Laupäev, 23. november 2024
Swedbank’i vanemökonomist Liis Elmik tõdeb, et juunis oli hinnatõus ootuspärane. Elu läks kallimaks pannil: köögiviljade hinnad olid kõrged ning reisidel. See-eest kütusehind tuli mõne sendi võrra alla ja transport läks sellevõrra odavamaks. II poolaastal peaks hinnatõus veelgi aeglustuma.

Tarbijahindade tõus aeglustus juunis oodatult 2,4 protsendini. Hinnatõusust andsid ligi poole sundkulude, toidu ja eluaseme, kallinemine.

Toiduainete hinnatõusu vedasid köögiviljad, mille hinda tõstis eelmise aasta põuane suvi. Kehva ilma mullune mõju peaks hinnaindeksist lähikuudel, selle aasta saagi valmimisel kaduma.

Eluasemega seotud kulude tõusu panustasid küte ja üür. Tänu tugevale nõudlusele kallineb üür jätkuvalt umbes 7% aastas.

Kolmandiku hinnatõusust andsid meelelahutuse ja vaba ajaga seotud teenused. Selle taga on ühelt poolt tugev nõudlus ja teiselt poolt kulude, eelkõige tööjõukulude, kiire kasv.

Tarbijate head majanduslikku olukorda peegeldab tugev nõudlus puhkusereiside järele. Oma osa võib siin olla ka enammakstud tulumaksu tagastusel.

Swedbanki kevadel läbi viidud uuringu järgi plaanis iga viies tulumaksutagastuse saaja minna puhkusereisile või kulutada raha hobidele. Puhkusereiside hind kerkis aastataguse ajaga võrreldes ligi kolmandiku võrra.

Transport oli aastatagusest odavam. Mootorikütuste hinda mõjutas nafta hinna langus. Selle põhjuseks olid maailmamajanduse kohale kerkinud murepilved. Nafta hinna toetamiseks otsustasid OPEC ja Venemaa juuli algul tootmiskvootidega jätkata.

Esimese poolaasta keskmine hinnatõus oli 2,6 protsenti ehk oluliselt aeglasem kui eelmisel aastal, mil hinnad tõusid 3,4 protsenti.

Hinnatõus peaks teisel poolaastal veelgi aeglustuma. Lisaks energia ja toiduainete hinnakasvu pidurdumisele surub hinnaindeksit allapoole ka alkoholi aktsiisimäärade alandamine.

Kaanepilt: Ylle Tampere. Allikas: Swedbank, Statistikaamet

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.