Reede, 20. detsember 2024
Veokijuhid ei rõõmusta Tesla Semi veoki üle kohe mitte. Arvata on, et võimalus, jääda tööta mingi kobaka robotauto pärast, ei paista just roosiline. Etteheiteid on teisigi: sõiduk on liiga võimas, ja liiga lühikese sõiduraadiusega.

Lisaks teedrajavatele elektri-sõiduautodele on Tesla juba pikalt viimistlenud oma elektriveokit, mis toodi avalikkuse ette paar nädalat tagasi. Veok on kavandatud samamoodi suutlikkust silmas pidades nagu Tesla sõiduautodki ja nii peaks see kiirendama ilma koormata umbes viie sekundiga sajakilomeetrise tunnikiiruseni.

TÄHTIS POLE VÕIMSUS VAID SÕIDUULATUS

Veoki “minek” on niisiis traditsioonilise diislil töötavaga konkurendi omaga võrreldes hoopis omaette klassist, kuid veokijuhid ei paista uudisest eriti vaimustuses olevat.

Suurbritannia väljaanne Autocar intervjueeris kohaliku veokijuhtide ühenduse Road Haulage Association esindajat Rod McKenzie’t, kellel oli Tesla Semi kohta öelda nii mõndagi.

Veoki jõudlusenäitajatel ei ole tema hinnngul autojuhtide jaoks mingit tähtsust, kuid see-eest on suureks probleemiks laadimispunktide vähesus ja lühike sõiduulatus.

Veokite maksimumkiirus on piiratud 90 km/h tempoga, mis muudab McKenzie arvates suurepärase jõudluse vähem relevantseks. Britt tundub aga unustavat, et hea kiirendus hõlbustaks veokijuhi elu oluliselt – sa ei jää kunagi kellelegi jalgu!

Tesla veok peaks suutma laadimise järel sõita 800 kilomeetrit, mis on sõiduautodega võrreldes tõeliselt ilus number. See on siiski tunduvalt väiksem, kui kaasaegsetel diiselveokitel, mis suudavad läbida korraga poolteist tuhat kilomeetrit.

INFRA, INFRA, MILLAL SINA TULED?

Väiksem sõiduulatus tähendaks üsna sagedast laadmispunktide külastamist. McKenzie küsibki retooriliselt, kus need laadimispunktid asuvad?

Laadimisvõrgustik ei ole Suurbritannias kuigi arenenud ning uskuda, et see koos Tesla Semi veokiga nipsust tekib, on sinisilmne.

Lisaks kulub laadimisele ohtralt aega võrreldes diiselautode tankimisega. Viimane on suurest kogustest hoolimata üsna kiire protsess.

Tesla juht Elon Musk on lubanud veokitele pooletunnist laadmisaega, mis võib olla mõnede juhtide jaoks olla liiga pikk. Nende igapäevases töös on aeg raha, ja aega soovitakse kulutada pigem teel olemiseks.

KÕIK POLE VINGU VÄÄRT

Veokijuhid õnneks siiski ainult ei vingu. Tesla veokiga peaks saama säästa aega ka täis koormaga tehtavates kiirendustes. Mis omakorda tähendab turvalisemat liikluskeskkonda.

Nimelt lubatakse, et auto kiirendab ka 36 tonnise lastiga umbes 20 sekundiga sajakilomeetrise tunnikiiruseni, mis säästab ka veoki järel tulevate sõiduautode juhtide närve.

Rod McKenzie väitel on veokijuhid konservatiivne seltskond, kes ei soovi vahetada lojaalset diiselmootorit täiesti uut tehnoloogiat esindava elektriveoki vastu.

Tesla pidevad kahjumid ei pruugi samuti usaldust suurendada, kuid keegi peab selleski mõttes esimene olema. Aeg näitab, kuidas Tesla veok argipäeva väljakutsetega toime tulema hakkab.

MILLEST NAD EI RÄÄGI

Nagu selle loo sissejuhatuses öeldud, on koer maetud hoopis teise puu alla. Veokijuhi töö on üks hinnatumaid kogu maailmas, pikamaa-juhte otsitakse tikutulega taga ning neile pakutakse istumise alla järjest mugavamaid autosid ja kätte aina rohkem raha.

Tesla Semi on üks pääsuke autonoomsete veokite seas. Tulevikus veavad kaupa “hiiglaslikud pakirobotid” ehk inimjuhita veokid. Pole siis ime, et täna üsna mõnusat elu nautivad veokijuhid on veidi segaduses ja pahasedki. Tuleb hakata mõtlema ümberõppele. Ja seda tuleb teha üsna kiiresti…

Tõlkis: Kadi Rünkla. Allikas ja meedia: Autocar, Tesla, Moottori

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.