Reede, 8. november 2024
Soomlaste elektriline superauto Toroidion pole juba mõnda aega rambivalgusse sattunud. Insenerid on teinud tasapisi oma tööd ja – nagu järgnevast selgub – täitnud antud lubadusi. Testisõidud kinnitavad, et Toriodion 1MW ideeauto energiakulutus on väike, koguni poole väiksem kui Teslal,  just nii nagu lubati.

Toroidion 1MW testisõidud viidi läbi Espoos, rahvusvaheliselt mainekas sõltumatus Etteplani katselaboris. Etteplani insenerid on keskendunud uute tehnoloogiate katsetamisele ning arendamisele. Laiemalt tutvustati Toroidoni prototüübi testitulemusi Berliinis 10.-12. maini toimunud Cube Tech Fair – tehnoloogiamessil.

Toroidion 1MW
Toroidion 1MW ideeauto platvorm

Pasi Pennanen, üks Toroidioni loojatest ja ettevõtte eestkõnelejatest on veendunud, et elektriautol on tulevikku: “Kui juba meie prototüüp suudab sama energiakuluga läbida oluliselt pikema distantsi kui enamus praegu turul olevaid elektriautosid, siis tehniliselt viimistletud Toroidioni tulemus on veelgi parem.”

Espoos tehtud katsetega sai kinnitust, et Toroidion kulutab edasiliikumiseks vähe energiat ning selle jõülekanne töötab laitmatult. Ehkki proovisõidurajal tagasi ei hoitud, ja autost võeti viimane välja, kulutas see elektrit vaid 9,99 kWh/100 km.

Toroidion võibki olla elektriautode praeguses konkurentsis võitja. Saksa ajakiri Auto Bild testis 2016. aastal müügil olevaid elektriautosid. Näiteks Tesla Model S P85 D energiakulutus oli keskmiselt 17,7 kWh/100 km. Nissan Leaf kulutas 15 kWh/100 km, BMW i3 12,6 kWh/100 km. Võrreldes nendega on soomlaste supersärtsuka elektriisu päris väike.

“Toroidion ja testitsüklis saadud tulemused viivad meid sammu võrra lähemale päevale, mil elektriajam võidab sisepõlemismootorit ülivõimsalt oma omadustega, ” ütleb Pasi Pennanen.

Toroidion on otsast lõpuni soomlaste innovatsioon. Selleks, et ehitada kerge, ajatu väljanägemisega superauto, mis oleks vajadusel tänavalegaalne ja kuhu oleks inimese kombel võimalik sisse istuda ja võtta pardale ka kaassõitja (Toroidion on kahekohaline), tuli inseneridel  kõik nullist peale ise välja mõelda.

2015. aastal esitletud superauto on 4.3 meetrit pikk, 2 meetrit lai ja 1.18 meetrit kõrge. Telgede vahe on 2.6 meetrit. Süsinikkiust kandevkerega sõiduk kaalub alla tonni, tootja eesmärk on kaal alla tuua 700 kilogrammini. Ideeauto akupakk paikneb pikisuunaliselt keskktunnelis ning on peaaegu sõiduki pikkune. Selle vahetamine käib paari liigutusega tagaluukide kaudu.

Toroidioni liigutavad edasi 4 rataste juurde paigutatud elektriajamit, mis ühiselt toodavad võimsust kuni 1341 hobujõudu (1MW).  Otseülekandega jõuallikat peaks tulevikus saama laialdaselt kasutada nii maal, merel kui õhus.

Ajakiri Tehnikamaailm kirjutas Toroidionist detailselt 2015. aastal. Tookord räägiti üksnes väikepartiist, täna on soomlaste plaanid suuremad ning mingid variandid sõidukist peaksid jõudma seeriatootmisse. Lõuna-Soomes Raaseporis välja töötatud innovaatilised lahendused ning äsjased testitulemused lubavad arvata, et Toroidioni-sarnasel energiasäästlikul elektriautol võiks olla suur tulevik.

Uudse lahendusega on veel kõvasti tööd, vaja on uusi investeeringuid ning pädevaid koostööpartnereid. Testitulemuste avalikustamisega loodab Soome elektriauto tootja neid leida.

Toroidioni testitulemustest kirjutas esimesena Iltalehti. Siit saab vaadata 2015. aastal tehtud superauto proovisõiduvideot. Ei midagi üleliigset, aga kõik vajalik on olemas. Ja seda me ju ühelt healt autolt ootamegi.

Allikas ja meedia: Toroidion, Iltalehti, Tehnikamaailm

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.