Tesla müük kukkus jaanuaris kolinal, ja seda kõikjal. Senine elektriautonduse pioneer kaotab järjest positsioone ning see paneb mõtlema, kas Elon Musk on otsustanud lapsukesel juhtmed küljest tõmmata – autode asemel paeluvad teda pigem raketid ja poliitika. Vaatasime, mis toimus Teslaga Euroopas, USA-s ja Hiinas ja mis võiks olla müügilanguse põhjuseks.
Kui veel mõni aasta tagasi oli Tesla omamine umbes sama trendikas kui Paavli kaltsukast haute couture leidude tegemine ja mandlipiimaga matcha latte tellimine Nõmme kõrtsis, siis nüüd tundub, et Tesla müük on läinud vabalangusse. Mitte ainult Euroopas, vaid ka koduturul USA-s ja “kõigi lootuste maal” Hiinas. Kes on süüdi? Kas Tesla, mille mudelid hakkavad ajale jalgu jääma, Elon Musk oma poliitiliste ambitsioonide ja tõmblemisega või hoopis e-autode valiku plahvatuslik kasv, mis võimaldab korraliku linnaauto osta märksa odavamalt kui Tesla pakub?
Sakslased ja skandinaavlased keeravad Teslale selja
Euroopa turul on Tesla müük saanud korraliku külma duši. Saksamaal, Tesla ainsas Euroopa tehase kodumaal, registreeriti jaanuaris vaid 1 277 uut Teslat, mis tähendab 59,5% langust võrreldes eelmise aastaga. Samal ajal kasvas Saksamaa elektriautode turg üle 50%, mis viitab sellele, et konkurendid on Tesla pistikust välja tõmmanud.
Norras, mis on tuntud oma armastuse poolest elektriautode vastu, langes Tesla müük 38%. Jaanuaris võidutses edetabeli esikohas tõeline suurüllataja, Toyota bZ4X, sellele järgnesid Volkswagen ID.4 ja Nissan Ariya. Kokku müüdi jaanuaris 9434 autot, millest 8954 olid elektrikad.
Soomes registreeriti jaanuaris ainult 58 uut Teslat. Veel aasta tagasi oli see arv 169, mis tähendab 66-protsendilist langust. Kui võtta kätte laiem pilt, siis eelmisel aastal registreeriti Soomes kokku veidi üle 3 700 Tesla sõiduki, samas kui aasta enne seda oli see näitaja üle 6 100. Läheb kehvasti, õigemini, läheb nagu Tesla autopiloodil – vahepeal tundub, et asi toimib, aga siis paneb vastu puud.
Koduväljakul ja Hiinas on varsti hambad
Ka koduturul USA-s pole Tesla suutnud libisemist vältida. California osariigis, mis on Tesla suurim turg, langes müük 12%. Kuigi Tesla on endiselt USA elektriautode turu liider, näitab see, et konkurents on tihe ja tarbijad vaatavad ka teiste tootjate poole.
Hiinas, maailma suurimal autoturul, seisab Tesla silmitsi kohalike tootjate tugeva konkurentsiga. Hiina ettevõtted, nagu BYD, pakuvad rohkelt moodsamaid ja soodsamaid mudeleid, mis meelitavad hinnatundlikke tarbijaid. BYD, mis juba mõnda aega naudib maailma suurima e-autode tootja positsiooni, siseneb jõuliselt järjest uutele turgudele.
Kas Elon viskab lapse koos pesuveega aknast välja!?
Eksperdid nimetavad ühe languse põhjusena Elon Muski poliitika-, täpsemalt Trumpi-lembesust. Mees, keda teame kui ärimaailma guru ning superkangelast – ta on lubanud meid Marsile viia ja fossiilkütused jätta kiviaega, nõustab nüüd USA presidenti ja toetab ultraparempoolsust. Ilusama, rohelisema tuleviku visionäärist on saanud konservatiivse poliitika ustav teener.
Muski kannapööre on päris kindlasti pannud paljusid Tesla fänne ümber mõtlema. Väidetavalt on USA-s ja mujalgi liikvel Teslasid, millel taga kleeps: “Ostsin enne kui Elon hulluks läks” (originaalis: “I bought this before Elon went crazy”).
Teine võimalik põhjus on see, et Tesla pole enam turul ainus põnev elektriauto. Kunagi oli Tesla elektriauto sünonüüm, kuid tänaseks on turule tulnud väga palju uusi tegijaid. Euroopa tootjad on Teslale kannule võtnud, mõni ka mööda läinud: lüüakse kvaliteediga ja traditsioonidega, mil on autotööstuses väga suur kaal. Kui uudsus kaob, tahaks midagi tuttavat. See loob turvatunde.
Mitte üksnes BYD, vaid kümned Hiina tootjad trügivad sisse uksest ja aknast. Turule sissesaamiseks pakutakse ulmemadalaid hindu – ja kuigi see kõik tuleb kellegi ja millegi arvelt ning on suures osas Hiina riigi toetatud tegevuskava, plaksutab publik käsi. Tesla pole enam nii huvitav.
Tulevik ei pruugigi olla helge
See, et Tesla müük kukkus jaanuaris kolinal kõikjal, on mitme teguri tulemus. Kui rõhuda üksnes Muski kummastavatele väljaütlemistele, ei pruugi suurt miskit juhtuda, sest tarbijate mälu on lühike ja pikk boikott pole seni ühegi skandaali puhul ka muude brändidega teemaks olnud.
Elon Musk peaks senise strateegia ümber vaatama, keskenduma rohkem mudelivaliku kaasajastamisele ning vähem eneseimetlemisele. Kuigi sõu on aus uute Teslade esitlustetagi, ei too see just kuigi palju sisse (või noh, me tegelikult ei tea ju seda, kellele mäng lõpuks kasulik on), pikas perspektiivis põhjustab rämedat mainekahju ja kaude naeruvääristab kogu elektriautondust.
Tesla Model Y jääb veel pikaks ajaks tarbijate lemmikmudeliks, see annab Muskile kolleegidega väikese hingamispausi, et muutusi teha ning ausalt tunnistada, et maailm on muutunud ja seni suhtelises üksinduses arrogantselt teistele kohta kätte näitavad Tesla elektrikad on saanud kuldseks peatükiks autoajaloos.
Kasutatud materjalid
- Tesla’s sales plummet across Europe
- Tesla sees German car sales plunge in January
- Musk politics? Tesla sales slump in UK, European markets
- ft.com
- reuters.com
- ee.ml-vehicle.com
- Teslan myynti romahti
Kaanepilt: Pixabay/ Canva