Hiina, maailma suurim autoturg kavatseb keelustada bensiini – ja diiselautode ning väikebusside tootmise ja müügi. Ühtegi tähtpäeva, millal sisepõlemismootoritega sõidukite müük keelustatakse, Hiina Rahvavabariigi valitsus välja ei öelnud. Aga seisukoht on võetud.
Hiina Riigi Tööstusministri asetäitja Xin Guobin ütles, et ametkonnad on alustanud “asjakohaste uuringutega”, kuid ei ole veel otsustatud, millal keeld jõustub. “Need meetmed toovad meie autotööstuse arengusse kindlasti põhjalikud muudatused,” ütles Xin Guobin riigi ametlikule uudisteagentuurile Xinhua.
Hiinas toodeti eelmisel aastal 28 miljonit autot, peaaegu kolmandik kogu maailma autotoodangust. Hiinast leiab terve rea autotootjaid, mille toodangu põhiosa moodustavad juba praegu elektri- ja hübriidajamitega sõidukid.
Tänavusel Frankfurdi autonäitusel on väljas mitu Hiina elektriautode tootjat, mis loodavad oma sõidukitega lähiajal Euroopa turule pääseda. Valitsuse otsus ei ole seega laest võetud – keskkonnapropaganda põhjal on Hiina autotööstus üks planeedi eesrindlikumaid.
VOLVO TÄIDAB ELEKTRIFITSEERIMISPLAANI MÄNGLEVA KERGUSEGA
Ka suured maailmanimed toodavad Hiina turule ja Hiinast muudele turgudele järjest rohkem nn. keskkonnasäästlikke sõidukeid. Hiinlaste Geely omanduses olev rootslaste Volvo tegi juulis teatavaks, et kõigil nende uutel mudelitel saab alates 2019. aastast olema peal vähemalt 1 elektriajam.
See tähendab, et pelgalt bensiini- või diiselmootoriga isendeid Volvolt enam oodata ei ole: uued platvormid võimaldavad toota nii hübriidajamiga kui täiselektrilisi autosid. Volvo plaan on ambitsioonikas – aastaks 2025 loodetakse müüa vähemalt miljon elektriautot.
Esimene mudel, mis Volvo tulevikutrendidest täit aimu annab, on tõenäoliselt superkompakt-noobelmaastur XC40, mida kohe tootmisprotsessi alguses tehakse hübriidsena ning mõne aja pärast peaks järgnema ka täislelektriline versioon. Järgmine elektrišokk tabab kõiki kähkusõidusõpru hetkel, mil liinilt veereb esimene särtsakas Polestar – Volvo sportsõidukid on nüüd ja edaspidi ainult elektrilised!
Volvo avaldus – miljon aastaks 2025 – sai tehtud kaks ja pool aastat tagasi, elektriautode turg on vahepeal suurte hüpetega tulevikku karanud ja miljon tundub Volvo tootmismahte (ja Hiina turu suurust) vaadates päris pisikesena. Seega, plaan on realistlik, võimalik et isegi alla võimete ja 2025 on maailmas päris kindlasti miljon särtsukat juures. Volvot armastatakse aasta-aastalt kogu ilmas järjest rohkem.
HIINAT TAHAVAD SÄRTSUTADA KA TEISED TOOTJAD
Hiina on autotööstusele erakordselt atraktiivne kasvav turg. Elektriautode tootmisega on alustanud või teevad parasjagu ettevalmistusi mitmed suured nimed: Volkswagen, Peugeot, Renault, Ford, General Motors… Kui sind ei ole siin, ei ole sind kuskil, tundub olevat päevakajaline hüüatus.
Fakt on, et Hiinas muudmoodi ei saagi – karmistuvad keskkonnanõuded puksivad saastavad sõidukid linnasüdametest eemale, suurlinnades võib sisepõlemismootorile valu anda nädalas vaid paar korda ja kui saastatus hakkab lämmatama, keelatakse autod linnas sootuks.
Õigem oleks rääkida Hiinast, mis ongi põhjustanud tänase elektriautode buumi. Või kas on keegi, kes tõsimeeli arvab, et Vana Maailm või Ühendriigid oleksid üksinda pingutama hakanud? Oh ei.
Näiteks BMW i3 elektriauto, mida mõnigi ikooniliseks uue aja teenäitajaks peab, on loodud, silmas pidades Shanghai ärikvartalite töötajate vajadusi. Ka Tesla on aegade alguses nimetanud Hiinat üheks oma olulisemaks sihtturuks.
Tundub ikka uskumatuna, et Hiina on “kõiges süüdi”? Euroopa südametunnistus ja mootor Saksamaa ei ole elektriautode kasutuselevõtmisel olnud just kõige ägedam teenäitaja – 2016. aasta andmeil sõidab seal ringi umbes 55 000 elektriautot, mille ülalpidamist riik igati soosib.
Eesti näitel – parem oleme üldse vait. ELMO 2.0 võtab alles hoogu sisse, riik on otsustanud soosida… CNG ja LPG tanklaid. Õnneks tulevad särtsukate hinnad järjest alla ning sõiduraadiused lähevad üles. ELMO on edaspidi hädatapp, õige eestlane laeb autot ikka oma elektriga oma kodus.
NAFTAMAGNAADID, LAKKUGE PANNI!
Autotootjad rüselevad kõik tükikese nimel Hiina turust, et kinnitada kanda enne uute keskkonna saastamise vastaste seaduste kehtestamist. Seda, kellel parasjagu mingi edumaa on, teavad tõenäoliselt vaid riigiametnikud. Kui nemadki.
Hiina kiituseks tuleb öelda, et investeeringutega kitsid ei olda: elektrifitseerimine on prioriteet. Hiina soovib, et elektriautod ja vooluvõrgust laetavad hübriidid moodustaksid aastaks 2025 vähemalt ühe viiendiku uute autode müügist riigis.
Sellks oleks vaja, et 8% autotootjate müügist moodustaksid akul töötavad või vooluvõrgust laetavad elektriautod, ning nende müük kasvaks 12 %-ni aastaks 2020.
Xin ennustas intervjuus, et riigi kavandatav muudatus tähendaks tööstusharu jaoks “tormilisi aegu”. Muudatusel saab kindlasti olema oma mõju nafta nõudlusele Hiinas. Riik on praegu maailma suuruselt teine naftatarbija Ameerika Ühendriikide järel.
Seda, mis toob lauselektrifitseerimine kaasa elektritootmises, keegi täna ennustada ei julge. Hiina toodab oma elektri valdavalt taastumatutest energiaallikatest. Kui mitu miljardit inimest hakkavad sõitma särtsukatega ja neid öösel üheskoos laadima, siis…võib maailm täitsa pimedaks minna ühe laksuga.
Nali naljaks, täna ei oska keegi täpselt ennustada, mis saab, ja kas plaan, särtsukad sunniga sõitma ajada, ka päriselt keskkonnale kasulik on. Autotootjatel on võimalus sõna sekka öelda uute tehnoloogiate arendamisega: tuleviku võtmeküsimuseks kujuneb energiaallikas, mis elektriajamit käitab. On see vesinik? On see midagi täna tundmatut? Juurdlust toimetavad asjatundjad.
* Nii Suurbritannia kui Prantsusmaa on juba teatanud plaanidest keelustada uued diisel- ja bensiiniautod aastaks 2040, osana saastamise ning süsinikuheitmete vähendamiseks tehtavatest pingutustest. Ka Eestis on teema laual olnud ent see on saanud esialgu kõva vastulause, sest meie autopark on vana ja maapiirkondadest liikumasaamine raskendatud.
Automotive news of China materjalide põhjal Kadi Rünkla ja Ylle Rajasaar
Foto: Pixabay, pildil Shanghai