Keraamiline kate on automaailmas praegu kuum trend. Kui su autol pole keraamikat peal, pole sind olemaski. Aga nagu ikka – inimlik rumalus ja usk tasuta lõunate olemasollu võib keraamilise joovastuse kiirelt autoomaniku õudusunenäoks vormida. Veebikonstaabel ja autoentusiast Andero Sepp kirjutab oma loo
Keraamiline kate on praegu trend number üks. Sama populaarne näib olevat ka igasuguse eluks vajaliku ja vähem vajaliku tellimine odavlehtedelt interneti kaudu.
Ja samamoodi nagu erinevates vahatamise-keraamikaga katmise teenust pakkuvates käitistes võib saada erineva kvaliteediga või sootuks ilma kvaliteedita teenust, võib vabalt tünni saada ka interneti kaudu toodet tellides.
Halva kvaliteedi kibedus annab auto värvikattel ja rahakotis tunda veel kaua pärast seda kui odava hinna joovastus on möödunud.
Silmjõllitamist sajast alga!
Vaadates autokeredele mõeldud keraamiliste kaitsete hinda, siis üldiselt tuleb alustada silmjõllitamist vähemalt 100 euro kanti jäävate hinnalipikute juurest, pigem aga tuleks piielda veelgi kallimaid hindu.
Ei ole imestada, et korraliku keraamilise kaitsetöötluse hind ulatub teenusepakkujate juures kaugele sadadesse eurodesse, sest aine hinnale lisandub muidugi kõik muu – põhjalik pesu, enamasti ka kerge poleerimine.
Seega on täiesti inimlikult mõistetav, et eBay või Alibaba/Aliexpressi 5-eurone pudel tekitab keraamikahuvilisel tohutu ahvatluse krediitkaarti luftitada.
Ja me endiselt ei räägi lillepottidest ega saapapaarist vaid auto kerele, lakipinnale kantavast täiendavast õhukesest keraamilisest kihist, mis värvipinda täiendavalt kaitseb ja toredaid omadusi evib – näiteks ei võta see külge mustust ning vesigi veereb ludinal maha.
Ja kui natuke videot põrnitseda, tundub elu veel ilusam. Keraamika täidab kõik kriimud ja muud ebatäiused ning auto näeb välja nagu oleks see just värvikambrist välja veerenud. Kes ei tahaks siis endale ilusat, läikivat autot!?
Julge hundi auto on sile
Minus tekitas see loomulikult ka kiusatuse, tellisin 2 pudelit “kuulsat” ainet Mr Fix 9H pärast seda kui nägin fotosid ühest sama ainega kaetud Audist. Säras ilusti, paistis et ka mustus ei jää nii hästi külge.
Pudelid saabusid mulle talvel, seega auto kallale kohe ei roninud vaid otsustasin ennast harida, enne kui auto tundmatu ainega üle valan. Muide, jätke siinkohal meelde see, et asjad saabusid talvel.
See otsus, ennast harida, sai muidugi viimaseks katalüsaatoriks eelnevalt vaikselt kulgenud sündmuse ahelas ning kukutas mu lõplikult car detailingu ning autokosmeetika põhjatusse ent imelisse kuristikku aga sellest äkki kunagi hiljem.
Teadmine, et korralik keraamika eeldab korralikku ettevalmistust oli mul juba eelnevalt olemas. Aga internet oli täis õnnelike ostjaid, kes sisuliselt lasid auto keset põldu survepesuriga üle ja seejärel keraamikaga katsid.
Auto sai neil tõesti puhas ja särav! Fantastiline! Või nagu kaasaegne (noorte)folkloor ütleb – much wow, such nice!
Kõik ei ole päike, mis tõuseb
Mida sügavamale teemasse kaevusin, seda enam tundus, et asi ei klapi. Saades selgeks peamise protsessi keraamilise pinnakatte pealekandmisel asusin katsetama tellitud tootega. Ohvriks said erinevad kodused asjad, sest ilm ei soosinud autohooldust.
Kuna ainega kaetakse ka autoklaase siis esimesena sai keraamilise katte praeahju klaasist ukse välispind (seda on äraütlemata tülikas puhastada!) lootuses, et mõni plekk vähem sinna edaspidi külge hakkab.
Kasutusjuhendit ainel kaasas polnud, seega toimisin nii nagu Youtube’is õpetati. Kaasas olnud klotsile mässisin kaasas olnud lapikese ümber, lisasin paar tilka ainet ja katsin sirgete liigutustega, horisontaalselt ning vertikaalselt, kogu pinna ainega.
5 minutit lasin keraamikal taheneda ja seejärel poleerisin mikrofiibriga üle. Ülilihtne, ja kuna eelnevalt selle ukse ära puhastasin, siis tõesti säras. Naine oli päris rahul ja tekkis tunne, et võiks kandideerida aasta abikaasa tiitlile. Heh!
Igatahes, 24h hiljem katsetades ei tahtnud vesi sealt ukse pealt päris hästi ikka maha tulla ning ka sõrmejälg jäi pinnale näha. Tulemus oli pehmelt öeldes nõrk. Proovisin ainet veel kõikvõimalikel erinevatel pindadel ning tulemused oli ikka väga kesised.
Hüdrofoobsuse osas võin öelda, et isegi ArmorAll Shield nime kandev ja 6 aastat vedelenud vedelvaha andis parema tulemuse kui nimetatud keraamiline kate.
Lõpuks otsustasin teha katse: panin tilga MrFix9H lakitud pinnale ja tahtsin näha, kunas ja kuidas see tilk taheneb. 8 tundi hiljem oli see veel täitsa vedel, 16 tundi hiljem jäi laiali aetud aine samuti sõrmele, mitte aga pinnale pidama.
Ühesõnaga aine ei tahenenud nii nagu seda peaks õige keraamika tegema. Siit tekkis kahtlus, kas tegemist võib olla liiga lahja seguga?
Liiga palju võimalusi tünni saada
Kui pudelis olevast ainest oli alles umbes 20% (ülejäänud 80% lasin ära aurustuda) siis asja sooritusvõime paranes märgatavalt aga korralikule vahale jääb minu silmis ikkagi alla.
Lõpuks jäin küsimuse ette, et miks ta siis toimib osadel kasutajatel nii hästi? Kas need on turundustrikid ja ostetud artiklid? Või on mõni objektiivne põhjus, mis aine riknemise tingis? Või sain ma interneedusest tellides hoopiski võltstoote?
Annan endale aru, et suur hulk internetis leiduvast on kindlasti manipuleeritud kraam, mille objektiivsusele võiks paljutki ette heita.
Samuti on võltskaubad, maailmas õitsev ärivaldkond ning kuigi riigid ja originaaltoodete tootjad pingutavad usinalt nende välja juurimise nimel, vohab võltskaubandus isuga.
Tõsi, võltsitud tooted võivad vahest olla isegi täitsa kasutatavad, aga pigem on võltskauba odavam hind tingitud orjapidamisele sarnaselt ekspluateeritud tööjõu kasutamisest, kehvematest materjalidest või siis üldse ainult välisest sarnasusest originaaltootele. Seega reeglina kannatab just tarbija – odavamal hinnal on reeglina ikka põhjus ka.
Tünn ja shelf-life
Aga peamine põhjus miks keset põldu autot keraamikaga katval tegelasel jääb auto särav on tõesti selle ainega töötlemise tulemus.
Esiteks sisaldab antud aine siiski keemiat, kuigi ma ei ole keemik siis aine põlevuse ning lõhna järgi pakuks, et (originaal)toote lahjendamiseks on kasutatud mingit liiki lahustit ning nii on saadud rohkem toodet, mida kannatab ahvatluste küüsi langenud ja odava hinna joovastuses autohuvilistele turustada.
Eks tarbijat petta on üsna lihtne, sest aine peale kandmine eeldab auto korralikku pesemist, seejärel auto kuivatamist ja lõpuks auto puhastamist võimalikku lahustit sisaldava ainega ning mikrokiud lapiga.
Ainuüksi nii toimides saab ka särava auto – isegi ilma keemiata. Kui võtta appi veel mõni kiirvaha, ei tee kogenematu silm kuidagi vahet, kas autot on töödeldud nn keraamikaga või ainult pestud ja kaetud kiirvahaga.
Küsimus ongi nn eriefektis ja efekti kestvuses. Olen tundide kaupa vaadanud konkreetse toote kohta videoid ning ei ole võimalik, et efekti pole ja et aine iseenesest kehva oleks. Liiga palju kasutajate tagasisidet ning kogemus.
Seega, ilmselt sain oma 5 euro eest ilmselt tünni ning lahjendatud, võltsitud toote. Hinnale vastavalt. Kaevata ei ole midagi ega kedagi, sest Eesti tarbijakaitse reeglid maade ja merede taha ei ulatu. Ja kes tegelikult üldse müüs?
Kuid on veel üks võimalus. Suur osa keemiat läheb tuksi, kui ta külmub, kui seda hoitakse valedes tingimustes või kui see lihtsalt vananeb – ka niisama seistes (shelf-life). Vaata mõnikord pakendi infolehte, mida vaadata soovitatakse. Väga tihti hoiatab see: “do not freeze”
Kuna pakk saabus talvel, lennukiga, siis on väga suur tõenäosus, et mingis paki liigutamise ahelas võis see lihtsalt ära külmuda ja seeläbi rikneda – ei ole soe ei lennuki kõhus ega õues -10 kraadi juures, kui pakid kuhugi laadimist-liigutamist ootavad.
Aga samas kui lasin ainel natuke “kontsentreeruda” lahusti välja aurutamise teel, siis efekt paranes? Ei tea. Arvan ja mõtisklen.
Meid in tsaina
Kindlasti loeb seda artiklit ka mõni selline inimene, kes kattis ise (lasi katta, on katnud kliendi autosid) sama ainega ning võib anda oma parema käe pandiks, et see aine teeb mida ta lubab.
Probleem on lihtsalt selles, et kui on valida sama toode müüjalt nr 1 hinnaga 5€ pudel või müüjalt nr 2 hinnaga 15€ pudel, siis tuleb tikutulega otsida “lolli”, kes läheb kolmekordset hinda maksma tema jaoks täpselt sama asja eest.
Ehk siis ilmselt on väga suur osa made-in-china müügikanalites liikuvast kraamist lihtsalt õige toote lahjendatud versioonid ning õige toote saamiseks tulebki seal bingot mängida.
Seda toodet võiks nimetada ka Härra Parandan (Seda) Üheksa Tundi, sest olen siit-sealt kuulnud õudusjutte päris töökodadelt, professionaalidelt, kes seda Hiina imet on pidanud auto pealt maha poleerima, sest laki peale tekkis sellest hägune kiht ning auto ei säranud enam üldse nii nagu peab.
Eelnev lühidalt: esmapilgul hiilgav kuld võib osutuda spreivärvitud kiviks mille uuesti särama löömine võib osutuda väga ressursimahukaks (ajalises ja rahalises mõttes) tegevuseks.
Kuidas aga üks korralik keraamiline kate välja näeb, võib vaadata näiteks Infospa lehelt.
Toimetas: Uku Tampere. Kaanepilt kah Uku