Maailma kahtlemata kõige kuulsam elektriautode tootja Tesla on alustanud Model 3 tootmise käivitamist. Elon Musk teeb selgi korral asju omamoodi, välistades tootmisliini katseaja, sööstes pea ees seeriatootmisse. Kas läheb trumm ja pulgad takkajärele või saab Tesla loodetud ajavõidu?
Tavapäraselt on uue automudeli juurutamine aeganõudev protsess, keskmiselt võtab teekond ideest tootmiseni aega 5, mõnel hinnangul isegi 7 aastat (Vene autotööstuse puhul ka oluliselt kauem, aga sel pikemalt ei peatu, sest kõik on harjunud). Suure osa teekonnast moodustab tootmisliini katsetamise periood.
NÜÜD HAKKAS KIIRE LUBADUSTE TÄITMISEGA
Taskukohase, “kogu maailma rahva-elektriauto” Tesla Model 3 eeltellimuste vastuvõtt algas 2016. aasta kevadel ning loogiliselt võttes – kui olemas on prototüüp ning tehtud piisavalt proovisõite – võiks esimesed õnnelikud omanikud oma auto rooli istuda 2018. aasta hakul. Musk lubas rohkem: Model 3 jõuab tänavatele juba tänavu septembris.
Vahepeal on liikunud igasugu kõlakaid, Model 3 tootmise- ja tarnetähtaegu nihutatud, meeskond muutunud, plaanid tõenäoliselt ka. Tesla kodulehelt saab Model 3 jätkuvalt eeltellida, maksa $1000 sissemaksuks ja oled ootelistis. Korraga võid tellida kaks särtsukat.
Tehnilise poole pealt uut teavet lisandunud pole: kiirendus sajani alla 6 sekundi, sõiduulatus 346 km ühe laadimisega, Tesla autopiloot komplektis ja 5 tärni turvalisuse eest. Selle pealt tahab Musk tootmisse minna. Kohe!
KÕIK ÜHELE KAARDILE JA SÕIDAME!
Enamus autotootjaid teeb uue mudeli turuletoomise eel purumusta tööd: tellib võimalikult odavalt vajalikud materjalid ja tööriistad, testib tootmisliini, pannes seal kokku rea proovimudeleid, mille uksed ei pruugi käia valatult ega armatuur tunduda veatuna. Kui midagi läheb nihu, proovitakse uusi tööriistu ja katsetatakse seni, kuni kõik toimib tip-top.
See on normaalne: nii nagu pagar harjutab uue piruka küpsetamist või juurdelõikaja kangakoguse säästmiseks püüab leida just õige moega lõikeid, nii ka autotootja katsetab enne kui midagi müüki laseb. Proovipartii vigadest õpitakse ning testtoodang lammutatakse.
Aga Elon Muskile selline ajaraiskamine ei sobi! Tesla investeerib kohe kallisse tootmisliini ja installeerib selle pikema jututa, sest Model 3 tootmine peab käivituma tänavu juulis. Nii on Musk investoritele lubanud. Punkt.
Võimalik, et Musk alahindab kõrget kõrbemise riski, aga tema seisukohalt täiesti arusaadavalt – mis saakski valesti minna? On ennegi olnud autotootjaid, kes on mõttetult aeganõudva katsetamise ja pimeduses kobamise perioodi vahele jätnud ja asunud tootma. Ega me neist väga palju küll kuulnud pole pärast seda, aga ikkagi! Ju pole neil piisanud eneseusust, erinevalt Muskist.
On võimalus, et Model 3 eeltöö ongi nii põhjalikult tehtud, et jäänud on vaid masinate käivitamine. Tavapärase “ootame-vaatame” taktika asemel “pauh! ja kõhuli sisse” – meetodi kasutamine annab Teslale tuntava ajasäästu, võimaldab tootmisega tõepoolest juulis algust teha ning – kui kõik õnnestub – säästab tootjale ka arvestatava hulga raha.
JA KUI KÄRU KEERAB KUMMULI…?
Juhul kui midagi läheb nihu – mida ju ei juhtu, sest meil on Muski topeltgarantii (vähemalt) – no siis on miljoniinvesteering ladusalt vastu taevast virutatud. Kasutud masinad jäävad tehasenurka seisma, tootmisplaan lükkub kaugesse tulevikku ja kogudus annab täiega andeks. Rail Balticu jamaga võrreldes on see möödalask köki-möki. Hüperluup rokib!
Nii Model S kui Model X puhul on kasutajad kurtnud kõikuva koostekvaliteedi üle – küll nigiseb polster, küll valutab iste. Autopiloodi trikkidest ja isesüttimistest me siinkohal ei räägi, sest seni pole ükski uurimine 100%- kindlusega tõestanud Tesla inseneride möödapanekut, enamasti on mängus ikka kasutaja rumalus.
Koostekvaliteedi ja kasutatud materjalide valiku osas võib vähemalt osaliselt nõustuda: “selle raha eest” (80 000+ eurot) võiks tõesti saada rohkem õmblusi ja vähem nagisevat plasti. Samas, tahad Teslat, ära nori pisiasjade kallal. Edasi liigub? Liigub! Elekter on? On. Tesla märk on? On. Siis ära halise. Sul on Tesla.
POOL MILJONIT RAHVASÄRTSUKAT AASTAS
Model 3 peaks Tesla tõstma väiketootja staatusest kõrgemale: aastas on kavas teedele lasta vähemalt pool miljonit mudelit nimega Model 3. Seda on kümme korda rohkem kui Model S-i.
Ja ehkki kurjamid küsivad, mismoodi on võimalik toota aastas pool milli autot, kui ei saa hakkama isegi tuhande Model X-ga aastas, siis lollidele küsimustele polegi häid vastuseid.
Nimelt on Musk ja tema kogudus jätkuvalt veennud kõhklejaid, et Model X tootmisraskused on tingitud auto lõppematust parendamisest. Ehk teisisõnu: käimas on testperiood. Taas kord: ärge halisege! Ostke või ostke midagi muud.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]No eks me saa seda ilu varsti näha. Juuli oma kehva suusailmaga on kohe ukse ees, kuna suusatada ei saa ja päevitada kah mitte, siis ootame silmad pikal Teslast uudiseid.
Kuuldavasti on Eestisse tellitud ligi paarsada Model 3 elektriautot. Eks me siis (sügisel-talvel-ülejärgmisel aastal-millal nad lubasidki…?) kuule uudiseid autode õnnelikelt omanikelt (mida hiljem, seda parem, sest siis äkki juba sõidab ka…). See, kui link pihku jääb või tool hoo pealt siinidelt maha sõidab, on siiski elu pisiasi. Tesla loeb.
Esimesena kirjutas asjast Reuters. Pildid: tootja
Kui juba nii suured rahad mängus, oleks vastuse võinud ikka korrektses eesti keeles kirjutada. praegu ajab üks inglise keelne sõna teist taga, lausa raske lugeda. Samad terminid on kõik meil olemas, selle taha ei saa nagu pugeda.
See, et firma X on teinud asja Y juba Z aastat, ei ole pädev vastuargument.
Kindlasti leidus ka sada aastat tagasi kriitikuid, kes Henry Fordile “aru pähe” panna püüdsid.
See artikkel on vägagi sisutühi kuna ei räägi tegelikkusest. Reuters on juba ammu teada Tesla vihkaja kuigi võiks ju nime poolest olla sõltumatu kuid millegipärast on enamus nende artikleid temaatikas väga kallutatud.
Võtame siis algusest. Model 3 tootmise alustamist ei saa kuidagi võrrelda S ja X-ga mida on ka Elon kümneid kordi korrutanud kui analüütikud seda jälle ja jälle küsivad nagu lollid saapad. S ja X olid tehnoloogiliselt komplekssed autod kuhu pushiti võimalikult palju high tech ja komplekssust sisse, et eristuda hallist massist ja toota Teslale tehnoloogilise auto brandi imago. Eriti X oli selles osas nende kind of unistuste kompleksne auto kuhu nad lükkasid kohe esimesse iteratsiooni sisse kõik ideed mida tahtsid teostada ja Elon on seda üheks suurimaks veaks nimetanud. Nimelt S launch auto oli suht askeetlik ja featuurid lisandusid aja jooksul. X puhul lükati nad kõik esimesse mudelisse ja see põhjustas meeletuid tootmisraskusi ja probleeme esimeste autodega.
Model 3 on from ground up disainitud olema peamiselt LIHTNE TOOTA. Kogu disain on selle alusel kokku pandud ja üles ehitatud. 2016 kevad kui Model 3 esmaesitlus oli oli disaini ja alfa tootmist tehtud juba aastaid. Suur reserveeringute maht andis Teslal võimaluse seda protsessi kiirendada kuna selline massiivne huvi toote vastu ilmselgelt andis mõista ka investoritele, et see on suur kassahitt tulemas ja seetõttu sai Tesla palju kergemini turult raha tõsta ja suurema rahaga oli võimalik kiiremini tootmisliinid hankida ja püsti panna.
Ca juuni-juuli 2016 oli pencils down Model 3 disainis. Sellest hetkest tehti muudatusi ainult asjades mis olid tootmise jaoks vajalikud muuta, ühtegi uut asja ega featuuri enam ei lisata. Sellest hetkest hakkas ka beta production kus Tesla tellis ca 300 auto jagu toorainet ja juppe ning paralleelselt tõmmati Gigafactory ehitusele tuurid üles, et saada see kevadest käima enne Model 3 launchi. Tänaseks on gigafactory juba neli kuud töötanud tootes powerpackide jaoks celle ja akupakke. Model 3 tootmisliinidest esimesed kaks on juba mitu kuud püsti pandud ning release candidate tootmine käib juba päris tootmisliinil mille käigus seda tuunitakse. Need samad release candidate autod on viimase kuu-kahe jooksul olnud järjest tihemini inimestel kaamerate ette jäänud seejuures viimane raport on autost mis sõitnud pea idarannikuni välja ca 2400 miili kaugusel tehasest.
Ehk siis final production autod on praktiliselt valmis. Kolmest tootmisliinist kaks on paigas ja robotite õpetamine käsil juba veebruarist saati. Kolmas tootmisliin jõudis just kohale eelmine nädal, selle paigaldamise järgselt saab robotite õpetused otse üle kanda esimeselt kahelt.
Lisaks on Tesla Model 3 puhul selgelt alustamas lihtsatest mudelitest ning nelivedu ei tule esimestel kuudel. Samuti on esimesteks klientideks Tesla, SpaceX ja SolarCity töötajad ehk siis Teslal on võimalik neid autosid palju lihtsamini kontrollida ja saada kiiret feedbacki. Tegemist on põhimõtteliselt suuremahulise testiga kui töötajad nendega sadu tuhandeid miile sõidavad esimeste kuudega. Seejärel hakkab launch kauguse järgi tehasest. Esimestena saavad autod kätte California inimesed, seejärel sellest järjest kaugemad osariigid kuni terve USA on kaetud ning umbes 1-2 kvartalit peale launchi on alles mõtet hakata lootma, et väljaspoole USA autosid tulema hakkab.
Launch target siseselt on juuli lõpp. See on sisene target ja mõeldud allhankijatele, et kes selleks hetkeks ei suuda juppe tarnida jäävad välja (neil enamuses mitu võimalikku allhankijat). Tootmise kasvu kõver on selline, et sellel aastal probably jääb toodang 10-30k auto kanti sõltuvalt millal täpselt alustavad. Kõver aga kasvab kiirelt järgmisel aastal ning minu ennustus on, et esimesed Eesti autot tulevad juba suvi 2018. Tesla ei võta siin mingeid ülemääraseid riske, tegemist on tavapärase autode tootmise tsükliga lihtsalt millest inimesed aru ei saa on see, et kuna Model 3 on otseselt disainitud lihtsa ja automatiseeritud tootmise jaoks (sellepärast on ka klaaskatus ainuke option, sealt kaudu saab robot kogu sisemuse paika panna ilma inimeste sekkumiseta), siis ei saa võrrelda selle launchi S ja X launchiga. See on üks suurimaid fallaceid Reutersi ja teiste vähem informeeritud või pahatahtlike artiklikribajate poolt.
Kõike seda oleks olnud võimalik ajakirjanikul lihtsalt kontrollida ja uurida kuulates läbi paar kvartaliraportit, lugedes investor reporte ning lugedes läbi Tesla kohta käivad Electrek artiklid viimase aasta kohta näiteks.
Aga … see oleks eeldanud päris ajakirjaniku tööd. Asi mis post-truth eral ei toida… Aga noh nüüd märkasin, et 4 minuti artikkel, ega vist selle töösse väga rohkem tõesti panustatud pole.