Teisipäev, 24. detsember 2024
Volvo on löönud käed ettevõtte kodulinna Göteborgiga, et aidata linnal saada 2030. aastaks kliimaneutraalseks. Plaanis on koos luua jätkusuutlike tehnoloogiate katsetamiseks sobilikke linnapiirkondi.

Göteborgi rohelise linna tsooniks nimetatud algatuse eesmärgiks on luua Skandinaavia suurimas sadamalinnas ala, mis on täiesti emissioonivaba ning kust leiab mitmeid kliimaneutraalseid transpordivahendeid ja ühendatud infrastruktuuri.

Pärislinnas katsetamine võimaldab Volvol kiirendada tehnoloogiate ja teenuste väljaarendamist elektrifitseerimise, jagatud mobiilsuse, isejuhtivate sõidukite, ühenduvuse ja ohutuse valdkondades. Näiteks kavatseb Volvo panna katsealal käiku robottaksod, mida haldab tütarettevõte M.

„Sisuliselt alustame projekti, mille mõtteks on autode vähendamine linnas – mis on täiesti kooskõlas meie ettevõtte eesmärgiga. Seda tõestab meie investeering jagatud mobiilsuse teenusepakkujasse M-i, kes on välja arendanud tehisintellektitehnoloogia, mis suurendab säästlikkust ja parandab kasutatavust,” ütles Volvo tegevjuht Håkan Samuelsson.

“Me tahame olla kaasatud tulevikulinnade loomisse ja nende hea elukeskkonna hoidmisse. See algatus annab meile hea võimaluse seda teha ja samal ajal oma kodulinna heaolu eest vastutust võtta,“ lisas Samuelsson.

Testitavate tehnoloogiate seas on geolahendused, mis tagavad, et rohelises tsoonis sõidavad autod ainult elektrilises režiimis ja järgivad kiiruspiiranguid, ja liikluse infrastruktuur, mis suudab ühenduda autode aktiivsete ohutussüsteemidega ja jagada teekasutajate vahel informatsiooni.

„Me tahame oma teadmisi ja tehnoloogiat kasutada elektrifitseeritud, ühendatud, jagatud ja kliimaneutraalse tulevikulinna loomiseks,“ ütles Volvo tehnoloogiajuht Henrik Green. „See on võimalus eeskuju näidata, katsetades uusi tehnoloogiaid ja teenuseid päriselu keskkonnas. Me saame näidata, et kui see on siin võimalik, on see igal pool võimalik.“

Teiste võimalike näidete seas on elektrilise mobiilsuse sõlmpunktid, lihtsalt kasutatav elektriautode laadimisvõrgustik ja isejuhtivad taksod.

Kliimaneutraalsusele ülemineku peamiseks takistuseks ei ole kliimasõbralike ja nutikate tehnoloogiate puudus, vaid võimetus neid rakendada. Selline üleminek nõuab terviklikku lähenemist, mis toetab uuendusi ning põhjalikku ja pidevat koostööd kõikide osapoolte vahel.

Kuna Volvol on ka selle algatuse planeerimisprotsessis aktiivne roll, saab tagada, et see tsoon sisaldab juba algusest peale elektrifitseeritud mobiilsusteenuseid ja neid saab päriselu keskkonnas arendada, mis suurendab mõju jätkusuutlikkuse eesmärkidele.

2020. aastal on M-i tehisintellektitehnoloogia vähendanud Göteborgis ummikuid ja emissioone, sealjuures on üks M-i auto suutnud asendada kaheksat eraomandis autot. Sarnaselt Göteborgi eesmärgile vähendab Volvo pidevalt oma süsinikujalajälge ja soovib 2040. saada kliimaneutraalseks ettevõtteks. Selle saavutamiseks on Volvo 2025. aastaks seadnud mitmeid eesmärke.

Volvo soovib näiteks vähendada iga auto süsinikujalajälge 40% võrra ja kogu ettevõtte toimimisega seotud heitmeid aga 25% võrra. Kõigist müüdavatest autodest 50% peaks olema täiselektrilised, ülejäänud aga hübriidid.
Rohelise linna tsooni algatus saab alguse 2021. aasta kevadel ning kasvab ajapikku.

Foto: Volvo

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.