Pühapäev, 6. aprill 2025
Helsingis võib oodata sajandi liikluskaost: Oluline metroosild läheb lammutamisele. Helsingi linnavalitsus annab teada, et lähiaastatel lammutatakse ning ehitatakse uuesti üles linna olulisim metroosild. Ilmselt juba järgmisel aastal tuleb soome pealinna liiklejatel leppida kuuekuise ja pikema liiklussegadusega.

Kalasatama ja Sörnäineni vaheline Junatie metroosild renoveeritakse aastatel 2026–2027. Sügisel ja möödunud talvel Kaupunkiliikenne Oy poolt läbi viidud monitooringud näitavad, et varem avastatud sillakahjustused on talve jooksul vaid hullemaks läinud. Vana silla lammutamine ja uue asemele ehitamine tähendab, et metrooliiklus kesklinna ja Ida-Helsingi vahel katkeb tõenäoliselt 2027. aastal vähemalt kuueks kuuks.

482-meetrine Junatie metroosild valmis 1972. aastal. Sild on oma nime saanud lõunapoolse liiklusega samanimeliselt peateelt, mis hõlmab ka Sörnäiste rannateega ristuvat sillalõiku. Silda on remonditud 2001., 2014. ja 2024. aastal. Sillal on ettevaatusabinõuna piiratud metroorongide liikumiskiirust ning muuhulgas paigaldatud konstruktsioonile lisaks terasest toed. Paraku ei ole need meetmed lagunemist peatanud ning ees seisab suurem lammutus- ja ülesehitustöö.

Helsingi valmistub liikluskaoseks

Helsingi, see Põhjamaade pärl, valmistub peagi liikluskaoseks, mis võib panna isegi kõige rahulikuma soomlase saunast välja tormama. Kalasatama ja Sörnäise vahel asuv Junatie metrosild, mis on oma 482 meetriga Helsingi metroovõrgu pikim, on nii viletsas seisukorras, et isegi vabalt ringi hulkuvad porod – kui nad peaksid pealinna sattuma – väldiksid Junatie sillast üleminekut.

Hinnanguliselt elab Soome pealinnas 650 000 inimest, linna külastab aastas üle 3 miljoni turisti. Helsingi metrood kasutab aastas 92 miljonit reisijat. Võrdluseks: autosid on linnas registreeritud umbes 300 000. Megasegadus Junatie silla remondi ajal oleks stsenaariumi justkui sisse kirjutatud.

Õnneks on põhjanaabritel pisut aega plaani pidada, et sajandi liikluskaost ennetada (õnneks on sajandist ka alles üks neljandik kulunud, saab veel hullemini minna!). Helsingi metroovõrk on lihtsalt ja loogiliselt üles ehitatud: see koosneb põhiliinist, mis hargneb kaheks. Üks oks läheb Idakeskusse ja teine läände Matinkülani.

Lisaks metroole on Helsingis 11 trammiliini, mis katavad kesklinna ja selle ümbruse ning sadu bussiliine, mis ühendavad linnaosi ning sõidavad ka eeslinnadesse. Päris ühistranspordita hesalased niisiis ei jää. Silla remont toob siiski kindlasti kaasa ummikuid ja liiklusseisakuid, trammide ja busside graafikute muutusi. Kuna mõttega on aega harjuda, võetakse info rahulikult vastu, kuid seda aega, mis kulub tavapärasest erineval moel linnas sihtkohta jõudmiseks, keegi kokku lüüa ei oska. Päris kindlasti pannakse liiklejate kannatus proovile.

Helsingi linnavalitsus pole unustanud halbade uudiste kõrval häid: 2027. aastaks peaks valmima uus trammiliin üle Kruunusilla, mis ühendab kesklinna ja Laajasalo piirkonda. Uus liin võib aidata leevendada metrookatkestuse mõju ja pakkuda reisijatele alternatiivset marsruuti. Lisaks soovitavad linnaisad liiklejatel suurelt ja julgelt mõelda ning kasutada senisest rohkem jalgrattaid, tõukse … ja kuna ülal sai korra mainitud ka porosid, siis äkki talvel aitab hädast jõuluvana saan, millele põhjapõdrad ette rakendatud!?

Helsingi elanikud ja külalised peavad valmistuma liikluskorralduse muutusteks ning varuma kannatust. Kuigi ees ootavad katsumused, on põhjanaabrid tuntud oma vastupidavuse ja nutikate lahenduste poolest. Nii et kui leiate end sillaehituse ajal Helsingis, nautige võimalust kogeda linna uue nurga alt – olgu selleks siis trammi- või jalgrattasõit või lihtsalt jalutuskäik mööda kaunist linnaruumi. Helsingi on ilus linn, ilma naljata!

Kaanepilt: Ylle Rajasaar

Jäta kommentaar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.