Laupäev, 16. november 2024
Uus Nissan Leaf tuleb pikema sammuga, lubatud sõiduulatus 378 km
Maanteekiirustel hakkab appi ProPilot, parklas iseparkija
Nissan Leaf on osa intelligentse energiakasutuse terviksüsteemist

Nissan veeretas vahetult enne talve laboritingimustest külma kätte teise põlvkonna Leaf’i. Viiekohaline elektri jõul kulgev esiveoline luukpära on saanud lisaks täiesti uuele välimusele veerandi võrra suurema akupaki, nutika juhiassistendi ja ärksama ajami.

Tehniliselt 2.ZERO ehk 2.0 versiooniks arendatud Leafiga peaks saama tehase andmetel sõita lausa 378 km, varasema 250 km asemel.

Kui eelmise põlvkonna 30 kWh akudega suudeti Eestis reaalselt sõita ühe laadimisega 125-200 km, siis uuele Leafile võiks ennustada sõltuvalt sõidustiilist ja ilmaoludest 200-320 km sõiduraadiust.

Osavad “ökotajad”, kes oskavad enda kasuks pöörata rekuperatsiooni ning sujuva sõidustiili, pruugivad akust välja pigistada kõik lubatud 378 kilomeetrit. Proovisõitu pole uue Leafiga veel tehtud, seda põnevam see hetk olema saab.

NUTIKAM UUS LEAF

Uus Nissan Leaf toob uued tuuled nii suurema sõiduulatuse, nutikate juhiabisüsteemide kui tulevikus ka intelligentsete energiakasutuse lahenduste osas.

Olulisemad muudatused ja oodatumad uudised, mis täna kasutajate käeulatuses, on kahtlemata seotud sõiduraadiusega, mis on jõudsalt kasvanud. Kaasaegne auto nõuab ka nutikaid abisid, mis osa juhi rutiinidest enda kanda võtaksid.

Leafile on peale pandud täiustatud ProPilot juhiabisüsteem. See suudab autot oma parima teadmisega juhtida maanteekiirusel ühe sõiduraja piires ning hoida ees liikuvate sõidukitega piisavat pikivahet kuni vajadusel peatumiseni.

Siiski peab vähemalt üks juhi käsi olema kindlalt roolil. Kui uus Nissan Leaf saab aru, et juht roolist enam ei hoia ja hoiatustele ei reageeri, peatub auto ohutulede vilkudes keset sõidurada.

Ei maksa ka unustada, et süsteem ei jälgi ei valgusfoore ega jalakäijaid, mistõttu juht on Nissan Leafis siiski hädavajalik. Muidugi on auto varustatud jalakäijaid tuvastava hädapidurdusabiga, kuid see on siiski üksnes hädaabi.

JAH, PIDUR ON ALLES

Jah, Leafil on rooli all endiselt kaks pedaali – pidur ja see teine, kiirenduspedaal, mis kannab moodsalt E-pedaali nime. Põhimõtteliselt on võimalik sõita ka vaid E-pedaali kasutades, mis tulevikku vaatavalt võiks muuta sõitmise lihtsamaks.

Piisab, kui tõsta varvas E-pedaalilt ning Nissan Leaf hakkab pidurdama, samal ajal akusid elektriga laadides. Pidurdus toimib sujuvalt, kuni seismajäämiseni. Teine pedaal on säilinud ning kasutatav hädapidurduseks. Seega, uuesti autokooli minema ei pea!

TAVALISEM VÄLIMUS

Uus Nissan Leaf näeb välja vähem silmatorkav, kui selle eelkäija. Auto esiosa sarnaneb Micraga, kuid mõõtudelt on auto muidugi suurem.

Elektrilisust rõhutab sinakat tooni plastik esitulede vahel. Varasemal mudelil asusid esituled sarnaselt Note’le kõrgel, peaaegu A-piilarite küljes. Nüüd on tuled nihkunud lutsukivina asfaldisse vajuva kapotiga koos märgatavalt allapoole.

Eestvaades saadav üldmulje jätab seetõttu autost pisut altkulmu põrnitseva sportlase mulje. Elekter nalja ei mõista, eriti valgusfoori tagant kiirendades. Kiirendus on uuel Leafil 110 kW/150 hj ja 320 njuutonmeetrilise pöördemomendiga ilmselgelt parem, kui eelmise mudeli 11,5 sekundit (80kW/109 hj/254Nm).

Kuid mikskipärast ei leia uut numbrit veel Eesti ametlikest allikatest. Ameerika Ühendriikide müügimaterjalides leiduvad andmed lubavad kiirenduseks 0-60 mph (96,56 km/h) 7,9 sekundit. Mis oleks päris hea areng.

Tagatuled oli eelmisel põlvkonnal  lahendatud huvitavate, lancialikult elegantsete ülalt alla joontena. Uues versioonis embavad bumerangikujulised tagalaternad luukpära külgesid.

Auto tagumine ots nägi eelmisel mudelil külgvaates välja nagu kojamehe käest labidaga saanud elevant. Uue Leafi tagapaled on… tavalised. Elektrilisele jõuallikale viitab sinine sportlikku difuusorit meenutav plastikriba tagastange allservas.

Nissan Leafi välismõõdud on muutunud vähe – kõige olulisemad on auto kõrguse vähenemine 1 cm ja kogupikkuse suurenemine 4,5 cm võrra, teljevahe on jäänud millimeetri pealt endiseks. Tühimass 1490 kg, ja pagasit saab kaasa vedada 435 liitrit. Auto sisemuses aga domineerib Nissani moodne tuulelohe-stiilis sisedisainikeel.

E-AUTOTÖÖSTUSE TULEVIKUPERSPEKTIIV

Uus Nissan Leaf astus ajakirjanike ette Põhjamaade Tesla-pealinnas Oslos. Särtsmobiili esitlus võis kõrvaltvaatajatele paista kui elektriusku trollide töökoosolek.

Uue Leafi näitamise kõrval tehti kiirülevaade ka tulevikku vaatava “Nissan Futures 3.0” programmi üksikasjadest. Programmi peamine ambitsioon on elektrisõidukite liidestamine nutika elektrivõrguga. Nissani koostööpartnerid Inglismaal ja Taanis on juba mõne aasta katsetanud spetsiaalset elektrivõrgust autosse ja autost võrku elektri liikumist toetavat laiatarbeseadet.

Oslos esitleti ajakirjanikele kodust akupanka, mis tulevikus võimaldab salvestada energiat voolivõrgust ja/või päilesepaneelidest ning seda kasutada kodumajapidamises, auto laadimiseks või teoorias ka võrku tagasi müüa. Selle seadmega ei saa autost elektrit ei seadmesse, võrku ega koju. Nissan on süsteemile nimeks andnud Xstorage. Tesla sarnane lahendus kannab nime Powerwall.
MÜÜGIROBOT NISSAN LEAF: JAH, JUST NIMELT!

Tulevikus saab autoomanik näiteks kodus või büroos kõrge elektri turuhinna perioodil juhtme otsas jõude istuva Leafi oma huvides müügirobotina tööle panna. Las müüb akudesse talletatud elektrit neile, kel seda parajasti rohkem vaja on ja kes selle luksuse eest on valmis ka maksma.

Ehkki elektri hind kõigub ka Eestis päris arvestatavates piirides (~20-60 €/MWh), on see siiski suhteliselt odav. Saksamaal ja Taanis on kWh hind 2-2,5 korda kõrgem, seega ka loodetav kasumlikkus suurem. Ja isegi kui kasumit ei saa, siis osa auto elektrikuludest võiks seade tagasi teenida küll. Seliine tulevikuväljavaade paistab igati tore.

V2G – ESIALGU VAID VÕRGUETTEVÕTETELE

V2G vehicle to grid ehk seade mis lubab auto akud ühendada vooluvõrguga on Nissanil samuti töös. Esmalt pakutakse seda vaid võrguettevõtetele, kuna tehnoloogia on keeruline ning kallis. V2G saab voolu kätte vaid alalisvooluna läbi CHAdeMO pesa.

Olulise osa V2G seadmest moodustab tarkvara, mille abil ajastatakse sõitmiseks nõutud elektrikoguse olemasolu. Kui akus särtsu üle jääb, siis liigsed elektronid saadetakse nutivõrku tööle.

Seega ei ole nii et omanik tahab teatrisse sõita, aga Leaf laiutab õues käsi, ise punastades, „just müüsin viimase elektroni võrku ära ja täna sõita pole lootust. Vaja laadida, 5 ja pool tundi koduse laadijaga.“

TULEVIKUS LEAFI AKU KA ERAMAJA VARUTOITEKS

Nissan väidab, et juba eelmise põlvkonna Leafi aku suudab katta keskmise maja elektrivajaduse kaheks ööpäevaks. Tõsi, pärast seda oma Nissaniga te kodust välja ei pääse. Vähemalt mitte enne, kui võrguelekter on tagasi ja autol aku jälle täis.

Mõeldes Eesti heitlikele ilmaoludele, sügistormidele ning taevast pangega kukkuval märjale lumele, mis elektriliine mätsib ning need töövõimetuks muudab, on seegi tulevikuväljavaade igati positiivne: kahe päevaga saab üleriiklik elektrivõrk ehk ikka korda, kui aga samal ajal on olemas varuaku n-ö oma autolt, pole mureks põhjust.

IDEE POLE UUS, AGA ARENDUS ON VÄGEVAM

Nissani idee näib sarnanevat Tesla Powerwall 2 süsteemiga, mille hind koos 14 kWh akudega algab 6200 $ (+ paigaldus). Esimeste Nissani arendatud inverterite maksumuse kohta täpseid numbreid välja ei öelda, sest pole teada, millal need kasutusele võetakse, aga loota võib, et hind on inimlik.

Nissani xStorage nime kandvas akupakis sisaldub 4,2 kWh jagu akuelemente ja selle hinnaks on nimetatud umbes 4000 eurot (+ paigaldus). On teada, et xStorage akupakke on Inglismaal tarnitud kahes versioonis – nii tuttuutena kui ka Nissan Leaf elektriautodelt mahamonteeritud kasutatud (ja odavamate!) akudena. 100% ja käegakatsutav korduvkasutus, respekt!

Tutvustusüritusel demonstreeritud uue V2G seadme prototüüp on varustatud juba seesmise akuga. Seda, millal seade võiks seeriatootmisse jõuda, Nissan esialgu ei ütle.

Mis on kogu selle akude uus-ja taaskasutuse, uudsete kodulahenduste jms suurem mõte? Nissan arendab erinevaid skaleeritavaid ning omavahel sobivaid energiakasutuse pusletükke, mis võiks tulevikus suuremat energia kokkuhoidu anda.

Ma ei imestaks, kui mõne aasta pärast Nissani müügisalongi astudes saab sealt koos autoga valida ka koduseadmeid ning miks mitte ka intelligentselt “puslesse” sobituvat kinnisvara.

Nissani kasutatud akudel (1160 tk) põhinevat süsteemi kasutab näiteks Amsterdami 68 000 külastajat mahutav staadion (meie A. Le Coq Arena mahutab 15 000-l 25 000).  Akud tagavad hädaolukorras varutoite, suure energiavajaduse korral annavad lisavõimsust ja kokkuvõttes hoiavad kokku jooksvaid kulutusi.

Energiat salvestatakse akudesse elektrivõrgust siis, kui selle hind on madal. Äri on äri ja kui just maksumaksja raha toel seda süsteemi püsti ei pandud, siis järelikult on sellise varubaasii ehitamine ja hilisem kasutamine Hollandis rahaliselt rentaabel.

This slideshow requires JavaScript.

 SUUPÄRANE HIND

Tutvustusperioodil maksab uus 40kWh Leaf praeguse hinnakirja järgi 38 900 eurot. 100 ja rohkem lisandunud kilomeetrit sõiduulatust, moodsad ja nutikad juhiabilised teevad uuest Leafist praegu turul olevate särtsukate seas ühe ahvatelvama sõiduki.

Konkurentidele pilku heites: näiteks Kia Soul EV tavahind on Leafist 1000 euro jagu suurem ning Volkswageni populaarse E-Golfi hind ületab juba maagilise 40 000 piiri. Nimetatud sõidukite sõiduulatus maagilist 300 km piiri ei ületa. Uus Nissan Leaf saab sellega üsna tõenäoliselt mängleva kergusega hakkama.

Meedia ja pildid: Andres Kruus, tootja

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.