonti tehases ise oma autodele istmeid, paneb kokku akupakke ja annab tööd sadadele inseneridele.
Lisaks tehakse palju selliseid liigutusi, mida tavapäraselt autotootjad enda õlule ei võta – kereparandustööde teostamine ning paljud pisikesed koosteoperatsioonid samal tootmispinnal võtavad mõttetult põrandapinda ja tekitavad protsessis absurdseid aeglustusi, sealjuures on vaja oluliselt rohkem inimesi kogu seda ilu kokku laduma.
Sajad insenerid ühe katuse all ning tuhanded töötajad on põhjus, miks isegi parklas valitseb anarhia ning kui lisandub Model 3 tootmine, saab näha ilmselt täiesti uut reaalsust…
Aga see kõik on pisiasi, arvestades Tesla isu investeerida uudismudelitesse lähiajal vähemalt miljard dollarit. Teisalt – kuniks Tesla on kasvutrendil, nõudlus autode järele kestab, pole uute investorite leidmine raske ning totaalse viltumineku korral saab kogu poti ilmselt ka mängleva kergusega maha müüa. Aeg näitab.
Allikas: Automotive News. Meedia: Instagram, Tesla