Tesla Autopilot on tehnoloogia, mis võimaldab juhil käed roolilt võtta ja lasta autol end maanteel ise juhtida. See on muljetavaldav ja võimalik, et praegu saadaolevatest parim isesõitev tehnoloogia. Sellest ei pruugi aga Volvo inseneride meelest piisata.
Tesla enda sõnul on nende Autopilot isesõitvate tehnoloogiate klassifitseerimise teisel tasemel – mis on põhimõtteliselt samaväärne adaptiivse püsikiirushoidja ja sõiduraja hoidmise süsteemiga varustatud autoga. Mitmed autotööstuse eksperdid, sealhulgas Fordi tegevjuht Mark Fields, usuvad, et Autopilot on isegi kolmanda taseme tehnoloogia.
See tähendab, et auto suudab teatud tingimustes kõikide juhtimisfunktsioonidega ise tegeleda, kuid rõhk on sõnadel “teatud tingimustes”. Juht peab siiski hoidma oma tähelepanu teel juhuks, kui midagi ootamatut juhtub, kuid kuni kõik sujub, suudab auto end õigel kursil ja kiirusel hoida.
Kuid just ootamatused võivad muutuda problemaatiliseks. Volvo kokkupõrgete vältimise ala vanem tehniline juht Trent Victor ütles: „See jätab mulje, et teeb rohkem, kui tegelikult teeb.“ „[Tesla Autopilot] on rohkem nagu järelevalveta hakatis.“ Teisisõnu üritab Tesla luua pooleldi isesõitvat autot, mis näib isesõitvana.
Victori sõnul usub Volvo, et kolmanda taseme isesõitev tehnoloogia, kus juht peab olema hetkega valmis juhtimist üle võtma, ei ole turvaline ning seetõttu liigub Volvo kohe neljanda taseme juurde. Kuna juht on teoreetiliselt juhtimisest vaba, et tegeleda e-kirjadega või videot vaadata, usub ettevõte, et on ebarealistlik oodata, et juht oleks hetkega valmis juhtimist üle võtma nii, et isesõitev auto sealjuures turvaline oleks. „Meile on ettevõttena meie positsioon isesõitvate autode suhtes oluline. Soovime hoida asjad selgelt erinevad, et inimene teaks, kas ta on pool-isesõitvas või täiesti isesõitvas režiimis,“ ütles ta.
Volvo Drive Me isesõitev auto, mis jõuab järgmisel aastal avaliku pilootprojektini, ongi juba neljanda taseme isesõitev auto – see tähendab, et see mitte ainult ei sõida iseseisvalt mööda teed, vaid suudab toime tulla ükskõik millise ettetuleva situatsiooniga ilma inimsekkumiseta. Selle tulemusel ei pea inimene üldse juhtimisega tegelema. Kui midagi läheb valesti, suudab auto ise teeservale seisma jääda.
„Kui juht ei võta juhtimist üle, kui juht on uinunud või vaatab filmi, võtame me siiski vastutuse. Me ei lülita lihtsalt [isesõitvat režiimi] välja, vaid võtame vastutuse ja peatame sõiduki, kui juht ei võta juhtimist üle,“ ütles Victor. Mainimata on jäetud, et praeguses beetaversioonis (mille võimaldamiseks peavad kliendid maksma tuhandeid dollareid) võib Tesla Autopilot järsku end välja lülitada, kui sellel tekib probleem, ja juht peab kohe juhtimise üle võtma, või asjad võivad halvasti lõppeda.
Tesla ja Volvo puhul on erinevus peamiselt isesõitva tehnoloogia filosoofias. Tesla usub, et juhte saab usaldada vajadusel oma sõiduki osas otsuseid tegema, samal ajal kui Volvo soovib juhte oma isesõitva tehnoloogiaga hättasattumisest üldse hoida. Ning lõppude lõpuks ei pruugi siinkohal asi sõltuda tootjate või klientide eelistustest – seadusandjad on isesõitvate süsteemide tarbeks regulatsioonide väljatöötamisega äärmiselt hõivatud.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Kommiks tuleb seekord detsembris kirjapandud lugu ja eriti selle komm, mis võtab jätkuvalt kokku meie suhtumise isesõitvate autode võidujooksu.
Allikas: The Verge, ICN, foto: Volvo