Aeg on muruniidukid ja suuremad aiatööriistad üle vaadata, hooldada ja käima tõmmata. Asjatundjad annavad nõu, kuidas seda teha ning selgitavad, kas ja milliseid ohte kätkeb endas biokütus mootoris.
Alates 1. aprillist on Eesti kütusemüüjad kohustatud lisama mootorikütustele biokomponenti vähemalt 6,4% energiamahu ulatuses: mootoribensiinile 95 tuleb lisada umbes 10% etanooli ning diislikütusele umbes 7% biodiislit.
Kaasaegsete niidukite, trimmerite ja muu väiketehnika mootorid on konstrueeritud selliselt, et võivad töötada ka biolisandiga kütusega.
Laiemalt levinud väikemootorite tootjad (näiteks MTD/Cub Cadet, ECHO, Briggs & Stratton, Kawasaki jpt) deklareerivad, et nende poolt toodetud jõuallikad tarbivad muretult kütust, mille oktaanarv on üle 87 ja mille etanooli sisaldus ei ületa 10%. Seega ei peaks biokütus suuri kirgi kütma.
On siiski paar reeglit, mida tasub aiatehnika puhul järgida. Väärt nõu jagavad Husqvarna Eesti järelteeninduse spetsialist Aivo Smitt ja Stokkeri tootevaldkonna juht Urmas Prints.
Loe läbi kasutusjuhend
Arvukad päringud biokütuse sobivuse kohta veenavad järelteeninduse spetsialiste, et kliendid ei ole kunagi lugenud aiatehnikaga kaasa antavat kasutusjuhendit. Teadmatusest ja siit-sealt loetud pealiskaudsest infost tulenevad eksiarvamused ongi saanud hagu alla.
Aiatehnika puhul on tõepoolest oluline enne kasutama hakkamist kasutusjuhend läbi lugeda. Juhendis on eraldi peatükk mootorikütuste kohta: millist, kuhu ja kui palju kallata võib.
Hoolda masinat korralikult
Ükski biokütus ei suuda aiatehnikale nii palju kurja teha kui hooletu peremees. Loodetavasti sai hooaja lõpus paaki jäänud kütus välja kallatud ja vahetatud mootoriõli.
Niidumasinate ja trimmerite igamehehoolduse miinimumprogrammi kuulub ka aeg-ajalt tehtav põhjalik pesu, sest kõik, mis rohuga kokku puutub, saab haiget: happeline rohumahl mõjub niidukorpusele laastavalt.
Kevadine miinimumprogramm on tehnika korraline ülevaatus. Kõik see, mis sügisel tegemata jäi – niiduterade kontroll, vajadusel teritamine ning tasakaalustamine on nüüd asjakohane korda ajada. Ka õhufiltri vahetamine kord aastas hoiab masina töökorras.
Kõige lihtsam on kalendrisse kirja panna, et masin tuleb kord aastas viia korralisse hooldusse. See maksab mõnikümmend eurot ent pikendab tööriista eluiga päris tuntavalt.
Kalla sisse õiget kütust
Vastavalt kasutusjuhendile võib enamuse tuntud tootjate tööriistades ja aiamasinates kasutada kuni 10% biolisandiga autobensiini 95. Seda vaid juhul kui biokütus ei jää masinasse seisma vaid kasutatakse mõne päeva jooksul ära.
Bensiin 98 on veidi muretum variant. See ei sisalda biokomponenti ning kahetaktiliste mootorite puhul seda õliga segades ei peaks probleeme tekkima. Bensiin 98 on biokütusest pisut kallim.
Kõige kallim, aga 100% kindla peale minek on just väikemootoritele mõeldud alkülaatbensiini kasutamine. See on kütus, kus bensiin on tavaliselt juba kahetaktilise õliga kokku segatud. Kütus on müügil bensiinijaamades ja ka tööriistakauplustes, enamasti kollastes kanistrites.
Kütus peab olema värske
95 E10 sisaldab etanooli, mis seob niiskust. Murutraktor ja trimmer võivad töötada ka niiske ilmaga, kuid neil on lihtsad konstruktsioonid, mistõttu õhuniiskus on kerge bensiini sattuma.
Pikemaajalisel hoiustamisel seob biokütus õhuniiskust veelgi rohkem endasse. See võib tekitada karburaatori töös probleeme ja korrosiooni, selgitab Aivo Smitt.
Seega on soovitav biokütus alati lõpuni kasutada, mitte jätta seda pikemalt masinasse. Paar korda unustamist ei tee masinale veel nähtavat kahju ent pikemaajaline lohakus maksab valusalt kätte.
Stokkeri tootevaldkonna juht Urmas Prints soovitab alati kasutada ainult värsket kütust: autobensiini ei tohiks üle 30 päeva hoiustada ja vana kütust ei tohi mootoris kasutada.
“Pikk seismine kas kanistris või seadme kütusepaagis pole hea, sest kütus vananeb ja absorbeerib endasse ümbritsevast õhust niiskust,” seletab Prints.
Juhul kui on kahtlus, et kütus võib masinasse kauemaks jääda, soovitab Urmas Prints kasutada oktaanarvu hoidvat lisandit ehk kütusestabilisaatorit, mille valik bensiinijaamades ja kauplustes on päris korralik:
“Kütusestabilisaator säilitab bensiini algsed omadused ning kaitseb kütusesüsteemis rooste ja korrosiooni tekkimise,” selgitab ta.
“Kütusestabilisaatorit võiks kasutada eriti 2-taktiliste saagide-trimmerite puhul. Tavaliselt valmistataksegi bensiinist ja seguõlist viis kuni kümme liitrit 2-taktilise kütust, millest hobiaedniku väiksemat sorti tarbimise korral võib jaguda hooajaks-pooleteiseks,” lisab Prints.
Kütuste kvaliteet on üleüldine mure
Urmas Prints rõhutab, et kütuse kvaliteet on oluline ka väiketehnika puhul: “Omaette küsimuseks on üleüldine kütuse kvaliteet, mistõttu soovitaksin alati kasutada kõrgema oktaanarvuga bensiini mida üldjuhul solkima ei kiputa.”
Müügil olevaid kütuseid kontrollib Eesti Keskkonnauuringute Keskus. Möödunud aastal võetud ligi viiesajast kütuseproovist leiti üheksa kvaliteedinõuete rikkumist.
Kuna rikkumisi oli peaaegu niisama vähe kui aasta varem, on keskkonnaministeerium seisukohal, et Eestis on kütuse kvaliteet jätkuvalt hea.
Siit ka soovitus: kui oled oma autole leidnud sobiva jaama, kust ostetud kütus vastab sinu kvaliteedinõuetele, tangi sealsamas ka oma väiketehnikat.
Jõudu muruniitmisel! Niitmise nippe võib lugeda näiteks ajakirjast Maakodu.
Siit saad uuesti teada, kas biokütus päriselt ka päästab maailma.