Kolmapäev, 14. mai 2025
Elektriautode ebapopulaarsus tõukas Fordi Kölni tehase töötajad streikima: esialgu kahepäevasena planeeritud seisak ei pruugi jääda viimaseks, sest ohus on tuhanded töökohad.

Kolmapäeva, 14. mai hommikul alustasid Fordi Kölni tehase töötajad Saksamaal streiki, protesteerides ettevõtte plaanide vastu vähendada tuhandeid töökohti Euroopas. Streik kestab esialgu kuni neljapäeva öövahetuse lõpuni, peatades tootmise ja tuues kaasa märkimisväärseid rahalisi kaotusi Fordile .

Streigi taustaks on Fordi teade vähendada Euroopas ligikaudu 4 000 töökohta, millest 2 900 puudutavad Saksamaad – ja just Kölni tehast. Ettevõte põhjendab kärpeid nõrga nõudlusega elektriautode järele ja kasvava konkurentsiga, mis tuleb peamiselt Hiinast.

Kölni tehases toodetakse elektrilisi Ford Exploreri ja Capri mudeleid, mis põhinevad Volkswageni MEB-platvormil. Mõlema mudeli müük on olnud tagasihoidlik, mis on viinud tootmismahtude vähendamiseni ja lühendatud tööajani .

Töötajate esindaja Benjamin Grushka märkis, et streik võib jätkuda, kui juhtkond ei alusta konstruktiivset dialoogi. IG Metall nõuab õiglast kompensatsiooni koondatavatele töötajatele ja garantiisid ülejäänud töökohtade säilimise kohta .

Lisaks on Ford teatanud 4,8 miljardi dollari (umbes 4,3 miljardi euro) investeerimisest Saksamaa üksusesse. Samas lõpetas ettevõte alates 2006. aastast kehtinud lepingu, mille kohaselt Ford katab Saksamaa üksuse kahjumid. See on suurendanud muret võimaliku maksejõuetuse ees.

Saksamaa kantsler Olaf Scholz on kutsunud üles Euroopa tasandil toetama elektriautode kasutuselevõttu, rõhutades vajadust investeerida laadimistaristusse ja tarbijaid motiveerida – mismoodi täpselt, eks see ole poliitikute asi välja mõelda.

Toimetaja kommentaar

Fordi Kölni tehase töötajate streik on üks pusletükk suures pildis. Elektriautode müügi toppama jäämine võib olla ajutine, kuid see toob välja kitsaskohad, millega autotööstus uutele tehnoloogiatele üleminekul silmitsi seisab. Siinkohal on aus öelda, et probleeme on rohkem Euroopas kus toodetud elektriautod mõjuvad peale tulevate konkurentide kõrval klikiaegsetena. Kahjuks.

Näiteks Fiat on asunud kiirkorras täiselektrilist mudelit 500 hübriidiks ümber ehitama: võimalik, et jumpsik saab 1-liitrise mootori, mida oleme näinud Pandinal – ja võimalik, et selle sobitamine elektriautode ehitamiseks mõeldud platvormile ei ole edukas.

Niisiis on keeruline Fordi Kölni tehase töötajatele midagi lohutavat öelda, isegi kui keegi tuleks mõttele “istutada” elektriautode kapoti alla sisepõlemismootorid, ei pruugi see olla hea idee. Küllap Fordi juhtkond on omad arvutused teinud ning meil tuleb tunnistada tõsiasja, et enne kui elektrifitseerimise kitsaskohad ületatud pole, tuleb tehaseliinid mõneks ajaks seisata ja mõelda kasutajasõbralikematele lahendustele.

Kas sel enam mõtet on, sest hiinlased on eurooplastest-ameeriklastest elektriautodega ammu mitusada kilomeetrit arengus ees, ei tea. Fordi elektriautod on platvormi jagava brändiga võrreldes põnevamad, aga jäävad sõiduomadustelt alla peale tulevatele “hiinlastele”. Maailm on taas kord muutumas.

Kaanepilt: Fordi pressiruum. Asjast kirjutas: TT

Jäta kommentaar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.