Laupäev, 23. november 2024
Viis välismaist ja Eesti Ööbik – nende elektrirataste selga tahaks kohe hüpata ja minema sõita! Elektri jõul liikuvate jalgrataste areng on viimastel aastatel olnud vähemalt sama tähelepanuväärne kui elektriautotööstuses toimuv. Valisime välja viis kõige muljetavaldavamat välismaist e-ratast, mis meie meelest võiksid tulevikus kasutusse jõuda. Loomulikult lisasime valikusse ka ühe ja ainsa, omamaise tootja, kel elektrivelode vallas võib olla suur tulevik.

IMG_0671

Elektriautodega toimuv ei pane vist küll enam kedagi imestama, pigem põnevusega vaatama, mis juhtub järgmiseks: kes saavutab esimesena 500 km reaalset sõiduraadiust ühe laadimisega; kellel õnnestub induktisoonlaadimine massidesse tuua; kes suudab toota elektriautosid, mis ka head välja näevad?

Samal ajal kahaneb vaikselt nende inimeste osakaal, kellel on huvi, soetada isiklik sõiduauto ning kasvab järjest nende hulk, kes tahaksid jalgratast – aga mitte lihtsalt kondiaurul töötavat velomobiili vaid elektri jõul edasisööstvat kaherattalist, mis näeks välja elegantne ja “päris” jalgratas, aga vähendaks kõvasti kasutaja jalavaeva. E-ratas on kaherattaliste möödapääsmatu tulevik, samamoodi nagu ei peata miski elektriautode võidukäiku.

USA uuringufirma Navigant Research ennustab e-rataste müügikasvu 32 miljonilt rattalt aastal 2014 vähemalt 40 miljonini aastaks 2023. Ja kuna nõudlus muudkui kasvab, tegelevad rattatootjad, iduettevõtteist suurkoproratsioonideni, järjest uute elektrirataste turuletoomisega. Ja need pole lihtsalt jalgrattad vaid sõidukid, millel on küljes uhkesti kellasid ja vilesid, nutiäppe ja navigeerimisseadmeid, mis teevad jalgrattasõidust nauditava tehnoloogilise teekonna.

Rivistasime üles viis välismaist e-ratast, mis meie meelest võiksid tootmisse jõuda

[dropcap]GI FLYBIKE[/dropcap]ratas, millel on oma äpp, automaatlukustus, nutifoni laadimisvõimalus ja mille saab niks-naks kokku pakkida.

Nutifoniga integreeritav Gi FlyBike on sekundiga kokkukäiv, nii saab seda muretult üsna igale poole kaasa võtta ja ära paigutada.Sellega saab muidugi sõita nagu rattaga ikka, aga elektrimootori abiga võib rattur liikuda kiirusega 24 km/h, ühe laadimisega on sõiduulatuseks ligemale 65 km. Rattal on ka USB-sisend nutitelefoni laadimiseks pedaalimisel genereeritud elektriga.

Ratta hinnaks on ligikaudu 1768 eurot ehk 2000 USA dollarit. Ühisrahastusplatvormi kaudu on võimalik vormistada eeltellimus.

[dropcap]OKO[/dropcap] See kaherattaline on uudsete e-rataste hulgas kahtlemata üks stiilsemaid ning testijate sõnul ka kergemini käsiteldavaid sõiduvahendeid.

Hollandi firma Biomega toodetud ja Bjarke Ingels’i disainibüroos KiBiSi loodud e-ratas kaalub umbes 18 kg ja see on tehtud samast materjalist nagu vormel 1 sarja autod. Ühe laadimiskorraga suudab ratas läbida kuni 65 kilomeetrit. Piirkiiruseks lubab tootja kuni 25 km/h. Erinevalt enamikust e-ratastest, mille mootor paikneb ratta tagaosas, asub OKO mootor raami keskel – nii on tagatud ühtlasem kaalujaotus.

Biomega OKO elektriratasOKO e-ratast saab tellida hinnaga 2033 eurot.

[dropcap]OTO CYCLE RACER[/dropcap]See elektriratas on tõestuseks, et materjalide taaskasutamine ning ajaloolise järjepidevuse hoidmine disainis võib realiseeruda kõige imelisemas võtmes. RaceR sõidukiiruseks on 24 km/h, ühe laadimisega on sõiduulatuseks ligemale 65 km.

Rattal on ebaharilikult suur esituli, mis annab selle niigi isepäisele välimusele pisut mootorrattalikku vunki, kuid tule peamine eesmärk on mõistagi hästi teed valgustada. Lisaks on Oto Cycle RaceR rattal suur LCD ekraan, mis kuvab infot aku ja sõiduandmete kohta.

Oto Cycle RaceR Eesti Ööbik
Oto Cycle RaceR’i hind ei ole veel teada.

[dropcap]GENZE[/dropcap] Selle e-ratta aku on samasugune nagu Tesla Model S-l. GenZe e-ratastel on kasutusel samasugused Samsungi akud nagu Tesla Model S-l. GenZe e-rattal on kaks sõiduversiooni – pedaalimine mootori toel ja edasiliikumine ainult mootori jõul. Abimootori funktsioonis lülitub mootor automaatselt tööle, kui pedaale vändata ja annab rattasõidule hoogu juurde.

Kerge aku paikneb raami keskosas ja seda saab laadimiseks kergesti eemaldada. Laadida saab seda aga igast tavalisest pistikust ja täislaadimine võtab aega 4 tundi. Ainult mootori jõul sõites arendab ratas kiirust kuni 32 km/h. Ka sellel e-rattal on LCD-ekraan, mis annab infot sõidukiiruse ja erinevate sõidufunktsioonide kohta ning võimaldab leida sobivaid seadeid.

GenZe rattaid toodab Mahindra,  India auto-ja masinatööstuse hiid; ettevõte, mis hiljaaegu ostis ära maailmakuulsa Pininfarina disainibüroo. Mahindra on suuna võtnud uudsete tootearenduste rakendamisele ja GenZe elektrirattad on üks neist.

genze-sport-e101-electric-bike-review-lbox-1200x600-FFFFFF

Hetkel on saadaval kaks varianti: e101 Sport e-Bike ja e102 Recreational Riser e-Bike, mõlema hind on ligikaudu 1335 eurot ehk 1500 USD. 

[dropcap]FORD MODE:FLEX[/dropcap]See on nutikas elektriratas, mis suudab märgata teekonarusi ja nende eest ratturit ka hoiatada. Selle saab mugavalt autos kaasa võtta, sõita nii linnas kui maastikul. Tegu on ühe põnevama tootearendusega, mis ilmestab Fordi valitud suunda, pakkuda inimestele nutikaid transpordi terviklahendusi (näiteks auto tagumine ratas monoliikuriks jne.).

Fordi uusim elektriratta kontseptmudel MoDe:Flex pakub nutitelefoni ühendamise võimalust, nii saab rattur telefoni abil planeerida teekonda, vaadata ilmateadet, kasutada fitness-rakendusi ja saada liiklusinfot. Ratast saab mugavaks ärapaigutamiseks hõlpsasti kokku klappida.

Fordi väitel ühendub ratas ka Apple´i nutikellaga ja hoiatab niiviisi vibreerides ratturit teeaukude eest, kuid täpsemat selgitust selle tööpõhimõtte kohta ei paku.

https://www.youtube.com/watch?v=xap3vEfbuF4

Teada ei ole ei MoDe:Flex e-ratta hind ega ka müügi algus.

[dropcap]ÖÖBIK[/dropcap]No ja otse loomulikult lisame siia nimistusse uhkelt ka omamaise Ööbiku! Eestlaste mõeldud fatbike-elektriratas peaks sel kevadel tegema läbi uuenduskuuri ja röövikust peaks saama liblikas – kergem, kaasaegsem, nutikam elektrivelo, mis sõidab mõnuga nii linnas kui kõige keerulisemal maastikul.

Raam CR-MO teras
Esirumm Novatec suletud laagritega
Tagarumm mootor nominaalvõimsus 750 W
Juhtimisalgoritm väändemomendiandur
Pöiad topeltpöid must
Rehvid Kenda Juggernaut 26×4.5″
Pidurid Shimano SLX hüdraulilised ketaspidurid
Käiguvahetaja Shimano ZEE 10 käiku
Tagumised hammasrattad 11-36 hammast 10 käiku
Esimene hammasratas eriprofiiliga 34 hammast
Aku Samsung 36V 14.5 Ah
Tuled 2000 Im leed esituli

Erinevalt enamikest teistest elektriratastest, mõõdab Ööbik sõitja pedaalimise tugevust ning paneb siis vastavalt võimsust mootoriga juurde. Seega on ratta kasutamine lihtne, mugav ja ohutu. Väändemomendi anduri kasutamine säästab ka akut, sest mootor töötab vaid siis, kui seda vaja ning teeb sõitmise veel rohkem nauditavaks.

Ööbiku Fatbike uudismudel on kevadest mudelivalikus hinnaga ligikaudu 2700 eurot.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap]Meie valikust tundub olevat kõige suurem potentsiaal eeloleval kevadel sõitu jõuda Eesti Ööbikul ja Mahindra GenZe ratastel. Põnevaid ideid pakuvad paljud e-rataste arendajad, kahjuks jõuab neist tootmisse ikka veel liiga vähe.

Turg on esialgu äraootaval seisukohal, inimesed on harjunud, et jalgratas – see on midagi, mida sa oma lihaste jõul edasi liigutad. Ilmselt paljud ratturid isegi ei küsi endalt, kas peaks kaaluma e-ratta ostmist – jalgratas, kui ta on hea, on enam-vähem igavene liiklusvahend. Kõiki osi saab vahetada, moega kaasa joosta on päris mõttetu… mis see e-ratas siis ikka nii oluliselt ägedam on, kui tavaline ratas?

Elektrirattad hakkavad suure tõenäosusega rabama ostjaid hoopiski sellest segmendist, kes varasematel aastatel on kaalunud väikese linnaauto soetamist. Mugavalt, kiirelt ja natuke trenni tehes, ummikutest sõltumatuna kohale jõudmine võib olla vaat’ et kõige kõvem argument, miks eelistada ratast autole.

Eks me näe. Igatahes, Ööbiku uusversiooni ootame küll juba silmad pikad peas, sest meie proovisõit esimese mudeliga kujunes talve hakul parajaks võistluseks –  ja paraku võitsid operaator ja helimees, sest naisterahvad teadagi on viisakad ja vaoshoitud. Aga sõidurõõm, mida Ööbik pakkus, on Accelerista videost kenasti näha.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.