Volvo plaan, alustada 2017. aastal Drive Me pilootprojektiga, mille raames jõuab Rootsi teedele 100 isejuhtivat autot, on veidi muutunud. Detsembris anti Göteborgis kahele perele üle kaks esimest XC90 noobelmaasturit, mis on varustatud leibkonna harjumuste anaüüsimist võimaldava tehnoloogiaga. Tulevikus kasvab projektis osalejate arv sajani.
2015. aastal käis Rootsi autotootja välja ambitsioonika plaani, testida isejuhtivaid sõidukeid päriselus, jagades 100 autonoomsete juhiabidega varustatud XC90 noobelmaasturit Rootsi peredele ning sama palju autosid ka Ühendkuningriikide ja Hiina testperedele.
Osalejate ülesanne kõikjal on lihtne: katsetada Volvo isejuhtivaid tehnoloogiad. Uudne tehnika peaks olema võimeline võtma 100-protsendiliselt juhtimise üle, valima ise teekonna ja sõitma sihtkohta teeolusid ja ümbritsevat liiklust jälgides.
Volvo kinnitas, et juht võib samal ajal kui auto neid sõidutab roolist lahti lasta ning kasvõi raamatut lugeda. Isejuhtiv XC90 on võimeline adekvaatselt otsuseid langetama ja liikluses osalema. Sõiduki autonoomsustase vastab SAE neljandale tasemele.
Katses osalema valitud leibkondadel tuleb isejuhtivat sõidukit siiski veel oodata. Esialgu on kasutusel 2.taseme poolautonoomsed Volvo XC90 noobelmaasturid, samad, mis müügil nii Euroopas kui Ühendriikides.
ROOTSI PERED AITAVAD VOLVOL ISEJUHTIVAID AUTOSID ARENDADA
Volvo on pilootprojekti otsustanud üles ehitada teistpidi: alates detsembrist aitavad pered, kes osalevad “eluskatses”, Rootsi autotootjal isejuhtivaid autosid arendada. Pered testivad Volvo autosid Göteborgi üldkasutatavatel teedel ning annavad oma muljed edasi Volvo inseneridele.
Esimesed kaks perekonda, Hainid ja Simonovskid Göteborgi piirkonnast, on saanud kätte Volvo XC90 noobelmaasturid, millega nad osalevad Drive Me projektis. Järgmisel aastal lisanduvad veel kolm perekonda ja järgneva nelja aasta jooksul osaleb projektis kuni 100 inimest.
Perekond Haini moodustavad Alex ja Paula (45-aastased), ning nende tütred Filippa (17) ja Smilla (14). Hainid olid esimene pere, kes varem sel aastal valiti osalema projektis Drive Me.
Nüüd liituvad nendega Sasko Simonovski (44) ja tema naine Anna (41), ning nende lapsed Elin (10) ja William (8). Projekti edenedes lisanduvad järgmised pered.
https://www.youtube.com/watch?v=IaMrVRi0vsE
TAVAELU ANNAB HINDAMATUT TAUSTATEAVET
Mõlemad perekonnad annavad Drive Me projektile hindamatut teavet, lastes inseneridel jälgida oma igapäevast autokasutust, kui nad sõidavad tööle, viivad lapsi kooli või käivad poes.
Volvo kavatseb täisautonoomse auto müügile tuua aastaks 2021 ja andmed, mida saadakse Drive Me projektist, on nende isejuhtivate autode väljatöötamisel määrava tähtsusega. Drive Me pilootprojektis katsetavad osalejad erinevas arendusjärgus juhti abistavaid tehnoloogiaid.
“Selles projektis osalemine on suurepärane,” ütles 45-aastane Alex Hain. “Meil on võimalus olla osaline sellise tehnoloogia väljatöötamisel, mis hakkab tulevikus elusid päästma.”
Perede käsutuses olevad Volvo XC90 maasturid on varustatud Volvo kõige uuema juhiabi tehnoloogiaga ning hulga kaamerate ning sensoritega, et jälgida inimeste käitumist ja anda autole teavet tema ümbruse kohta. Koosõppimise tulemusena peaks sündima isejuhtiv auto.
“Drive Me on Volvole oluline uurimisprojekt,” ütles Henrik Green, Volvo Cars’i Teadus-ja Arendusosakonna vanemasepresident. “Kavatseme nende perede kaasamisest palju õppida ning kasutame nende kogemusi meie isejuhtiva tehnoloogia kujundamisel, nii et aastaks 2021 saame pakkuda oma klientidele täisautonoomse auto.”
AUTO SAAB JÄRK-JÄRGULT ROHKEM ÜLESANDEID
Esimeses etapis hoiavad sõitjad XC90 testautos käed roolil ning hoiavad kogu aeg kontrolli juhtimise üle enda käes. Ent järk-järgult tutvustatakse kõigile Drive Me projektis osalejatele järjest rohkemate juhiabifunktsioonidega autosid, seda peale eriväljaõppe saamist.
Isegi siis toimub nende järjest enam isejuhtivate autode testimine kontrollitud keskkonnas Volvo Cars’i turvaeksperdi juhtimise all. Ühtegi uudset tehnoloogiat ei võeta kasutusele kuni ei olda täiesti veendunud selle ohutuses.
See tähendab, et Volvo Cars jätkab oma isejuhtivate autode väljatöötamist sama hoole ja põhjalikkusega, mis on aidanud tal saavutada oma positsiooni mõnede maailma turvalisimate autode tootjana.
OODATUST ROHKEM LAHENDAMIST VAJAVAID KÜSIMUSI
Marcus Rothoff, Volvo isejuhtivate sõidukite programmi juht rääkis ajakirjale Automotive News Europe antud intervjuus, et pilootprojekti käigus on ette tulnud ootamatusi:”Osa asju, millest arvasime, et nende lahendamine saab olema keeruline, on saanud lahenduse kiiremini kui lootsime. Samas on valdkondi, kus näeme, et on vaja kaevuda senisest sügavamale.”
Volvo seisab silmitsi tõsise isejuhtimise-buumiga luksusklassi sõidukitootjate seas. Ja jutt ei käi vaid Teslast. 2. ja isegi 3. autonoomsustasemega autosid toovad järjest müügile nii Audi, Mercedes-Benz kui ka General Motors.
Volvo otsus, panna tavainimesed järjest rohkem isejuhtimist võimaldavate autode rooli võib tunduda asjatu ettevaatusena ning – kui konkurentidel kulgeb autonoomsete tehnoloogiate kasutuselevõtt viperusteta – tagantjärele isegi veidi naljakalt.
Samas ei tohi unustada, et Volvo on turvalisuse sünonüüm juba väga pikka aega. Riskida, et mõni tehnoloogia veab alt, ei ole tootjal plaanis. “Tasa sõuad, kaugele jõuad” pruugib isejuhtivate autode arendamises olla päris mõistuspärane soovitus.
AUTONOOMSUS KÄSIKÄES ELEKTRIGA
Volvol on plaan lähiaastatel loobuda üksnes sisepõlemismootorite kasutamisest: kõik uued mudelid saavad olema kas hübriidajamiga või täiselektrilised. Uued moodulplatvormid on loodud elektri kasutuselevõtuks ning isejuhtimise arendamine on loomulik osa Volvo kui terviku uuenemisest.
Tarkvaraarendust teeb Volvo koos Rootsi-Ameerika ühisettevõttega Autoliv, riistvara tuleb Nvidia käest. Nvidia on ühes oma varasemas avalduses teatanud, et Geely, mille all on nii Volvo, Link & Co kui kohe ka osa Daimlerist, toob täisautonoomsed autod teedele aastal 2021.
See aastanumber vastab enam-vähem täpselt Volvo plaanidele. “Isejuhtiv auto peab olema maailma kõige turvalisem auto,” ütles Rotoff Automotive News’ile. “Keegi ei osta sellist autot üksnes turvalisuse pärast. Tahetakse teada, mis on auto väärtus tervikuna. Meie pilootprojekt aitabki tegelikku väärtust leida.”
Kaks Rootsi peret ja järgnevad katsetajad saavad proovida igapäevaelu koos XC90 maasturiga, mis on varustatud tehnoloogiatega, mis täna laitmatult töötavad, aga lisaks vidinatega, mis peaksid paari aasta pärast autodele peale jõudma. Neid testitaksegi kontrollitud oludes instruktorite valvsa pilgu all.
Drive Me lõpptulemusena peaksid sündima Volvod, mis on jätkuvalt turvalisuse sünonüümiks, mis aga pakuvad võimaluse anda autole juhtimine üle seal, kus see vajalik ja võimalik.
Allikas: Volvo, Automotive News Europe. Tõlkis: Kadi Rünkla. Pilt: Volvo